Тошкент молия институти ҳамда Москва давлат университети ҳамкорлигида видеоконференция бўлиб ўтди
2021 йил 27 декабрь куни Москва шаҳридаги Москва давлат педагогика университети ҳамда Тошкент молия институти ҳамкорлигида видиоконференция бўлиб ўтди.
Унда «Бюджет ҳисоби ва ғазначилиги» факультети декани, иқтисод фанлари номзоди, доцент Р.Б.Саидов, «Ўзбек ва рус тиллари» кафедраси мудири, педагогика фанлари номзоди, доцент Н.Х.Юнусова, кафедра ходимлари ҳамда «Рус тилини ўқитиш методикаси» кафедраси мудири, педагогика фанлари доктори, доцент В.Д.Янченко иштирок этишди.
Учрашувда факультет декани Р.Б.Саидов қутлов сўзи билан ўзаро ҳамкорлик истиқболлари ҳамда илмий, ўқув ва ўқув-услубий тадбирларни амалга ошириш режалари ҳақида гапирди.
Кафедра мудири Н.Х.Юнусова Тошкент молия институтининг ташкил топиш тарихи, фаолият олиб бораётган факультет ва кафедралар, Тошкент молия институтининг республикамиздаги рейтинги ва халқаро алоқалари ҳақида маълумот берди.
Москва педагогика университетининг рус тилини ўқитиш методикаси кафедраси мудири – В.Д. Янченко В.И.Дал таваллудининг 220 йиллигига бағишланган илмий мақолалар тўпламини нашр этиш таклиф билан чиқди, шунингдек, Г.Г.Городилованинг (1922-2013) юбилейига багишлаб ўтказиладиган «РКЛни ЎҚИТИШДА АККУЛТУРАСЯННИНГ ДОЛЗАРБ МУАММОЛАРИ» мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференциясида иштирок этиш таклифини билдирди.
Шунингдек, ахборот ва услубий ёрдамни ташкил этиш имкониятларини ўрганиш, ўқув-услубий ва илмий фаолият бўйича ишларни ташкил этиш, ҳамкорликда ўтказиладиган конференция материалларини тўплам ва фотоҳисобот кўринишида чоп этиш, шунингдек, ТМИ ва МПДУ веб-сайтларида ёритиб бориш имкониятлари ҳақида гаплашилди.
Маҳорат дарслари, амалиёт ўташ ҳамда малака оширишни ташкил этиш режалари муҳокама қилинди.
Видеоконференция ижобий ва юқори дарада ўтди, томонлар ўзларининг чуқур миннатдорликларини билдирдилар.

Video conference between the Moscow Pedagogical State University, Moscow (RF) and the Tashkent Institute of Finance (The Republic of Uzbekistan)
On December 27, 2021, a video conference took place between the Moscow Pedagogical State University, Moscow (RF) and the Tashkent Institute of Finance (The Republic of Uzbekistan).
On December 27, 2021, a video conference was held between the Moscow Pedagogical State University in Moscow (RF) and Tashkent Institute of Finance (Republic of Uzbekistan), with the participation of the Dean of the Faculty of Budgetary Accounting and Treasury ", candidate of economic sciences, associate professor R.B.Saidov, head of the department of " Uzbek and Russian languages", candidate of pedagogical sciences, associate professor N.Kh.Yunusova and staff of the department from Uzbek side and the head of the department "Methods of teaching the Russian language", doctor of pedagogical sciences, associate professor V.D.Yanchenko from Moscow. At the meeting, the dean of the faculty R.B.Saidov made a welcoming speech, outlining the prospects for mutual cooperation and plans for the implementation of scientific, educational and educational-methodological activities. The head of the department N.Kh.Yunusova presented information about the history of the formation of Tashkent Institute of Finance, functioning faculties and departments, the ranking of TFI in the Republic and international relations. Head of the Department of Russian Language Teaching Methods, Moscow Pedagogical University - V.D.Yanchenko made a proposal on participation in the publication of a collection of scientific articles dedicated to the 220th anniversary of V.I.Dal, as well as with a proposal to participate in the International Scientific and Practical Conference “CURRENT PROBLEMS OF ACCULTURATION IN THE CONTEXT OF TEACHING RFL, dedicated to the anniversary of G.G.Gorodilova (1922-2013)". And also, to study the possibilities of organizing information and methodological support, organizing joint work in educational, methodological and scientific activities, publishing materials of joint conferences in the form of a collection and photo reports, including on the websites of TFI and Moscow State Pedagogical University.
Plans for organizing master classes, internships and advanced training were discussed.
The videoconference was positive and fruitful, the parties expressed their deep gratitude and gratitude.