«ЖАҲОЛАТГА ҚАРШИ МАЪРИФАТ» МАВЗУСИДА УЧРАШУВ ЎТКАЗИЛДИ
Жорий йилнинг 14 ноябрь куни Тошкент молия институти 1-марузалар залида Вазирлар маҳкамаси вакиллари, институт фаоллари ва талабалари иштирокида талабаларнинг илғор ғоя, таклиф ва ташаббуслари билан яқиндан танишиш, уларнинг муаммоларини ҳал қилиш юзасидан «Жаҳолатга қарши маърифат» мавзусида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита масъул ходими Мелиқўзиев Жаҳонгир Валижонович, институт Ёшлар масалалари ва маънавий-маърифий ишлар бўйича биринчи проректори К.Каримова  ҳамда ректор маслахатчиси О.Нормуродов иштирок этди.
Унда давлат ва дин муносабатлари, ислом динининг асл моҳияти, радикал, экстремистик ғоялар тўрига илинишнинг аянчли оқибатлари, мазкур жараёнларда Президентимиз томонидан энг юқори минбарлар орқали илгари суриб келинаётган «Жаҳолатга қарши маърифат билан курашиш» ғоясининг аҳамияти тобора ортиб бораётгани таъкидланди.
Тадбир давомида ташриф буюрган тютор ва талабаларга «Жар ёқасида» ва «Сохта даъволар» номли ибратли кинофильмлари намойиш этилди. Мазкур фильмларда талаба-ёшлар гиёҳвандлик, мутаассиблик ва террорнинг қанчалик хатар ва хавф манбаи эканлиги тўғрисидаги аниқ тасаввурга эга бўлдилар.
Кинофильм намойишидан сўнг, «Жаҳолат», «Маърифат» тушунчалари, «Жаҳолатга қарши маърифат» тамойили ўртасидаги тинчлик ва барқарорлик, глобаллашув жараёни, «оммавий маданият», маърифатпарвар, тинчликпарвар, бутун инсониятга фақат яхшиликни таълим бергувчи Ислом дини хусусида батафсил маълумотлар берилиб, фикр алмашилди.
Шунингдек, тадбирда Ислом динини ниқоб қилган бузғунчи оқим ва ҳаракатларнинг ғайриисломий фаолиятлари моҳияти аниқ фактлар асосида очиб берилди. Учрашув сўнгида талабаларни қизиқтирган саволларга мутахассислар томонидан атрофлича жавоб берилди.

Состоялась встреча на тему «Просвещение против невежества»
14 ноября текущего года в 1-м лекционном зале Ташкентского финансового института состоялась встреча на тему «Просвещение против невежества» с участием представителей Кабинета Министров, институтского актива и студентов, для ознакомления с идеями, предложениями и инициативами студентов, ближе знакомиться с ними, решить их проблемы.
На встрече присутствовали ответственный сотрудник Комитета по делам религий при Кабинете Министров Меликозиев Джахангир Валиджонович, проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Каримова К., и советник ректора Нормуродов О.
На встрече было подчеркнуто о взаимосвязи государства и религии, истинной сущности ислама, трагических последствиях попадания в сети радикальных, экстремистских идей, возрастающее значение идеи «Борьба с невежеством с помощью просвещения» способствовали Президентом с самых высоких трибун в этих процессах.
В ходе мероприятия тьюторам и студенческой молодёжи были показаны поучительные фильмы «На краю обрыва» и «Ложные утверждения». В этих фильмах студенты получили четкое представление о том, насколько опасны  наркотики, фанатизм и террор.
После показа фильма была дана подробная информация и обменялись мнениями о религии Ислам, которая учит всего человечество только добру, даёт подробное понятия «Невежество», «Просвещение», мир и стабильность между принципом «Просвещение против невежества», процесс глобализации, «народная культура», просветитель, миротворец.
Также на мероприятии на основе явных фактов был раскрыт характер неисламской деятельности подрывных течений и движений, маскирующих религию ислам. В завершение встречи на вопросы студентов подробно ответили специалисты.