Jean Monnet Erasmus+ дастурининг гендер тенглиги бўйича ТОТ МОДУЛИ (тренерлар учун тренинг) лойиҳаси тақдимоти бўлиб ўтди
2023-йил 1 ноябрь куни Тошкент молия институтининг “Бюджет ҳисоби ва ғазначилик” факултети “Ўзбек ва рус тиллари” кафедраси томонидан Erasmus+ дастурининг гендер тенглиги бўйича Jean Monnet лойиҳаси – ТОТ МОДУЛИ (тренерлар учун тренинг) тақдимоти бўлиб ўтди.
Тадбирни факултет декани Р.Саидов табрик сўзи билан очиб берди.
Ушбу лойиҳанинг долзарб масалалари нафақат Европа Иттифоқи, балки Ўзбекистоннинг ҳам жорий мақсадлари рўйхатига киритилган гендер тенглиги масалалари ҳисобланади. Лойиҳа доирасида республика миқёсида ўқув курсларини ўтказиш режалаштирилган, шунингдек, қўшимча тадбирлар (давра суҳбати, семинар, конференсия) ташкил этиш кўзда тутилган.
Лойиҳа тақдимоти давомида гендер тенглиги ва гендер ёндашуви масалалари бўйича ҳуқуқий саводхонликни ошириш мақсадида лойиҳа координаторлари Н. Юнусова ва Ф. Салохўжаева томонидан ўқитувчи ва талабалар ўртасида тренинг ўтказилди.
Тадбирда олий ўқув юртлари профессор-ўқитувчилари ва талабалари қонун устуворлигини, жумладан, миллий қонунчилик ва бу борадаги илғор халқаро тажрибалар асосида аёллар ва эркаклар тенглигини самарали таъминлайдиган профессионал кадрлар тайёрлашнинг энг муҳим бўғини эканлиги таъкидлаб ўтилди.

Проект МОДУЛЬ ТОТ (тренинг для тренеров) по гендерному равенству Программы Жан Моне Эрасмус+
Сегодня, 1 ноября 2023 года на факультете Бюджетный учет и казначейство, кафедра «Узбекского и русского языков» Ташкентского финансового института презентовала проект Жан Моне - МОДУЛЬ ТОТ (тренинг для тренеров) по гендерному равенству программы Эрасмус+.
C приветственным словом выступил декан факультета Р.Саидов.
Актуальными вопросами данного проекта являются вопросы гендерного равенства, входящие в перечень актуальных целей не только Европейского союза, но и Узбекистана. Планируется проведение тренинговых курсов регионального и республиканского масштаба, а также дополнительные мероприятия (круглый стол, семинар, конференция).
В целях повышения правовой грамотности по вопросам гендерного равенства и гендерного подхода, в ходе презентации координаторами проекта Н.Юнусовой и Ф.Салохожаевой был проведен тренинг среди студентов и преподавателей.
Преподаватели и студенты Вузов являются важнейшим звеном в подготовке профессиональных кадров, которые будут эффективно обеспечивать верховенство закона, в том числе равенство женщин и мужчин на основе национального законодательства и лучших международных практик в данной сфере.