Халқаро миқёсидаги илмий-амалий конференция ташкил этилди
2023 йил 18 ноябрь куни Тошкент молия институтида Урал давлат иқтисодиёт университети билан ҳамкорлигида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 11-сентабрдаги ПФ-158-сон “Ўзбекистон-2030” стратегияси тўғрисида”ги, 2022 йил 28 январдаги ПФ-60-сон “Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йиллардаги Тараққиёт Стратегияси тўғрисида”ги, 2020 йил 12 майдаги ПФ-5992-сон “2020-2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида”ги фармонларида белгиланган устувор мақсад ва вазифалардан келиб чиққан ҳолда “Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси банк тизимида омонатларни кафолатлашнинг замонавий механизмлари” мавзусидаги халқаро миқёсидаги илмий-амалий конференция ташкил этилди.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Марказий банки молиявий барқарорлик департаменти директори Р.Д.Махаммадиэв, “Омонатларни суғурталаш агентлиги” давлат корпорацияси бош директорининг ўринбосари Н.В.Федорова, АТ Халқ банки Стратегия департаменти директори Д.П.Шарипов, Фуқароларнинг банклардаги омонатларини кафолатлаш фонди директори Н.И.Аббосов, “Тенге Банк” АТБ Бошқарув Раиси ўринбосари У.У.Таваккалов, “АНОР БАНК” АЖ Корпоратив бизнес департаменти директори ўринбосари Р.Г.Усманов, Тошкент молия институт Банк иши кафедраси профессори, и.ф.д., профессор А.А.Омоновлар ўз маърузалари билан иштирок этдилар. Шу билан бирга тадбирда Ўзбекистон Республикаси Марказий банки, тижорат банклари ходимлари, хорижий ва маҳаллий профессор-ўқитувчилар, илмий-тадқиқотчилар ҳамда талабалар иштирок этишди.
Банк тизимида ислоҳотларни жадаллаштириш, банк хизмати кўрсатишни модернизация қилиш, банкларнинг самарали инфратузилмасини яратиш ва фаолиятини автоматлаштириш, давлат улуши мавжуд тижорат банкларини комплекс трансформация қилиш, банк ишининг замонавий стандартларини, ахборот технологиялари ва дастурий маҳсулотларни жорий этиш, кредитлаш ва банк омонатлари ҳажмини ошириш, банк омонатларини ҳимоялашни кафолатлашни такомиллаштириш, банкларни хусусийлаштириш, нуфузли чет эл банкларини жалб қилиш, банкларга халқаро тан олинган минимал стандарт ва талаблар асосида пруденсиал меъёрлар ва назорат базаларини такомиллаштириш, тижорат банкларида ислом молияси мезон ва тартибларини жорий этиш, банк хизматлари оммабоплигини ошириш каби муҳим масалалар муҳокама этилди ҳамда тегишли таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.

An international scientific-practical conference was organized
On November 18, 2023, at Tashkent Institute of Finance in cooperation with the Ural State University of Economics, President of the Republic of Uzbekistan No. PF-158 of September 11, 2023, "About the Uzbekistan-2030 Strategy", 2022 PF-60 dated January 28, 2020 "On the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026", PF-5992 dated May 12, 2020 "On the Development Strategy for 2020-2025" Based on the priority goals and tasks set in the decrees of the Republic of Uzbekistan on the strategy of reforming the banking system, an international scientific and practical conference on the topic "Modern mechanisms of guaranteeing deposits in the banking system of the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation" was organized.
At the conference, Director of the Financial Stability Department of the Central Bank of the Republic of Uzbekistan R.D. Makhamdiyev, Deputy General Director of the State Corporation "Deposit Insurance Agency" N.V. Fedorova, Director of the Strategy Department of AT Khalk Bank D.P. Sharipov, Director of the Fund for Guaranteeing Citizens' Deposits in Banks N.I. Abbasov, " U.U.Tavakkalov, Deputy Chairman of Tenge Bank ATB, R.G.Usmanov, Deputy Director of Corporate Business Department of JSC "ANOR BANK", Professor of Banking Department of Tashkent Institute of Finance, Professor A.A. Omonov participated with their lectures. At the same time, employees of the Central Bank of the Republic of Uzbekistan, commercial banks, foreign and local teachers, researchers and students took part in the event.
In 2022, the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan and the UN representative office in Uzbekistan signed a memorandum of cooperation and agreed to jointly implement the project "Improving insurance and risk financing". Chairman of the Council of the Association of Professional Participants Halilov Oybek Nosirovich, leading employees of insurance companies operating in our republic, professors and teachers of the institute and media representatives took part.It was attended by the rector of the institute Teshabayev T .Z , the deputy permanent representative of the UNDP in Uzbekistan Anas Fayyad Karman, the chairman of the Council of the Association of Professional Participants of the Insurance Market of Uzbekistan Khalilov O. N, the leading employees of the insurance companies operating in our republic, professors and teachers of the institute and representatives of the media.