Тошкент молия институти ҳамда Москва давлат университети ҳамкорлигида видеоконференция бўлиб ўтди
2021 йил 27 декабрь куни Москва шаҳридаги Москва давлат педагогика университети ҳамда Тошкент молия институти ҳамкорлигида видиоконференция бўлиб ўтди.
Унда «Бюджет ҳисоби ва ғазначилиги» факультети декани, иқтисод фанлари номзоди, доцент Р.Б.Саидов, «Ўзбек ва рус тиллари» кафедраси мудири, педагогика фанлари номзоди, доцент Н.Х.Юнусова, кафедра ходимлари ҳамда «Рус тилини ўқитиш методикаси» кафедраси мудири, педагогика фанлари доктори, доцент В.Д.Янченко иштирок этишди.
Учрашувда факультет декани Р.Б.Саидов қутлов сўзи билан ўзаро ҳамкорлик истиқболлари ҳамда илмий, ўқув ва ўқув-услубий тадбирларни амалга ошириш режалари ҳақида гапирди.
Кафедра мудири Н.Х.Юнусова Тошкент молия институтининг ташкил топиш тарихи, фаолият олиб бораётган факультет ва кафедралар, Тошкент молия институтининг республикамиздаги рейтинги ва халқаро алоқалари ҳақида маълумот берди.
Москва педагогика университетининг рус тилини ўқитиш методикаси кафедраси мудири – В.Д. Янченко В.И.Дал таваллудининг 220 йиллигига бағишланган илмий мақолалар тўпламини нашр этиш таклиф билан чиқди, шунингдек, Г.Г.Городилованинг (1922-2013) юбилейига багишлаб ўтказиладиган «РКЛни ЎҚИТИШДА АККУЛТУРАСЯННИНГ ДОЛЗАРБ МУАММОЛАРИ» мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференциясида иштирок этиш таклифини билдирди.
Шунингдек, ахборот ва услубий ёрдамни ташкил этиш имкониятларини ўрганиш, ўқув-услубий ва илмий фаолият бўйича ишларни ташкил этиш, ҳамкорликда ўтказиладиган конференция материалларини тўплам ва фотоҳисобот кўринишида чоп этиш, шунингдек, ТМИ ва МПДУ веб-сайтларида ёритиб бориш имкониятлари ҳақида гаплашилди.
Маҳорат дарслари, амалиёт ўташ ҳамда малака оширишни ташкил этиш режалари муҳокама қилинди.
Видеоконференция ижобий ва юқори дарада ўтди, томонлар ўзларининг чуқур миннатдорликларини билдирдилар.

Проведена видеоконференция совместно с Ташкентским финансовым институтом и Московским университетом
27 декабря 2021 года состоялась видеоконференция между Московским педагогическим государственным университетом г.Москва (РФ) и Ташкентским финансовым институтом в г. Ташкент (Республика Узбекистан).
27 декабря 2021 года состоялась видеоконференция между Московским педагогическим государственным университетом г.Москва (РФ) и Ташкентским финансовым институтом в г.Ташкент (Республика Узбекистан), при участии декана факультета «Бюджетный учёт и казначейство», к.э.н., доцента Р.Б.Саидова, заведующей кафедры «Узбекского и русского языков», к.п.н., доцента Н.Х.Юнусовой и сотрудников кафедры с заведующим кафедрой «Методики преподавания русского языка», д.п.н., доцента В.Д.Янченко.
На встрече, с приветственным словом, выступил декан факультета Р.Б.Саидов, обозначив перспективы взаимосотрудничества и планы реализации научной, учебной и учебно-методической деятельности.
Заведующая кафедрой Н.Х.Юнусова, представила информацию об истории образования Ташкентского финансового института, функционирующих факультетах и кафедрах, рейтинге ТФИ в Республике
и международных связях.
Заведующий кафедрой «Методики преподавания русского языка» Московского педагогического университета – д.п.н., доцент В.Д. Янченко выступил с предложением об участии в выпуске сборника научных статей в честь 220-летию В.И.Даля, а также с предложением участия в Международной научно-практической конференции «АКТУАЛЬНЫЕ ПРОБЛЕМЫ АККУЛЬТУРАЦИИ В КОНТЕКСТЕ ПРЕПОДАВАНИЯ РКИ, посвященной юбилею Г.Г. Городиловой (1922-2013)».
А также, были обсуждены вопросы организации информационной и методологической поддержки, организации совместной учебно-методической и научной деятельности, публикаций материалов совместных конференций в виде сборников и фотоотчетов, в том числе и на сайтах ТФИ и МПГУ.
Были обсуждены планы по организации мастер-классов, стажировке и повышению квалификации. Видеоконференция прошла в позитивном духе и плодотворно, стороны выразили взаимную глубокую признательность и благодарность.