Тошкент Молия институтидаги мавжуд Кутубхона ҳақида Маълумот
Ахборот-ресурс маркази (кейинги ўринларда АРМ дейилади) фаолиятини тартибга солувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар мавжуд бўлиб, Ахборот-ресурс маркази ходимларининг лавозим йўриқномаси, 2023-2024 ўқув йилига мўлжалланган иш режаси ҳамда АРМ фаолиятини тартибга солувчи Низом (2022 йилда тасдиқланган) ва Тошкент молия институти Ахборот-ресурс маркази фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича Йўл харитаси асосида иш юритиб келинмокда.
2024 йил 13 январь ойи холатига кўра институт АРМ умумий фонди                9350 номда жами 203266 нусхадаги адабиётлардан иборат бўлиб, шундан
• ўқув адабиётлари 181103 нусха
• илмий адабиётлар 1376 нусха
• бадий адабиётлар 7664 нусха
• хорижий адабиётлар 7747 нусха
• бошқа адабиётлар 5291 нусха
• электрон адабиётлар 8112 нусхани ташкил этмоқда.
АРМда 5 та бўлим мавжуд бўлиб, ушбу бўлимларда жами 35 та ходим фаолият юритади. Ахборот-ресурс марказини автоматлаштириш ва фаолиятини такомиллаштириш мақсадида RFID технологияси асосида ишловчи қурилма ва ускуналардан ИРБИС64 (Интегрированная расшираемая библиотечно-информационная система) ахборот-ресурс марказининг электрон каталоги ҳамда автоматлаштирилган тизими ҳисобланиб, кутубхона фаолиятининг барча бўғинларини қамраб олади. Марказининг “Молия”, “Маърифат” ва “Хорижий адабиётлар” ўқув залларига интернет тармоғига уланган WI-FI қурилмалари ўрнатилган.
AРМга ягона китобхонлик гувоҳномаси (ID карта) бўйича китобхонлар рўйхатга олинади. Бугунги кунда жами 10301 нафардан ортиқроқ китобхон АРМ дан фойдаланади. Шунингдек  имконияти чекланган талабалар учун Ахборот-ресурс марказига кириш йўлаклари ташкил этилган бўлиб,  институт профессор ўқитувчилари томонидан тайёрланган 86 нусхадаги аудио дарсликлар ҳамда брайл ёзувидаги давлат рамзлари акс эттирилган плакатлар мавжуд.
АРМ университетнинг расмий веб саҳифаси орқали (http://el.tfi.uz/) E-kutubxona электрон кутубхонаси, қолаверса, https://catalog.unicat.uz/ UNICAT дастури Aлишер Навоий номидаги Ўзбекистон Республикаси миллий кутубхонаси таркибига кирувчи Республика йиғма электрон каталог маркази ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан ташкил этилган https://unilibrary.uz/ Unilibrary (Олий таълим муассасаларининг ягона электрон кутубхона ахборот тизими) дастуридан фойдаланган ҳолда библиографик ёзувларини доимий равишда ушбу дастур базасига киритиб боради.
Жанубий Корея Kyundon Universiteti (ОТМларининг QS THE xалқаро рейтингидан ўрин олган) Корея молия тизими ва иқтисодиётининг хозирги ривожланиш тенденцияларига оид ҳамда замонавий технологиялардан фойдаланишда хорижий тажрибалар бўйича қатнашиш учун профессор ўқитувчиларининг ушбу хаволасидан  https://global.kduniv.ac.kr/int  absiahmed@kduniver.ac.kr  фойдаланиш имконияти мавжуд.
Шунингдек кутубхоналар билан маданий тарбиявий ишлар олиб боришда тажриба алмаштириш мақсадида дунёдаги энг йирик кутубхоналари ва Ўзбекистон Республикаси  миллий кутубхонаси ва бошқа ахборот кутубхона марказлари фаолияти билан сайтлар орқали таништириш ишлари олиб борилмоқда.
Жумладан: Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси фундаментал кутубхонаси  http: //fban.uzhttp://natlib.uz, Ўзбекистон миллий университети кутубхонаси https://library.nuu.uz/, Турон ахборот-кутубхона маркази https://turon.natlib.uz/, АҚШнинг Конгрес кутубхонаси (Вашингтон) https://www.loc.gov, Британия кутубхонаси (Лондон) https://www.bl.uk/, Франция https://www.bnf.fr/fr, Австрия https://www.onb.ac.at/, Швеция https://www.kb.se/, Россия миллий кутубхонаси https://nlr.ru/,  Қозон Федерал университетининг Н. И. Лобачевский номидаги кутубхонаси https://(kpfu.ru)  Татаристон Республикаси миллий кутубхонаси https://kitabhane.tataristan.ru  сайтларини мисол тариқасида келтиришимиз мумкин.
Бундан ташқари Ахборот-ресурс марказида талабаларга қулай шароитларда дарс қилиш имконини берувчи 447 ўринли майдони 699,5 м2 тенг бўлган                  6 та ўқув заллари мавжуд бўлиб, профессор-ўқитувчилар, докторантлар ва тадқиқотчиларнинг Scopus, Web of Science, EBSCO ва бошқа халқаро маълумотлар базасидан фойдаланиш имконияти яратилган.

There are regulatory and legal documents that regulate the activities of the Information Resource Center (hereinafter referred to as ARM) of the Tashkent institute of Finance (job instructions for the employees of the Information Resource Center, the work plan for the 2023-2024 academic year and the Regulation regulating the activities of the ARM (approved in 2022) and Tashkent institute of Finance are working on the Roadmap for further improvement of the Information Resource Center.
As of January 13, 2024, the ARM general fund of the institute consists of a total of 203,266 copies of literature in 9,350 titles, of which:
• 181,103 copies of educational literature
• 1,376 copies of scientific literature
• 7,664 copies of fiction
• 7,747 copies of foreign literature
• 5,291 copies of other literature
• 8,112 copies of electronic literature is organizing.
There are 5 departments in the ARM, and a total of 35 employees work in these departments.
IRBIS64 (integrated extensible library information system) is an electronic catalog and an automated system of the information-resource center, which covers all links of the library's activities, from devices and equipment working on the basis of RFID technology in order to automate and improve the operation of the information-resource center of the Tashkent Financial Institute. Works with all devices based on RFID technology.
The Information Resource Center of the Tashkent Financial Institute is connected to the Internet and the Internet speed is 300 Mbit/s. WI-FI devices connected to the Internet are installed in the "Finance", "Marifat" and "Foreign Literature" study halls of the center and use 48580 kVt and consume electricity.
Readers are registered in ARM on the basis of a single reader's certificate     (ID card). More than 10,301 readers use ARM today. Therefore, entrance corridors to the Information Resource Center have been established for students with visual impairments, and there are 86 copies of audio textbooks prepared by professors of the institute, as well as posters with state symbols in Braille.
Through the official website of the ARM Institute (http://el.tfi.uz/)
E-library electronic library, in addition, https://catalog.unicat.uz/
The UNICAT program is a part of the National Library of the Republic of
Uzbekistan named after Alisher Navoi.
using the catalog center and the Ministry of Higher Education, Science and Innovation https://unilibrary.uz/ Unilibrary (Uniform Electronic Library Information System of Higher Education Institutions) program, constantly enters bibliographic records into this program base.
In addition, large-scale work is being carried out to regularly enrich the fund of the Information Resource Center.
Kyungdon University of South Korea (ranked in the QS THE international rating of HEIs) from this link of professors and teachers regarding the current development trends of the Korean financial system and economy, as well as foreign experiences in the use of modern technologies https://global.kduniv.ac.kr/int absiahmed@ kduniver.ac.kr is accessible.
Also, in order to devote more time to cultural and educational activities with readers, the activities of the world's largest libraries and the National Library of the Republic of Uzbekistan and other information library centers are being introduced through the websites.
Including:
· Fundamental Library of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan http://fban.uzhttp://natlib.uz,
· National Library of the Republic of Tatarstan https://kitabhane.tataristan.ru can be cited as an example.
In addition, the Information Resource Center has 6 classrooms with 447 seats and an area of 699.5 m2, which allow students to study in comfortable conditions. Professors, doctoral students and researchers can use Scopus, Web of Science, EBSCO and other international databases. created.