Тошкент Молия институтидаги мавжуд Кутубхона ҳақида Маълумот
Ахборот-ресурс маркази (кейинги ўринларда АРМ дейилади) фаолиятини тартибга солувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар мавжуд бўлиб, Ахборот-ресурс маркази ходимларининг лавозим йўриқномаси, 2023-2024 ўқув йилига мўлжалланган иш режаси ҳамда АРМ фаолиятини тартибга солувчи Низом (2022 йилда тасдиқланган) ва Тошкент молия институти Ахборот-ресурс маркази фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича Йўл харитаси асосида иш юритиб келинмокда.
2024 йил 13 январь ойи холатига кўра институт АРМ умумий фонди                9350 номда жами 203266 нусхадаги адабиётлардан иборат бўлиб, шундан
• ўқув адабиётлари 181103 нусха
• илмий адабиётлар 1376 нусха
• бадий адабиётлар 7664 нусха
• хорижий адабиётлар 7747 нусха
• бошқа адабиётлар 5291 нусха
• электрон адабиётлар 8112 нусхани ташкил этмоқда.
АРМда 5 та бўлим мавжуд бўлиб, ушбу бўлимларда жами 35 та ходим фаолият юритади. Ахборот-ресурс марказини автоматлаштириш ва фаолиятини такомиллаштириш мақсадида RFID технологияси асосида ишловчи қурилма ва ускуналардан ИРБИС64 (Интегрированная расшираемая библиотечно-информационная система) ахборот-ресурс марказининг электрон каталоги ҳамда автоматлаштирилган тизими ҳисобланиб, кутубхона фаолиятининг барча бўғинларини қамраб олади. Марказининг “Молия”, “Маърифат” ва “Хорижий адабиётлар” ўқув залларига интернет тармоғига уланган WI-FI қурилмалари ўрнатилган.
AРМга ягона китобхонлик гувоҳномаси (ID карта) бўйича китобхонлар рўйхатга олинади. Бугунги кунда жами 10301 нафардан ортиқроқ китобхон АРМ дан фойдаланади. Шунингдек  имконияти чекланган талабалар учун Ахборот-ресурс марказига кириш йўлаклари ташкил этилган бўлиб,  институт профессор ўқитувчилари томонидан тайёрланган 86 нусхадаги аудио дарсликлар ҳамда брайл ёзувидаги давлат рамзлари акс эттирилган плакатлар мавжуд.
АРМ университетнинг расмий веб саҳифаси орқали (http://el.tfi.uz/) E-kutubxona электрон кутубхонаси, қолаверса, https://catalog.unicat.uz/ UNICAT дастури Aлишер Навоий номидаги Ўзбекистон Республикаси миллий кутубхонаси таркибига кирувчи Республика йиғма электрон каталог маркази ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан ташкил этилган https://unilibrary.uz/ Unilibrary (Олий таълим муассасаларининг ягона электрон кутубхона ахборот тизими) дастуридан фойдаланган ҳолда библиографик ёзувларини доимий равишда ушбу дастур базасига киритиб боради.
Жанубий Корея Kyundon Universiteti (ОТМларининг QS THE xалқаро рейтингидан ўрин олган) Корея молия тизими ва иқтисодиётининг хозирги ривожланиш тенденцияларига оид ҳамда замонавий технологиялардан фойдаланишда хорижий тажрибалар бўйича қатнашиш учун профессор ўқитувчиларининг ушбу хаволасидан  https://global.kduniv.ac.kr/int  absiahmed@kduniver.ac.kr  фойдаланиш имконияти мавжуд.
Шунингдек кутубхоналар билан маданий тарбиявий ишлар олиб боришда тажриба алмаштириш мақсадида дунёдаги энг йирик кутубхоналари ва Ўзбекистон Республикаси  миллий кутубхонаси ва бошқа ахборот кутубхона марказлари фаолияти билан сайтлар орқали таништириш ишлари олиб борилмоқда.
Жумладан: Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси фундаментал кутубхонаси  http: //fban.uzhttp://natlib.uz, Ўзбекистон миллий университети кутубхонаси https://library.nuu.uz/, Турон ахборот-кутубхона маркази https://turon.natlib.uz/, АҚШнинг Конгрес кутубхонаси (Вашингтон) https://www.loc.gov, Британия кутубхонаси (Лондон) https://www.bl.uk/, Франция https://www.bnf.fr/fr, Австрия https://www.onb.ac.at/, Швеция https://www.kb.se/, Россия миллий кутубхонаси https://nlr.ru/,  Қозон Федерал университетининг Н. И. Лобачевский номидаги кутубхонаси https://(kpfu.ru)  Татаристон Республикаси миллий кутубхонаси https://kitabhane.tataristan.ru  сайтларини мисол тариқасида келтиришимиз мумкин.
Бундан ташқари Ахборот-ресурс марказида талабаларга қулай шароитларда дарс қилиш имконини берувчи 447 ўринли майдони 699,5 м2 тенг бўлган                  6 та ўқув заллари мавжуд бўлиб, профессор-ўқитувчилар, докторантлар ва тадқиқотчиларнинг Scopus, Web of Science, EBSCO ва бошқа халқаро маълумотлар базасидан фойдаланиш имконияти яратилган.

Имеются нормативно-правовые документы, регламентирующие деятельность Информационно-ресурсного центра (далее - ИРМ), должностные инструкции для сотрудников Информационно-ресурсного центра, план работы на 2023-2024 учебный год, Положение, регулирующее деятельность АРМ (утверждена в 2022 году) и Ташкентского финансового института ведется работа на основе Дорожной карты по дальнейшему совершенствованию Информационно-ресурсного центра.
По состоянию на 13 января 2024 года общий фонд Института АРМ насчитывает 203 266 экземпляров литературы 9 350 наименований, из них
181103 экземпляров учебной литературы
• 1376 экземпляров научной литературы
• 7664 экземпляров художественной литературы
• 7747 экземпляров зарубежной литературы
прочая литература 5291 экз.
• 8112 экземпляров электронной литературы
Информационно-ресурсный центр имеет 5 отделов, в которых работают 35 сотрудников.
ИРБИС64 (Интегрированная расширяемая библиотехно-информационная система) — электронный каталог и автоматизированная система информационно-ресурсного центра, охватывающая все звенья библиотечной деятельности, среди устройств и оборудования, работающих на основе технологии RFID, с целью автоматизации и совершенствования деятельность информационно-ресурсного центра. В учебных залах центра «Финансы», «Марифат» и «Иностранная литература» установлены WI-FI-устройства, подключенные к Интернету.
Считыватели регистрируются в АРМ на основании единого читательского удостоверения (ID-карты). Сегодня более 10 301 читателя используют ARM. Также оборудованы коридоры доступа в Информационно-ресурсный центр для студентов с ограниченными возможностями, имеется 86 экземпляров аудиоучебников, подготовленных профессорами и преподавателями института, а также плакаты с государственной символикой, напечатанные шрифтом Брайля.
Через официальную веб-страницу Университета АРМ (http://el.tfi.uz/) Электронная библиотека «Электронная библиотека», кроме того, https://catalog.unicat.uz/ Программа UNICAT является Республиканской коллективной электронной библиотекой, входящей в состав Национальной библиотеки Республики Узбекистан имени Алишера Навои с использованием каталожного центра и программы Министерства высшего образования, науки и инноваций https://unilibrary.uz/ Unilibrary (Единая электронная библиотечная информационная система высших учебных заведений), постоянно вводит библиографические записи в эту программную базу.
Университет Кёндон Южной Кореи (входит в международный рейтинг вузов QS THE) из этой ссылки профессоров и преподавателей относительно текущих тенденций развития корейской финансовой системы и экономики, а также зарубежного опыта использования современных технологий https:/ /global.kduniv.ac.kr/int absiahmed@kduniver.ac.kr доступен.
Также в целях обмена опытом проведения культурно-просветительской работы с библиотеками через сайты знакомится с деятельностью крупнейших библиотек мира и Национальной библиотеки Республики Узбекистан и других информационно-библиотечных центров.
В том числе:
Фундаментальная библиотека Академии наук Республики Узбекистан http://fban.uzhttp://natlib.uz,
Библиотека Национального университета Узбекистана https://library.nuu.uz/,
Информационно-библиотека Турон Центр https://turon.natlib.en/,
Библиотека Конгресса США (Вашингтон) https://www.loc.gov,
Британская библиотека (Лондон) https://www.bl.uk/,
Франция https:// www.bnf.fr/fr,
Австрия https://www.onb.ac.at/,
Швеция https://www.kb.se/,
Российская национальная библиотека https://nlr.ru/,
Казанский федеральный университет Н. Я. В качестве примера можно привести библиотеку Лобачевского https://(kpfu.ru)
Национальную библиотеку Республики Татарстан https://kitabhane.tataristan.ru.
Кроме того, Информационно-ресурсный центр располагает 6 аудиториями на 447 мест и площадью 699,5 м2, что позволяет студентам учиться в комфортных условиях. Профессора, докторанты и исследователи могут использовать Scopus, Web of Science, EBSCO и другие международные базы данных. . созданный.