Халқаро конференцияда ҳаёт суғуртасининг долзарб йўналишлари муҳокама этилди
2023 йил 3 ноябрь куни институтда «Ўзбекистонда ҳаёт суғуртасининг салоҳиятини ошириш ва ривожлантириш йўналишлари» мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Конференция “Суғурта ва пенсия иши” кафедрасининг ташаббуси билан республикамизнинг ҳаётни суғурталашга ихтисослашган етакчи суғурта компаниялари ҳамкорлигида ташкил этилди.
Конференцияни кириш сўзи билан очар экан, институтнинг Илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректори Н.Обломуродов Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги ПФ-60-сон “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги ва 2023 йил 11 сентябрдаги ПФ-158-сон “Ўзбекистон - 2030 стратегияси тўғрисида”ги фармонларида молия-банк секторини, шу жумладан, суғурта соҳасини ривожлантиришга алоҳида эътибор берилганлигини таъкидлади.
Конференция ишида ҳаётни суғурта қилиш соҳасини рақамлаштириш, яқин ва узоқ хорижий мамлакатларда ҳаёт суғуртасининг иқтисодиётдаги ўрни, суғурта соҳасида фирибгарликни олдини олиш, жамғариб бориладиган ҳаёт суғуртасини амалга оширишдаги муаммолар ва уларни ечими юзасидан билдирилган фикрлар муҳокама майдонида бўлди.
Конференцияда Россия Федерациясининг етакчи университетлари, хусусан, Санкт-Петербург давлат университети доценти Е.В.Соколовская ва Сибирь Федераль университети доценти С.Б.Глоба маъруза билан иштирок этди ҳамда ҳаёт суғуртасини ривожлантириш бўйича қатор таклиф ва тавсияларни конференция иштирокчилари эътиборига ҳавола этди.
Ўзбекистонда ҳаёт суғуртасининг бугунги аҳволи ва муаммолари “ALFA LIFE INSURANCE” акциядорлик жамияти бош директори Н.Якубова, “APEX LIFE sug‘urta kompaniyasi” акциядорлик жамияти бош директори ўринбосари Б.Абиркулов, Тошкент давлат иқтисодиёт университети профессори Қ.Қўлдошев, Тошкент молия институти профессори О.Юлдашев маърузаларида ўз аксини топди.
Конференцияда Солиқ ва суғурта факультети декани Л.Зойиров, декан ўринбосарлари, кафедра мудирлари, профессор-ўқитувчилар ҳамда 150 нафардан ортиқ талаба-ёшлар қатнашди.

Current areas of life insurance were discussed at an international conference
On November 3, 2023, the institute hosted an international scientific and practical conference on the topic “Directions for increasing and developing the potential of life insurance in Uzbekistan”.
The conference was organized on the initiative of the Department of Insurance and Pension Business together with leading insurance companies specializing in life insurance in our republic.
Opening the conference with an opening speech, the vice-rector of the institute for scientific work and innovation N. Oblomurodov noted that in the decrees of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 28, 2022 No. UP-60 “On the Development Strategy of the new Uzbekistan for 2022” and dated September 11, 2023 No. UP -158 “On the Strategy of Uzbekistan - 2030”, special attention is paid to the development of the financial and banking sector, including the insurance sector.
During the conference, issues of digitalization of the life insurance sector, the role of life insurance in the economies of near and far abroad countries, prevention of fraud in the insurance industry, problems of implementing endowment life insurance and their solutions were discussed.
Representatives of leading universities of the Russian Federation took part in the conference, in particular, Associate Professor of St. Petersburg State University E.V. Sokolovskaya and Associate Professor of Siberian Federal University S.B. Globa put forward a number of proposals and recommendations for the development of life insurance in their scientific reports.
The current situation and problems of life insurance in Uzbekistan are reflected in the reports of the General Director of JSC "ALFA LIFE INSURANCE" N. Yakubova, Deputy General Director of the insurance company "APEX LIFE" B. Abirkulov, Professor of the Tashkent State Economic University K. Kuldashev, Professor of the Tashkent Financial Institute O. Yuldasheva.
The conference was attended by the dean of the Faculty of Taxes and Insurance L. Zoirov, deputy deans of a number of faculties, heads of departments, professors and teachers, as well as more than 150 students of the institute.