Тошкент молия институтида “Карьера кунлари” меҳнат ярмаркаси бўлиб ўтди.
Мамлакатимизда ёшлар муаммоларига, хусусан, уларнинг иш билан бандлигига катта еътибор берилмоқда. Бу вазифани бажаришда барча олий таълим муассасалари меҳнат бозорига биринчи марта кириб бораётган ёшларни ишга жойлаштириш масаласини устувор вазифалардан бири сифатида қайд этганлар.
Бугунги кунда нафақат Ўзбекистонда балки Марказий Осиёда иқтисодиёт тармоқларига кадрлар тайёрловчи таянч олий таълим муассасаси ҳисобланган Тошкент молия институтида 14 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва асосий иш берувчилар ҳисобланган Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси ва Ўзбекистон Республикаси Марказий банки билан ҳамкорликда ҳамда 100 дан ортиқ бошқа корхона ва ташкилотлар (тижорат банклари, суғурта компаниялари, ўрта-махсус касб-ҳунар таълими муассасалари, уюшмалар) иштирокида “Карьера кунлари” меҳнат ярмаркаси тадбирини ўтказдилар.
Тадбирнинг очилиш маъросимида иштирок этган Ўзсаноатқурилиш банк бошқарув раиси ўринбосари-Таваккалов Улуғбек Ўктамович, Молия вазирлиги кадрлар бошқармаси бошлиғи-Нурматов Ботир Эркинович, Солиқ қўмитаси ходимлар билан ишлаш бўйича бўлим бошлиғи-Сайдалиев Фазлиддин Улуғбекович, Ипотека банк стратегик ривожлантириш департаменти бошлиғи Рахмонов Тоҳиржон Зиятович битирувчи курс талабаларига кадрлар масаласида бугунги куннинг талаби ва ишга жойлашишдаги асосий талаблар ҳақида маълумот етказдилар.
Институтда фаолият юритаётган 6 та факултет тасарруфида жорий йилда 968 дан ортиқ талабалар ўқишни тамомлаб турли иқтисодиёт тармоқларида ўз меҳнат фаолиятларини олиб боришга тайёрлар.
Ўз олдига келгуси 5-10 йил давр мобайнида мавжуд меҳнат бозоридаги талабдан келиб чиқиб кадрларни тайёрлашни асосий вазифаларидан бири деб ҳисоблаган институт раҳбар ходимлари бу каби “Карьера кунлари” битирувчи талабаларнинг келажакдаги касбий ўсишларида навбатдаги омадли қадам бўлишини тилаб қоладилар.

Job fair “Career Days” was held at Tashkent Institute of Finance.
Great attention is paid to youth problems in our country, in particular, their employment. In this task, all higher education institutions have prioritized the employment of young people entering the labor market for the first time.
Nowadays Tashkent Institute of Finance is the main higher education institution in the field of economy training not only in Uzbekistan, but in Central Asia. On February 14, Tashkent Institute of Finance organised job fair “Career Days” together with the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Finance, State Tax Committee of the Republic of Uzbekistan and the Central Bank of the Republic of Uzbekistan, with the participation of secondary special vocational education institutions, associations
The opening ceremony was attended by Deputy Chairman of Uzsanoatqurilish - Ulugbek Tavakkalov, Head of Personnel Department of the Ministry of Finance - Nurmatov Botir Erkinovich, Head of the department of Tax Committee of the Republic of Uzbekistan - Fazliddin Ulugbekovich Saydaliev, Head of Strategic Development Department of Mortgage Bank-Rakhmonov Tohirjon Ziyatovich informed the graduate students about the current requirements and requirements for employment.
More than 968 students graduated from 6 faculties of the Institute this year and are ready to work in different sectors of the economy.
The Institute's executives, who believe that the next five to 10 years will be one of the key tasks in training for the current labor market, will wish these “Career Days” to be another successful step in the future professional development of graduate students.