Халқаро конференцияда ҳаёт суғуртасининг долзарб йўналишлари муҳокама этилди
2023 йил 3 ноябрь куни институтда «Ўзбекистонда ҳаёт суғуртасининг салоҳиятини ошириш ва ривожлантириш йўналишлари» мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Конференция “Суғурта ва пенсия иши” кафедрасининг ташаббуси билан республикамизнинг ҳаётни суғурталашга ихтисослашган етакчи суғурта компаниялари ҳамкорлигида ташкил этилди.
Конференцияни кириш сўзи билан очар экан, институтнинг Илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректори Н.Обломуродов Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги ПФ-60-сон “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги ва 2023 йил 11 сентябрдаги ПФ-158-сон “Ўзбекистон - 2030 стратегияси тўғрисида”ги фармонларида молия-банк секторини, шу жумладан, суғурта соҳасини ривожлантиришга алоҳида эътибор берилганлигини таъкидлади.
Конференция ишида ҳаётни суғурта қилиш соҳасини рақамлаштириш, яқин ва узоқ хорижий мамлакатларда ҳаёт суғуртасининг иқтисодиётдаги ўрни, суғурта соҳасида фирибгарликни олдини олиш, жамғариб бориладиган ҳаёт суғуртасини амалга оширишдаги муаммолар ва уларни ечими юзасидан билдирилган фикрлар муҳокама майдонида бўлди.
Конференцияда Россия Федерациясининг етакчи университетлари, хусусан, Санкт-Петербург давлат университети доценти Е.В.Соколовская ва Сибирь Федераль университети доценти С.Б.Глоба маъруза билан иштирок этди ҳамда ҳаёт суғуртасини ривожлантириш бўйича қатор таклиф ва тавсияларни конференция иштирокчилари эътиборига ҳавола этди.
Ўзбекистонда ҳаёт суғуртасининг бугунги аҳволи ва муаммолари “ALFA LIFE INSURANCE” акциядорлик жамияти бош директори Н.Якубова, “APEX LIFE sug‘urta kompaniyasi” акциядорлик жамияти бош директори ўринбосари Б.Абиркулов, Тошкент давлат иқтисодиёт университети профессори Қ.Қўлдошев, Тошкент молия институти профессори О.Юлдашев маърузаларида ўз аксини топди.
Конференцияда Солиқ ва суғурта факультети декани Л.Зойиров, декан ўринбосарлари, кафедра мудирлари, профессор-ўқитувчилар ҳамда 150 нафардан ортиқ талаба-ёшлар қатнашди.

Актуальные направления страхования жизни обсудили на международной конференции
3 ноября 2023 года в институте прошла международная научно-практическая конференция на тему «Направления повышения и развития потенциала страхования жизни в Узбекистане».
Конференция организована по инициативе кафедры «Страховое и пенсионное дело» совместно с ведущими страховыми компаниями, специализирующимися на страховании жизни нашей республики.
Открывая конференцию вступительным словом, проректор института по научной работе и инновациям Н.Обломуродов отметил, что в указах Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года №УП-60 «О Стратегии развития нового Узбекистана на 2022 год» и от 11 сентября 2023 года №УП-158 «О стратегии Узбекистана – 2030» особое внимание уделено развитию финансово-банковского сектора, в том числе страхового сектора.
В ходе конференции обсуждались вопросы цифровизации сферы страхования жизни, роли страхования жизни в экономике стран ближнего и дальнего зарубежья, предотвращения мошенничества в страховой сфере, проблем реализации накопительного страхования жизни и их решения.
В конференции приняли участие представители ведущих университетов Российской Федерации, в частности, доцент Санкт-Петербургского государственного университета Е.В.Соколовская и доцент Сибирского федерального университета С.Б.Глоба в своих научных докладах выдвинули ряд предложений и рекомендаций по развитию страхования жизни.
Современная ситуация и проблемы страхования жизни в Узбекистане нашли отражения в докладах генерального директора АО «ALFA LIFE INSURANCE» Н.Якубовой, заместителя генерального директора страховой компании «APEX LIFE» Б.Абиркулова, профессора Ташкентского государственного экономического университета К.Кулдашева, профессора Ташкентского финансового института О. Юлдашева.
В конференции приняли участие декан факультета Налоги и страхования Л. Зойиров, заместители деканов ряда факультетов, заведующие кафедрами, профессора и преподаватели, а также более 150 студентов института.