“Коррупцияга қарши биргаликда курашамиз” мавзусида давра суҳбати ўтказилди
Тошкент молия институти Сиртқи факультетида 2024 йил 12 январь куни Коррупцияга қарши курашиш “Комплаэнс назорат” тизимини бошқариш бўлими, Мониторинг ва ички назорат бўлими ҳамда Сиртқи факультет деканати билан ҳамкорликда факультет ходимлари ва факультетда дарс бераётган профессор-ўқитувчилар билан “Коррупцияга қарши биргаликда курашамиз” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда институт Коррупцияга қарши курашиш “Комплаэнс назорат” тизимини бошқариш бўлими бошлиғи С.Р.Дарвишов, Мониторинг ва ички назорат бўлими бошлиғи И.Мелиев, бўлим бош мутахассиси Ш.Болибеков, Сиртқи факультет декани К.Уразалиев, декан ўринбосарлари ва факультетда дарс бераётган профессор-ўқитувчилар иштирок этишди.
Тадбир давомида Коррупцияга қарши курашиш “Комплаэнс назорат” тизимини бошқариш бўлими бошлиғи С.Р.Дарвишов деканат ходимлари ва факультетда дарс бераётган профессор-ўқитувчиларга бугунги кунда мамлакатимизнинг ҳар бир жабҳасида, жумладан, олий таълим тизимида ҳам коррупция ҳолатларининг олдини олиш, аниқлаш, зарур чораларни кўриш ҳамда унинг хавфини камайтиришга йўналтирилган аниқ ва самарали чора-тадбирлар амалга ошириб келинмоқда. Хусусан, қабул жараёнлари шаффоф ва адолатли тарзда ўтказилмоқда, ўқув жараёни кредит-модуль тизимига ўтказилмоқда, ўқув жараёни билан боғлиқ маъмурий ишлар (маълумотномалар, шартномалар, транскрипт бериш) рақамлаштирилмоқда ва оворагарчиликлар олди олинмоқда.
Шу билан бирга, ўқув жараёнида турли коррупсион ҳолатларнинг олдини олиш бўйича профилактик тушунтириш чора-тадбирлар амалга оширилаётганлигини, яқинда телеграм-бот ишга туширилганлигини маълум қилди. Тадбир давомида коррупцияга қарши амалдаги қонунчилик борасида маълумот берилиб, факультетда дарс бераётган профессор-ўқитувчилар ва ходимларнинг бу борадаги ҳуқуқий саводхонлиги муҳим эканлиги таъкидланди.
Коррупцияга қарши курашиш “Комплаэнс назорат” тизимини бошқариш бўлими бошлиғи С.Р.Дарвишов деканат ходимлари ва факультетда дарс бераётган профессор-ўқитувчилар билан очиқ мулоқот ўтказиб, уларнинг фикр мулоҳазаларини тинглади ҳамда саволларга батафсил жавоб берди.

A roundtable discussion was held on the topic "Let's fight corruption together"
On January 12, 2024, A roundtable discussion was held on the topic "Let's fight corruption together" at the External Faculty of the Tashkent Institute of Finance  by Department of Management of the "Compliance Control" system of the Institute for Combating Corruption, in cooperation with the Department of Monitoring and Internal Control and the Dean of the External Faculty with faculty employees and professors teaching at the faculty.
S.R. Darvishov, head of the Department of Management of the "Compliance Control" system of the Institute for Combating Corruption, I. Meliyev, head of the Monitoring and Internal Control Department, chief specialist of the department Sh. Bolibekov, dean of the external faculty K. Urazaliyev deputy deans and professors and teachers at the faculty took part in the discussion.
During the event, S.R. Darvishov, the head of the department for the management of the "Compliance control" system, told the staff of the dean's office and the professors and teachers teaching at the faculty to prevent corruption in every aspect of our country, including the higher education system. clear and effective measures aimed at identifying, taking necessary measures and reducing its risk are being implemented. In particular, admission processes are conducted in a transparent and fair manner, the educational process is transferred to the credit-module system, administrative work related to the educational process (referrals, contracts, transcripts) is digitized and hassle has been eliminated.
At the same time, he informed that preventive explanatory measures are being implemented to prevent various corruption cases during the educational process, and recently a telegram bot was launched in this regard. During the event, information was provided on the current anti-corruption legislation, and it was noted that the legal literacy of professors and teachers and employees teaching at the faculty is important in this regard.
S.R. Darvishov, the head of the department for the management of the "Compliance control" system, held an open dialogue with the staff of the dean's office and professors and teachers teaching at the faculty, listened to their opinions and answered their questions.