Диққат! Муҳим хабар!!!
Хабарингиз бор, 2021 йил 24 декабрда давлатимиз раҳбари томонидан олий таълим тизимини туб ижобий ўзгаришларга олиб келадиган олий таълим муассасаларига молиявий, академик ва ташкилий-бошқарувда мустақиллик бериш борасидаги 2 та тарихий қарор имзоланди. Бу билан эса – Ўзбекистон олий таълим тизимида янги давр бошлаб берилди.
Қарор билан 2022 йил январь ойидан бошлаб республикадаги энг салоҳиятли 35 та олий таълим муассасаларига молиявий мустақиллик берилиши – бу борадаги вазифаларни сифатли тарзда амалга ошириш ва ҳозирданоқ мустаҳкам пойдевор яратишни талаб этади.
Бу ўз навбатида, олий таълим муассасалари бошқарувида янгича тизим асосида ёндашувни талаб этади.
Шу мақсадда, олий таълим тизими тарихида илк маротаба – ректорлар, проректорлар, деканлар ва молия масалаларига масъуллар учун ўз касбий маҳоратини ошириш, янгича тартибда ишлашни бошлаш мақсадида жорий йил 10-24 январь кунлари амалий семинар-тренинглар ташкил этилади.
Шу билан бирга, олий таълим муассасалари кредит-модул тизимига тўлиқ ўтганлиги сабабли кафедра мудирлари ва профессор-ўқитувчилари учун асосий ишдан ажралган ҳолда ўқувлар барча олий таълим муассасаларида ташкил этилади.
Бу жараёнга олий таълим муассасалари ҳузуридаги барча профессионал таълим муассасалари ҳамда академик лицейлар раҳбарлари ҳам жалб этилади.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, 2021/2022 ўқув йилининг иккинчи ярмини тўлиқ ва пухта тайёргарлик кўрган ҳолда бошлаш мақсадида олий ва профессионал таълим муассасалари, академик лицей талаба-ўқувчилари учун қишқи таътил муддати 2022 йил 24 январга қадар узайтирилди.
Ўз навбатида, қишки таътил даврида олий ва профессионал таълим муассасалари, академик лицейлар талаба-ўқувчиларининг вақтини мазмунли ўтказиш мақсадида олий таълим муассасалари ректорлари ҳамкорлигида онлайн фан олимпиадалари, интеллектуал викторинлар ташкил этилади.
Барча ёшларимизни ушбу тадбирларда иштирок этиб, ўз салоҳиятларини намоён қилишга чорлаб қоламиз!
Талаба-ўқувчиларга ўз уйларидан таълим муассасаларига қайтишларига қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида авиа ҳамда темир йўл чипталари тариф қисмидан 50 фоиз миқдорида чегирма берилиши муддати ҳам 2022 йилнинг 24 январига қадар узайтирилди.
Ва асосийси – 2022 йилнинг 11 январигача бўлган муддатга харид қилинган авиа ва темир йўл чипталари бепул тарзда тегишли муддатга алмаштириб берилади.
Мазкур масалаларни мувофиқлаштириш мақсадида Вазирликда Махсус штаб ташкил этилган бўлиб, барча ташкилий масалалар юзасидан қуйидаги ишонч телефонларига (10-06, 71-246-97-45, 71-246-28-63) мурожаат қилишингиз мумкин!

ВНИМАНИЕ! ВАЖНАЯ НОВОСТЬ!!!
Как известно, (https://lex.uz/docs/5793256) 24 декабря 2021 года глава нашего государства подписал два исторических постановления о предоставлении высшим образовательным учреждениям финансовой, академической и организационной независимости, что приведёт к коренным положительным изменениям в системе высшего образования. Это ознаменовало начало нового периода в системе высшего образования Узбекистана.
Решение (https://lex.uz/docs/5793256) о предоставлении финансовой независимости 35 наиболее потенциальным высшим образовательным учреждениям страны с января 2022 года требует качественной реализации задач в этой сфере и незамедлительного создания прочного фундамента.
Это, в свою очередь, требует нового системного подхода к управлению высшими образовательными учреждениями.
С этой целью, впервые в истории системы высшего образования, будут организованы практические семинары 10-24 января с.г. для ректоров, проректоров, деканов и ответственных за финансы для повышения их профессиональных навыков и начала работы в новом порядке.
При этом, в связи с полным переходом вузов на кредитно-модульную систему, во всех вузах будет организовано обучение заведующих кафедрами и профессоров, с отрывом от основной работы.
В этот процесс также вовлечены руководители всех профессиональных образовательных учреждений и академических лицеев при высших образовательных учреждениях.
Исходя из вышеизложенного, с целью начала второй половины 2021/2022 учебного года с полной и тщательной подготовкой продлён период зимних каникул для студентов высших и профессиональных образовательных учреждений, академических лицеев до 24 января 2022 года.
В свою очередь, с целью содержательного проведения свободного времени студентов высших и профессиональных образовательных учреждений, академических лицеев в период зимних каникул, совместно с ректорами высших образовательных учреждений будут организованы онлайн-олимпиады по предметам, интеллектуальные викторины.
Приглашаем всех наших молодых людей принять участие в этих мероприятиях и показать свой потенциал!
В целях создания благоприятных условий для возвращения студентов из своих домов в образовательные учреждения продлён срок 50% скидки на авиа и ж / д билеты до 24 января 2022 года.
И самое главное – авиа и ж / д билеты, приобретённые до 11 января 2022 года, будут бесплатно обменены на соответствующий срок.
Для координации этих вопросов в Министерстве создан специальный штаб, и по всем организационным вопросам вы можете обращаться по горячим линиям! (10-06, 71-246-97-45, 71-246-28-63).