Халқаро миқёсидаги илмий-амалий конференция ташкил этилди
2023 йил 18 ноябрь куни Тошкент молия институтида Урал давлат иқтисодиёт университети билан ҳамкорлигида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 11-сентабрдаги ПФ-158-сон “Ўзбекистон-2030” стратегияси тўғрисида”ги, 2022 йил 28 январдаги ПФ-60-сон “Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йиллардаги Тараққиёт Стратегияси тўғрисида”ги, 2020 йил 12 майдаги ПФ-5992-сон “2020-2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида”ги фармонларида белгиланган устувор мақсад ва вазифалардан келиб чиққан ҳолда “Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси банк тизимида омонатларни кафолатлашнинг замонавий механизмлари” мавзусидаги халқаро миқёсидаги илмий-амалий конференция ташкил этилди.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Марказий банки молиявий барқарорлик департаменти директори Р.Д.Махаммадиэв, “Омонатларни суғурталаш агентлиги” давлат корпорацияси бош директорининг ўринбосари Н.В.Федорова, АТ Халқ банки Стратегия департаменти директори Д.П.Шарипов, Фуқароларнинг банклардаги омонатларини кафолатлаш фонди директори Н.И.Аббосов, “Тенге Банк” АТБ Бошқарув Раиси ўринбосари У.У.Таваккалов, “АНОР БАНК” АЖ Корпоратив бизнес департаменти директори ўринбосари Р.Г.Усманов, Тошкент молия институт Банк иши кафедраси профессори, и.ф.д., профессор А.А.Омоновлар ўз маърузалари билан иштирок этдилар. Шу билан бирга тадбирда Ўзбекистон Республикаси Марказий банки, тижорат банклари ходимлари, хорижий ва маҳаллий профессор-ўқитувчилар, илмий-тадқиқотчилар ҳамда талабалар иштирок этишди.
Банк тизимида ислоҳотларни жадаллаштириш, банк хизмати кўрсатишни модернизация қилиш, банкларнинг самарали инфратузилмасини яратиш ва фаолиятини автоматлаштириш, давлат улуши мавжуд тижорат банкларини комплекс трансформация қилиш, банк ишининг замонавий стандартларини, ахборот технологиялари ва дастурий маҳсулотларни жорий этиш, кредитлаш ва банк омонатлари ҳажмини ошириш, банк омонатларини ҳимоялашни кафолатлашни такомиллаштириш, банкларни хусусийлаштириш, нуфузли чет эл банкларини жалб қилиш, банкларга халқаро тан олинган минимал стандарт ва талаблар асосида пруденсиал меъёрлар ва назорат базаларини такомиллаштириш, тижорат банкларида ислом молияси мезон ва тартибларини жорий этиш, банк хизматлари оммабоплигини ошириш каби муҳим масалалар муҳокама этилди ҳамда тегишли таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.

Организована международная научно-практическая конференция.
18 ноября 2023 года в Ташкентском финансовом институте совместно с Уральским государственным экономическим университетом состоялся международная научно-практическая конференция «Современные механизмы страхования вкладов в банковской системе Республики Узбекистан и Российской Федерации», которая была организована в соответствии с приоритетными целями и задачами обозначенных в Указе Президента Республики Узбекистан № ПП - 158 от 11 сентября 2023 года «О стратегии «Узбекистан – 2030»», № ПП-60 от 28 января 2022 года «О развитии Стратегия Нового Узбекистана на 2022–2026 годы», № ПП-5992 от 12 мая 2020 года «О cтратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020–2025 годы».
На конференции выступили директор департамента финансовой стабильности Центрального банка Республики Узбекистан Р.Д.Махаммадиев, заместитель генерального директора государственной корпорации «Агентство по страхованию вкладов» Н.В.Федорова, директор департамента стратегии АК Народного банка Д.П.Шарипов, директор Фонда гарантирования вкладов граждан в банках Н.И.Аббасов, заместитель Председателя Правления АКБ «Тенге Банк» У.У.Таваккалов, заместитель директора Департамента корпоративного бизнеса АО «ANOR BANK» Р.Г.Усманов, профессор кафедры Банковского дела Ташкентского финансового института, д.э.н., профессор А.А.Омонов. Вместе с тем, в мероприятии приняли участие сотрудники Центрального банка Республики Узбекистан, коммерческих банков, зарубежные и местные преподаватели, научные сотрудники и студенты.
Рассмотрены и разработаны соответствующие предложения и рекомендации по ускорению реформ в банковской системе, модернизации предоставляемых банковских услуг, созданию эффективной инфраструктуры банков и автоматизации их деятельности, комплексной трансформации коммерческих банков с государственной долей, внедрению современных стандартов банковского дела, информационных технологий и программных продуктов, увеличению объемов кредитования и банковских депозитов, улучшению гарантий защиты банковских депозитов, приватизации банков, привлечению престижных иностранных банков, совершенствованию пруденциальных нормативов и надзора банков на основе международно признанных минимальных стандартов и требований, введению критериев и процедур исламского финансирования в коммерческих банков.