“Молиянинг миллий ва халқаро долзарб масалалари”
2021 йил 20 май куни Тошкент молия институти томонидан “Молия” кафедраси ташаббусига кўра «Замонавий молиянинг миллий ва халқаро долзарб масалалари» мавзусидаги халқаро миқёсидаги илмий-амалий анжуман ўтказилди. Мазкур анжуман Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 2 мартдаги 78-Ф-сонли Фармойиши билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикасида 2021 йилда халқаро ва республика миқёсида ўтказиладиган илмий ва илмий-техник анжуманлар режаси”га мувофиқ, эпидемиологик вазиятни ҳисобга оган ҳолда, онлайн равишда ташкил этилди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати, Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва тармоқ идораларининг вакиллари, соҳанинг етакчи олимлари, мамлакатимиз ҳамда хорижий нуфузли олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари, шунингдек бир қатор амалиётчи мутахассислар, докторантлар, мустақил изланувчилар ҳамда Тошкент молия институти олимлари ўз илмий маърузалари билан иштирок этдилар.
Анжуман дастурига мувофиқ маърузалар асосан молия назарияларига оид замонавий концепциялар ва янги қарашлар, мамлакатимиз ва халқаро даражада бугунги кунда бюджет-солиқ сиёсатининг асосий йўналишлари, давлат қарзларини оптималлаштириш ва самарали бошқариш, давлат харидлари соҳасидаги хозирги шароитда юзагача келаётган муаммо ва уларнинг ечимлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари молиявий имкониятларини кенгайтириш, миллий ва халқаро жиҳатдан муқобил молиялаштириш тизимини ривожлантириш каби масалаларга қаратилди.
Анжуманни Республикамизнинг турли ҳудудларидан туриб юзлаб иштирокчилар онлайн тизимга уланган ҳолда кузатиб бордилар ҳамда муҳокамаларда фаол қатнашдилар. Жонли равишда ўтказилган савол-жавоблар, бахс-мунозаралар асосида анжуман асосий йўналишлари бўйича илмий хулосалар шакллантирилди. Анжуман якунида мавзуга оид муҳим янги илмий маълумотлар олинганлиги алоҳида қайд этилди.

"National and international questions of finance"
On May 20, 2021, an international scientific and practical conference on the topic “National and international  questions of  modern finance” was held at the Tashkent Institute of Finance, which was initiated by the Department of Finance. This conference was organized in accordance with the Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated March 2, 2021 No. 78-F, according to which the “Plan for holding international and republican scientific and scientific and technical conferences in 2021 in the Republic of Uzbekistan” was approved. Taking into account the epidemiological situation, the conference was held online.
The conference with scientific reports was attended by representatives of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan, other ministries and departments, domestic and foreign scientists, professors and teachers of leading economic universities and scientific institutions, finance specialists, doctoral students, independent applicants, as well as scientists and teaching staff of the Tashkent Financial Institute.
Within the framework of the conference, in accordance with the program, modern concepts and views on the theory of finance, topical issues of fiscal policy, the tasks of optimization and effective management of public debt, the prospects for the development of the organization and implementation of public procurement, the main directions of increasing the financial capabilities of local authorities were considered and discussed. authorities, national and international features of the development of the alternative financing system, national and foreign practice of developing corporate finance and increasing the efficiency of the capital market, as well as the development of international financial institutions and financial relations were considered and discussed.
The conference was watched online by hundreds of participants from different regions of the country, who also actively participated in the discussions. At the end of the conference, based on the results of the discussions and discussions on the main directions of the conference, the results were summed up, scientific conclusions and conclusions were presented. It should be noted that this conference served as a vehicle for the exchange of views and the acquisition of important scientific knowledge in the field of finance.