“Давлат солиқ сиёсатининг трансформацияси имкониятлари ва самарадорлигининг истиқболлари” мавзусида халқаро илмий-амалий анжуман бўлиб ўтди
Рақамли иқтисодиётнинг элементлари тизимли равишда кириб бораётган иқтисодиёт тармоқларида солиқ идоралари трансформацияси жараёнларини жадаллаштириш, тизимни тадбиркорлик субъектларига кўмак берадиган соҳага айлантириш, тўлиқ рақамлаштириш орқали ишбилармонларга кўмак бериш имкониятларини ошириш, солиқ муносабатларида инсон омили иштирокини чеклаш, “Солиқчи кўмакчи” тамойили асосида тадбиркорлик субъектларига зарур ёрдамлар кўрсатиш объектив зарурат эканлигини даврни ўзи тақозо этмоқда.
Мамлакатимиз солиқ сиёсати трансформацияси жараёнларини жадаллаштириш мақсадида жорий йилнинг 26 апрель куни Тошкент молия институтида “Солиқлар ва солиққа тортиш” кафедраси ташаббуси билан “Давлат солиқ сиёсатининг трансформацияси имкониятлари ва самарадорлигининг истиқболлари” мавзусида ўтказилган халқаро илмий-амалий анжуман натижавийлиги билан аҳамиятли бўлди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси, Россия Федерацияси ҳукумати ҳузуридаги Молия университети, Москва давлат халқаро муносабатлар институти, Монаш Университети (Малайзия), Тожикистон давлат ҳуқуқ, бизнес ва сиёсат университети ҳамда мамлакатимиздаги олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари, илмий тадқиқотчилари, амалиётчи мутахассислар ва ОАВ вакиллари иштирок этдилар.
Анжуманда давлат солиқ сиёсати трансформацияси имкониятлари ва самарадорлигининг истиқболларига таъсир қилувчи омиллар, солиқ қонунчилигининг бугунги ҳолати, солиққа тортиш тизимини янада такомиллаштириш орқали хўжалик юритувчи субъектлари иқтисодий салоҳиятини ошириш каби муаммоларнинг илмий-амалий ечимлари бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.
Анжуман якунида долзарб мавзуда ўз мақола ва тезислари билан иштирок этган анжуман иштирокчилари сертификат билан тақдирландилар.

An international scientific-practical conference was held on the topic "Possibilities and prospects of effectiveness of state tax policy transformation"
The time dictates that it is an objective necessity to accelerate the transformation processes of tax authorities in economic sectors where the elements of the digital economy are systematically entering, turning the system into an area that supports business entities, increasing the opportunities to provide support to businessmen through full digitalization, limiting the participation of the human factor in tax relations, providing necessary assistance to business entities based on the principle of "The Taxpayer is the Helper".
On April 26, 2023 in order to accelerate the process of transformation of the tax policy of our country an international scientific and practical conference was organised at the Tashkent Institute of Finance under the initiative of the "Taxes and taxation" department on the topic "Possibilities and effectiveness of the transformation of the state tax policy" was significant due to its results.
Representatives of the Committee on Budget and Economic Reforms of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the University of Finance under the Government of the Russian Federation, the Moscow State Institute of International Relations, Monash University (Malaysia), Tajikistan State University of Law, Business and Politics, as well as professors and teachers of higher education institutions in our country, researchers, practitioners and representatives of mass media took part in the conference.
Proposals and recommendations were developed at the conference on scientific and practical solutions to problems such as factors affecting the prospects of state tax policy transformation and effectiveness, the current state of tax legislation, increasing the economic potential of economic entities by further improving the taxation system.
The participants of the conference, who participated with their articles and theses on the current topic, were awarded with certificate at the end of the conference.