“Давлат бюджети” фанидан қўшма амалиёт дарслари ташкил этилди
Жорий йилнинг 13 декабрь санасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 июндаги “Олий таълим муассасаларида таълим сифатини ошириш ва уларнинг мамлакатда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотларда фаол иштирокини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-3775-сонли Қарорларида акс эттирилган юқори малакали рақобатбардош кадрлар тайёрлаш бўйича таълим йўналишлари ва мутаххассисликлари ўқув режаларидаги мутахассислик фанларидан тизимдаги корхона, ташкилот ва муассасалар билан ҳамкорликда қўшма амалиёт машғулотларини ўтказилиши бўйича кўрсатиб ўтилган вазифаларни ижросини таъминлаш ҳамда ТМИ “Бюджет ҳисоби ва ғазначилик” факультети БПИ-71 гуруҳи талабаларининг “Давлат бюджети” фанидан ўтилган “Бюджет назорати” мавзуси доирасида олинган назарий билимлар ва амалий кўникмаларни янада мустаҳкамлаш мақсадида Тошкент шаҳар Юнусобод тумани молия бўлими ҳамда Юнусобод тумани статистика бўлимларида “Давлатий молия” кафедраси катта ўқитувчиси Ш.К.Хамдамов, Тошкент шаҳар Юнусобод тумани молия бўлими мудири ўринбосари А.Тўлаганов ҳамда Тошкент шаҳар Юнусобод тумани статистика бўлими мудири И.И.Шерматовлар ҳамкорлигида қўшма амалиёт дарслари ташкил қилинди.
Қўшма амалиёт дарси давомида талабалар бюджет назоратини ташкил этишда маҳаллий молия органларнинг аҳамиятига доир маълумотлар билан танишдилар, шунингдек, Юнусобод тумани статистика бўлими бошлиғи И.И.Шерматов томонидан талабаларга давлат бюджети харажатлари ва даромадларини режалаштиришда статистик кўрсаткичларнинг аҳамияти юзасидан талабаларга қизиқарли маълумотлар бериб ўтилди.

A joint practical lesson in the discipline “State Budget” was organized
On December 13 of the current year, in pursuance of the tasks reflected in the resolutions regarding joint practical training in the field of science, training of highly qualified personnel and specialties in the curriculum in cooperation with enterprises, organizations and institutions of the PP-3151 system “On measures to further expand the participation of industries and fields Economy in improving the quality of training of specialists with higher education” dated July 27, 2017, PP-3775“ On additional measures to improve the quality of education in higher education ” educational institutions and ensuring their active participation in the large-scale reforms being carried out in the country ” dated June 5, 2018, as well as to further consolidate the theoretical knowledge and practical skills acquired by students of the Department of  Budget Accounting and Treasury of the TFI of BPI-71 group on the topic “Budget control” on discipline “State budget” was held a joint practical in the Finance department and in the Statistics department of the Yunusabad district, together with the teacher of the department “State finances” Sh.K.Khamdamov and the deputy head of the Finance Department A.Tulaganov and also the head of the Statistics Department of Yunusabad district I.I.Shermatov.
During a joint practical lesson, students got acquainted with the practice and the role of local financial authorities in conducting budgetary control, as well as I.I.Shermatov informed students about the importance of statistical indicators in planning revenues and expenditures of the state budget.