“Молиянинг миллий ва халқаро долзарб масалалари”
2021 йил 20 май куни Тошкент молия институти томонидан “Молия” кафедраси ташаббусига кўра «Замонавий молиянинг миллий ва халқаро долзарб масалалари» мавзусидаги халқаро миқёсидаги илмий-амалий анжуман ўтказилди. Мазкур анжуман Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 2 мартдаги 78-Ф-сонли Фармойиши билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикасида 2021 йилда халқаро ва республика миқёсида ўтказиладиган илмий ва илмий-техник анжуманлар режаси”га мувофиқ, эпидемиологик вазиятни ҳисобга оган ҳолда, онлайн равишда ташкил этилди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати, Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва тармоқ идораларининг вакиллари, соҳанинг етакчи олимлари, мамлакатимиз ҳамда хорижий нуфузли олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари, шунингдек бир қатор амалиётчи мутахассислар, докторантлар, мустақил изланувчилар ҳамда Тошкент молия институти олимлари ўз илмий маърузалари билан иштирок этдилар.
Анжуман дастурига мувофиқ маърузалар асосан молия назарияларига оид замонавий концепциялар ва янги қарашлар, мамлакатимиз ва халқаро даражада бугунги кунда бюджет-солиқ сиёсатининг асосий йўналишлари, давлат қарзларини оптималлаштириш ва самарали бошқариш, давлат харидлари соҳасидаги хозирги шароитда юзагача келаётган муаммо ва уларнинг ечимлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари молиявий имкониятларини кенгайтириш, миллий ва халқаро жиҳатдан муқобил молиялаштириш тизимини ривожлантириш каби масалаларга қаратилди.
Анжуманни Республикамизнинг турли ҳудудларидан туриб юзлаб иштирокчилар онлайн тизимга уланган ҳолда кузатиб бордилар ҳамда муҳокамаларда фаол қатнашдилар. Жонли равишда ўтказилган савол-жавоблар, бахс-мунозаралар асосида анжуман асосий йўналишлари бўйича илмий хулосалар шакллантирилди. Анжуман якунида мавзуга оид муҳим янги илмий маълумотлар олинганлиги алоҳида қайд этилди.

«Национальные и международные актуальные вопросы финансов»
20 мая 2021 года в Ташкентском финансовом институте была проведена международная научно-практическая конференция на тему “Национальные и международные актуальные вопросы современных финансов” инициатором которой выступила кафедра “Финансы”. Данная конференция была организована в соответствии с Распоряжением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 марта 2021 года № 78-Ф согласно которому утверждён “План проведения международных и республиканских научных и научно-технических конференций в 2021 году в Республике Узбекистан”. С учётом эпидимологической ситуации конференция проводилась в онлайн режиме.
На конференции с научными докладами приняли участие представители Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Счётной Палаты Республики Узбекистан, Министерства финансов Республики Узбекистан, других министерств и ведомств, отечественные и зарубежные учёные, профессоры-преподаватели ведущих экономических вузов и научных учреждений, специалисты сферы финансов, докторанты, самостоятельные соискатели, а также учёные и педагогический состав Ташкентского финансового института.
В рамках проведения конференции в соответствии с программой были рассмотрены и обсуждены современные концепции и взгляды на теорию финансов, актуальные вопросы бюджетно-налоговой политики, задачи оптимизации и эффективного управления государственным долгом, перспективы развития организации и осуществления государственных закупок, основные направления повышения финансовых возможностей местных органов власти, национальные и международные особенности развития системы альтернативного финансирования, национальная и зарубежная практика развития корпоративных финансов и повышения эффективности рынка капитала, а также развитие международных финансовых институтов и финансовых отношений.
За ходом конференции в онлайн режиме наблюдали сотни участников с разных регионов страны, которые также активно приняли участие в дискуссиях. По завершении конференции по результатам, проведённых дискуссий и обсуждений по основным направлениям конференции, были подведены итоги, представлены научные выводы и заключения. Следует отметить, что данная конференция послужила средством для обмена мнениями и получения важных научных знаний в сфере финансов.