“Davlat byudjeti” fanidan qo‘shma amaliyot darslari ashkil etildi
Joriy yilning13-dekabr sanasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-iyundagi “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi PQ-3775-sonli Qarorlarida aks ettirilgan, yuqori malakali raqobatbardosh kadrlar tayyorlash bo‘yicha ta’lim yo‘nalishlari va mutaxxassisliklari o‘quv rejalaridagi mutaxassislik fanlaridan tizimdagi korxona, tashkilot va muassasalar bilan hamkorlikda qo‘shma amaliyot mashg‘ulotlarini o‘tkazilishi bo‘yicha ko‘rsatib o‘tilgan vazifalarni ijrosini ta’minlash hamda TMI “Byudjet hisobi va g‘aznachilik” fakulteti BPI-71 guruhi talabalarining “Davlat byudjeti” fanidan o‘tilgan “Byudjet nazorati” mavzusi doirasida olingan nazariy bilimlar va amaliy ko‘nikmalarni yanada mustahkamlash maqsadida Toshkent shahar Yunusobod tumani moliya bo‘limi hamda Yunusobod tumani statistika bo‘limlarida “Davlatiy moliya” kafedrasi katta o‘qituvchisi Sh.K.Xamdamov, Toshkent shahar Yunusobod tumani moliya bo‘limi mudiri o‘rinbosari A.To‘laganov hamda Toshkent shahar Yunusobod tumani statistika bo‘limi mudiri I.I.Shermatovlar hamkorligida qo‘shma amaliyot darslari tashkil qilindi.
Qo‘shma amaliyot darsi davomida talabalar byudjet nazoratini tashkil etishda mahalliy moliya organlarining ahamiyatiga doir ma’lumotlar bilan tanishdilar, shuningdek, Yunusobod tumani statistika bo‘limi boshlig‘i I.I.Shermatov tomonidan talabalarga davlat byudjeti xarajatlari va daromadlarini rejalashtirishda statistik ko‘rsatkichlarning ahamiyati yuzasidan talabalarga qiziqarli ma’lumotlar berib o‘tildi.

Совместное практическое занятие, организованное по дисциплине «Государственный бюджет»
13 декабря текущего года во исполнение задач, касающегося проведения совместных практических занятий в области науки, подготовки высококвалифицированных кадров и специальностей по учебной программе в сотрудничестве с предприятиями, организациями и учреждениями, отражённых в постановлениях Президента Республики Узбекистан ПП-№3151 “О мерах по дальнейшему расширению участия отраслей и сфер экономики в повышении качества подготовки специалистов с высшим образованием” от 27 июля 2017 года, ПП-№3775 “О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших образовательных учреждениях и обеспечению их активного участия в осуществляемых в стране широкомасштабных реформах” от 5 июня 2018 года, а также в целях дальнейшего закрепления теоретических знаний и практических навыков приобретенных студентами факультета Бюджетного учёта и казначейства ТФИ группы БПИ-71 по теме «Бюджетный контроль» по дисциплине «Государственный бюджет» было проведено совместное практическое занятие в Финансовом отделе и в отделе Статистики при хокимияте Юнусабадского района преподавателем кафедры “Государственные финансы” Ш.К.Хамдамовым и заместителем заведующего Финансового отдела А.Тулагановым, а также заведующим отдела Статистики Юнусабадского района И.И.Шерматовым.
В ходе совместного практического занятия студенты ознакомились с практикой и ролью местных финансовых органов в проведение бюджетного контроля, а также начальник отдела Статистики Юнусабадского района И.И.Шерматов проинформировал студентов о важности статистических показателей при планировании доходов и расходов государственного бюджета.