«ЖАҲОЛАТГА ҚАРШИ МАЪРИФАТ» МАВЗУСИДА УЧРАШУВ ЎТКАЗИЛДИ
Жорий йилнинг 14 ноябрь куни Тошкент молия институти 1-марузалар залида Вазирлар маҳкамаси вакиллари, институт фаоллари ва талабалари иштирокида талабаларнинг илғор ғоя, таклиф ва ташаббуслари билан яқиндан танишиш, уларнинг муаммоларини ҳал қилиш юзасидан «Жаҳолатга қарши маърифат» мавзусида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита масъул ходими Мелиқўзиев Жаҳонгир Валижонович, институт Ёшлар масалалари ва маънавий-маърифий ишлар бўйича биринчи проректори К.Каримова ҳамда ректор маслахатчиси О.Нормуродов иштирок этди.
Унда давлат ва дин муносабатлари, ислом динининг асл моҳияти, радикал, экстремистик ғоялар тўрига илинишнинг аянчли оқибатлари, мазкур жараёнларда Президентимиз томонидан энг юқори минбарлар орқали илгари суриб келинаётган «Жаҳолатга қарши маърифат билан курашиш» ғоясининг аҳамияти тобора ортиб бораётгани таъкидланди.
Тадбир давомида ташриф буюрган тютор ва талабаларга «Жар ёқасида» ва «Сохта даъволар» номли ибратли кинофильмлари намойиш этилди. Мазкур фильмларда талаба-ёшлар гиёҳвандлик, мутаассиблик ва террорнинг қанчалик хатар ва хавф манбаи эканлиги тўғрисидаги аниқ тасаввурга эга бўлдилар.
Кинофильм намойишидан сўнг, «Жаҳолат», «Маърифат» тушунчалари, «Жаҳолатга қарши маърифат» тамойили ўртасидаги тинчлик ва барқарорлик, глобаллашув жараёни, «оммавий маданият», маърифатпарвар, тинчликпарвар, бутун инсониятга фақат яхшиликни таълим бергувчи Ислом дини хусусида батафсил маълумотлар берилиб, фикр алмашилди.
Шунингдек, тадбирда Ислом динини ниқоб қилган бузғунчи оқим ва ҳаракатларнинг ғайриисломий фаолиятлари моҳияти аниқ фактлар асосида очиб берилди. Учрашув сўнгида талабаларни қизиқтирган саволларга мутахассислар томонидан атрофлича жавоб берилди.

On November 14, 2022 a meeting was held on the topic "Enlightenment against ignorance" in the 1st lecture hall of Tashkent Institute of Finance, with the participation of representatives of the Cabinet of Ministers, institute activists and students to get to know the advanced ideas, proposals and initiatives of students, to solve their problems.
Meliquziyev Jahangir Valijonovich, the responsible officer of the Committee on Religious Affairs under the Cabinet of Ministers, K. Karimova, the first vice-rector of the institute for youth issues and spiritual and educational affairs, and O. Normurodov, the advisor to the rector participated at the event.
It was emphasized that the relationship between the state and religion, the true essence of Islam, the tragic consequences of being caught in the net of radical, extremist ideas, and the increasing importance of the idea of "Fighting ignorance with enlightenment" promoted by the President from the highest tribunes in these processes.
During the event, the tutors and students who visited were shown the instructive films "The Edge of the Cliff" and "False Claims". Students have personally experienced the dangers of drug addiction, bigotry and terrorism in these films.
After the screening of the film, detailed information was given and ideas were exchanged about the concepts of "Ignorance", "Enlightenment", peace and stability between the principle of "Enlightenment against Ignorance", the process of globalization, "mass culture", the religion of Islam, which teaches only goodness to all mankind.
Also, at the event, the nature of the un-Islamic activities of the subversive currents and movements that disguised the religion of Islam was revealed on the basis of clear facts. At the end of the meeting, the questions of the students were answered in detail by experts.