“Фермер хўжаликлари билан минерал ўғит таъминоти корхоналари ўртасидаги иқтисодий муносабатларнинг ташкилий-иқтисодий ва молиявий механизмини такомиллаштириш” мавзусидаги Республика илмий-амалий конференция
2019 йил 10 апрель куни “Иқтисодиёт назарияси” кафедраси ташаббуси билан “Фермер хўжаликлари билан минерал ўғит таъминоти корхоналари ўртасидаги иқтисодий муносабатларнинг ташкилий-иқтисодий ва молиявий механизмини такомиллаштириш” мавзусидаги Республика илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди. Конференциянинг ялпи мажлисини Тошкент молия институти Илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректор Каримқулов Жасур Имомбоевич очиб берди. Ушбу долзарб мавзуга бағишланган илмий-амалий конференцияда ТДАУ профессори Э.Д.Юсупов, МГХТИ, и.ф.д., майор Ж.Ж.Ўрмонов, МГХТИ подполковник А.А.Анарқулов,
Сирдарё вилоят фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари Кенгаши бўлим бошлиғи Ш.Х.Жўрақулов, ГулДУ “Иқтисодиёт” кафедраси мудири, и.ф.н. доцент О.Т.Сатторкулов, ТМИ “Менежмент ва маркетинг” кафедраси мудири, профессор, и.ф.д.Э.Г.Набиев, ТМИ “Иқтисодиёт назарияси” кафедраси профессори, и.ф.д.Т.Т.Жўраев, МГ.ХТИ профессори А.А.Маматов, ТМИ “Касб таълими” кафедраси мудири, и.ф.д. профессор Ш.А.Аллаяров, “Иқтисодиёт назарияси” кафедраси мудири, и.ф.н., доц. Х.С.Асатуллаев ва “Иқтисодиёт назарияси” кафедраси тадқиқотчилари З.Аллаберганов ва Г.Халикуловалар ўз илмий маърузалари билан иштирок этдилар.
Конференция ўз ишини шубаълар бўйича куннинг иккинчи ярмида давом эттирди. Унда “Иқтисодиёт назарияси” кафедраси педагог-ходимлари, мустақил тадқиқотчилар, магистрлар ҳамда иқтидорли талабалар қатнашдилар. Конференция қизғин мулоҳазалар остида ўтказилди ва иштирокчилар институт раҳбарияти томонидан махсус сертификатлар билан тақдирландилар.

Республиканская научно-практическая конференция на тему “Совершенствование организационно-экономического и финансового механизма экономических отношений между фермерскими хозяйствами и предприятиями по обеспечению минеральными удобрениями”
10 апреля 2019 года по инициативе кафедры Экономическая теория состоялась республиканская научно-практическая конференция на темуСовершенствование организационно-экономического и финансового механизма экономических отношений между фермерскими хозяйствами и предприятиями по обеспечению минеральными удобрениями”. Пленарное заседание конференции открыл проректор по научной работе и инновациям Ташкентского финансового института Каримкулов Жасур Имомбоевич.  На научно-практической конференции, посвященной этой актуальной теме участвовали со своими научными докладами профессор ТГАУ Э.Д.Юсупов,  д.э.н. ВТИНГ Ж.Ж.Урмонов, подполковник ВТИНГ А.А.Анарқулов, Начальник отдела Сырдарьинского областного Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Ш.Х.Жўрақулов, заведующий кафедрой ”Экономическая теория” ГулГУ, к.э.н. доцент О.Т.Сатторкулов,  заведующий кафедрой “Менеджмент и маркетинг”  ТФИ профессор Э.Г.Набиев, профессор кафедры “Экономическая теория” ТФИ ТМИ профессор, д.э.н. Т.Т.Жўраев,  профессор ВТИНГ А.А.Маматов, заведующий кафедрой “Профессиональное образование”  ТФИ д.э.н. профессор Ш.А.Аллаяров, заведующий кафедрой ”Экономическая теория” ТФИ к.э.н., доц. Х.С.Асатуллаев и соискатели кафедры “Экономическая теория”  З.Аллаберганов и Г.Халикулова.
Конференция продолжила свою работу во второй половине дня на секционном заседании. В нем приняли участие профессорско-преподавательский состав кафедры “Экономическая теория”, соискатели, магистры и одаренные студенты. Конференция прошла под бурными дискуссиями и участники были награждены специальными сертификатами от руководства института.