Жорий йилнинг 8 июнь куни Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Иброҳим Абдураҳмонов Тошкент молия институтида қайта тикланувчи энергия манбалари, хусусан, олийгоҳда қуёш панельларидан фойдаланиш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Вазирга Тошкент молия институти асосий ўқув биноларига 550 kVt ва 2-сонли талабалар турар жойи биносига 200 кVt, жами 750 kVt қуёш панельлари ўрнатилганлиги билан боғлиқ тақдимот қилинди. Шунингдек, институт қошидаги академик лицей ҳудудида олиб борилаётган 200 Vt қуёш панельлари ўрнатиш ишлари ҳақида маълумот берилди. Академик лицей ҳудудида ўрнатилаётган қуёш панельлари жорий йилнинг июль ойига қадар якунига етказилиш кўзда тутилганлиги таъкидлаб ўтилди.
Шундан сўнг, вазир институт ўз маблағлари ҳисобидан олийгоҳнинг асосий ҳудудида бунёд этилган 1 200 ўринли ўқув биноси, талабалар учун яратилган шарт-шароитлар, мазкур бинодаги замонавий ахборот-ресурс маркази фаолиятини кўздан кечирди.
Шунингдек, талаба-ёшлар ва ходимларнинг ижодий салоҳиятини ошириш ҳамда креативлиликни ривожлантириш мақсадида институтда ташкил этилган Ўзбекистон Республикаси санʼат арбоби, профессор Ортиқали Қозоқовнинг ижодий кўргазмаси билан танишди.

The Minister of Higher Education, Science and Innovation visited the Tashkent Institute of Finance
On June 8, 2023  the Minister of Higher Education, Science and Innovation Ibrahim Abdurahmanov got acquainted with the work being carried out in the Tashkent Institute of Finance regarding renewable energy sources, in particular, the use of solar panels at the institute.
A presentation was made to the minister about the installation of 550 kW solar panels in the main educational buildings of the Tashkent Institute of Finance and 200 kW solar panels in the building of student residence No. 2, totaling 750 kW. Information was also provided about the installation of 200 kW solar panels in the area of the academic lyceum under the institute. It was noted that the solar panels being installed on the territory of the academic lyceum are expected to be completed by July of this year.
After that, the minister inspected the educational building with 1,200 seats, the conditions created for students, and the operation of the modern information and resource center in this building.
He also got acquainted with the creative exhibition of the artist of the Republic of Uzbekistan, professor Ortiqali Qazokov, which was organized at the institute in order to increase the creative potential of students and employees and to develop creativity.