ЎЗБЕКИСТОН БАНК ТИЗИМИНИ ТРАНСФОРМАЦИЯ ҚИЛИШНИНГ ФУНДАМЕНТАЛ АСОСЛАРИ ВА МЕХАНИЗМИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 12 майдаги ПФ-5992-сон “2020 — 2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида”ги Фармони, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 2 мартдаги 78-Ф-сонли фармойиши ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирининг 2021 йил 6 мартдаги 122-сонли буйруғига мувофиқ юқорида қайд этилган мавзу доирасида Тошкент молия институти “Банк иши” ва “Банк ҳисоби ва аудит” кафедралари томонидан мавзусида 2021 йил 26 ноябрь куни республика миқёсидаги илмий-амалий конференция ўтказилди.
Конференцияни Илмий ва инновациялар бўйича проректор и.ф.д., профессор Мехмонов Султонали Умаралиевич ўз чиқиш сўзлари билан очиб бердилар. Унда молия ва банк соҳасидаги халқаро экспертлар, республика етакчи тижорат банклари вакиллари, соҳа мутахассислари ҳамда илмий-тадқиқот институтлари, олий ўқув юртларининг етакчи профессор-ўқитувчилари ва ёш олимлари иштирок этдилар.
Жумладан, Ўринбаев Шухрат Хамдам ўғли, “Ипотека банк” АТИБ Стратегия департаменти директори - Трансформация ва хусусийлаштиришга тайёргарлик бўйича Ипотека-банк тажрибаси; Тахиров Маджид Хамидович, “Пойтахт банк” акциядорлик жамияти Бошқарув раиси - Банкларни трансформация қилиш ва хусусийлаштиришда банк активларининг роли; Султанов Ёрқин Мирвалиевич, “Ўзбекистон саноат-қурилиш банки” АТБ Стратегик ривожлантириш департаменти директорининг биринчи ўринбосари - Ўзсаноатқурилишбанкида трансформация жараёнлари; Строганова Ирина Александровна, Беларусь Республикасининг Полоцк Давлат Университети профессори - Беларусь Республикаси банк тизимининг рақамли трансформацияси; Абдуллаева Шарбат Зулфиқоровна, Тошкент молия институти “Молия ва кредит” кафедраси профессори, и.ф.д. - Кредитлаш ва кредит ташкилотлари фаолиятини такомиллаштириш йўллари; Омонов Акром Абдиназарович, Тошкент молия институти “Банк иши” кафедраси мудири, и.ф.д., проф. - Тижорат банклари капитали таркибидаги давлат улушини маҳаллий ва хорижий инвесторларга сотишнинг долзарб масалалари; Кадиров Эрмат Ташпулатович, Тошкент молия институти “Банк ҳисоби ва аудит” кафедраси доценти, и.ф.н. - Ўзбекистонда валюта бозорини кенгайтириш ва уни барқарорлаштириш йўллари мавзуларида ўз маърузалари билан пленар йиғилишда чиқиш қилдилар. Конференция маърузалар доирасида қизғин савол-жавоблар ва мулоҳазалар асосида самарали ташкил этилди.
Конференция натижалари бўйича унинг иштирокчилари томонидан тижорат банкларини трансформация қилиш, банк ишининг замонавий стандартларини, ахборот технологиялари ва дастурий маҳсулотларни жорий этиш, банклардаги давлат акциялари пакетини зарур тажриба ва билимга эга бўлган инвесторларга танлов асосида сотиш инновацион ривожлантириш бўйича таклиф ва тавсиялар берилди.

СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ ФУНДАМЕНТАЛЬНЫХ ОСНОВ И МЕХАНИЗМА ТРАНСФОРМАЦИИ БАНКОВСКОЙ СИСТЕМЫ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
На основании Указа Президента Республики Узбекистан «О стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020 — 2025 годы» УП-5992 от 12 мая 2020 года, Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан П-78 от 2 марта 2021 года, а также приказа министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан №122 от 6 марта 2021 года кафедрами «Банковское дело», «Банковский учёт и аудит» Ташкентского финансового института 26 ноября 2021 года была проведена республиканская научно-практическая конференция.
Конференцию приветственной речью открыл проректор по науке и инновациям д.э.н., профессор Мехмонов Султонали Умаралиевич. В ней приняли участие международные эксперты в области финансов и банковского дела, представители ведущих республиканских коммерческих банков, специалисты и научно-исследовательские институты, ведущие преподаватели высших учебных заведений и молодые учёные.
На пленарном заседании выступили Уринбаев Шухрат Хамдам угли, директор департамента Стратегии АКИБ “Ипотека банк” - Об опыте Ипотека-банка по подготовке к трансформации и приватизации; Тахиров Маджид Хамидович, председатель Правления акционерного общества “Пойтахт банк” – О роли банковских активов в трансформации и приватизации банков; Султанов Ёркин Мирвалиевич, первый заместитель директора департамента стратегического развития АКБ “Узпромстройбанк”а - О процессах трансформации в Узпромстройбанке; Строганова Ирина Александровна, профессор Полоцкого Государственного Университета Республики Беларусь – Цифровая трансформация банковской системы Республики Беларусь; Абдуллаева Шарбат Зулфикаровна, д.э.н., профессор кафедры “Финансы и кредит”  Ташкентского финансового института - Пути кредитования и совершенствование деятельности кредитных организаций; д.э.н., профессор, заведующий кафедрой «Банковское дело» Ташкентского финансового института, Омонов Акром Абдиназарович – Актуальные вопросы продажи государственной доли коммерческих банков местным и иностранным инвесторам; Кадиров Эрмат Ташпулатович, к.э.н., доцент кафедры «Банковский учёт и аудит» Ташкентского финансового института – Пути расширения валютного рынка Республики Узбекистан и пути его стабилизации. Конференция была организована на основе вопросов - ответов и полемики.
По результатам конференции участниками были разработаны предложения и рекомендации по трансформации коммерческих банков, внедрению современных стандартов банковского дела, информационных технологий и программных продуктов, инновационному развитию на основе продажи пакета государственных акций банков опытным и грамотным инвесторам.