«Халқаро аудит» номли дарслик тайёрланди
Тошкент молия институти профессор-ўқитувчилари А.А.Каримов, Ф.Р.Исломов ва А.З.Авлокулов томонидан тайёрланган «Халқаро аудит» номли дарслик нашр этилди.
Кейинги йилларда республикамизда аудиторлик фаолиятини ривожлантиришга алоҳида аҳамият берилмоқда. Ўзбекистонда аудиторлик фаолиятини ривожлантиришда хорижий давлатларнинг тажрибасини, аудитнинг халқаро стандартларининг қўлланилиши даражасини ўрганиш муҳим ҳисобланади. Юқоридаги жиҳатлар инобатга олинган ҳолда муаллифлар томонидан «Халқаро аудит» номли дарслик нашр этилди. Мазкур дарслик 70410102-«Аудит (тармоқлар ва соҳалар бўйича)» магистратура мутахассислиги талабалари учун мўлжалланган бўлиб, у «Халқаро аудит» фани ўқув дастури асосида тайёрланган.
Дарсликда халқаро аудит моделлари, халқаро аудиторлик ташкилотлари ва компаниялари фаолияти, АҚШ ва Европа давлатларида аудиторлик фаолияти, Осиё давлатларида аудиторлик фаолияти, МДҲ давлатларида аудиторлик фаолияти, аудитнинг ахлоқ кодекси, аудитнинг халқаро стандартлари, Ўзбекистон Республикасида аудиторлик фаолиятини халқаро миқёсда интеграциялаш масалалари каби мавзулар ёритилган.
«Халқаро аудит» номли дарслик мавзу бўйича маърузалар, назорат саволлари, тест материаллари, глоссарий ва фойдаланилган адабиётлар рўйхатидан иборат. Мазкур дарслик талабаларнинг мустақил ишлаши, шунингдек, профессор-ўқитувчиларга маъруза ва амалий машғулотлар ўтказишда ёрдам бериш учун мўлжалланган.

ПОДГОТОВЛЕН УЧЕБНИК «МЕЖДУНАРОДНЫЙ АУДИТ»
Издан учебник «Международный аудит», подготовленный преподавателями Ташкентского финансового института А.А.Каримовым, Ф.Р.Исломовым и А.З.Авлокуловым.
В последние годы особое значение уделяется развитию аудиторской деятельности в нашей республике. Важно изучение опыта зарубежных стран и уровня применения международных стандартов аудита в развитии аудиторской деятельности в Узбекистане. Учитывая вышеизложенные аспекты, авторы издали учебник под названием «Международный аудит». Данное учебник предназначено для студентов магистратуры по специальности 70410102- «Аудит (по отраслям и сферам)», оно подготовлено на основе учебной программы предмета «Международный аудит».
В учебнике освещены такие темы, как модели международного аудита, деятельность международных аудиторских организаций и компаний, аудиторская деятельность в США и странах Европы, аудиторская деятельность в странах Азии, аудиторская деятельность в странах СНГ, кодекс этики аудита, международные стандарты аудита, вопросы международная интеграция аудиторской деятельности в Республике Узбекистан.
Учебник «Международный аудит» состоит из лекций по теме, контрольных вопросов, тестовых материалов, глоссарий и список использованной литератур. Данный учебник предназначен для самостоятельной работы студентов, а также в помощь профессорам и преподавателям при проведении лекций и практических занятий.