Институт доценти “Турк дунёси интеграциясида ҳамкорликни кенгайтириш лойиҳаси” доирасида Эгей университетида малака оширмоқда
Жорий йилнинг 1 июнь куни Туркия Республикасининг Измир шаҳрида жойлашган Эгей университетида “Турк дунёси интеграциясида ҳамкорликни кенгайтириш лойиҳаси” (TDEABP 2021-2025) доирасида 21 таълим дастурига старт берилди.
Мазкур таълим дастурида институт “Ўзбек ва рус тиллари” кафедраси мудири, п.ф.н., доц. Юнусова Нилуфар Хамраевна ҳам иштирок этмоқда. Шунингдек, мамлакатимизнинг 10та олий таълим муассасаларидан 40дан ортиқ профессор-ўқитувчилар ушбу лойиҳа доирасида малакасини оширмоқда
Таъкидлаш жоизки, лойиҳа туркий давлатларнинг таълимнинг барча йўналишлари бўйича қўшма ҳаракатчанлигини янада ривожлантириш мақсадида амалга оширилмоқда ҳамда дастур янги авлод педагогларини тайёрлашга қаратилган. Лойиҳа Измирнинг Эге университети ва ИКСАД (Иқтисодий ривожланиш ва ижтимоий тадқиқотлар институти) лойиҳа бўлими томонидан биргаликда ишлаб чиқилган бўлиб, олий ўқув юртлари томонидан таълим, фан ва маданият соҳасида қардош халқларни бирлаштириш мақсадида амалга оширилмоқда.
П.ф.н., доцент Н.Х.Юнусова Эгей университети Измир шаҳрида Туркия малака ошириш курсларда қатнашмоқда. Эгей университет ректори проф., др. Меҳмет Эрсан ва Эге университети проректори проф., д.р Меҳмет Ержан, ИКСАД Бош котиби – Қалдигул Адилбекова, Иқтисодий ривожланиш ва ижтимоий тадқиқотлар институти – İКСАД Таълим лойиҳалари раҳбари Адилҳан Шорабек, шунингдек, Эге университети халқаро ҳамкорлик ходимлари томонидан лойиҳа доирасидаги тадбирлар савияда ташкил этилганини таъкидлаб ўтди.
Маълумот учун: Эгей университети жаҳон университетларининг академик 1000талик рейтингида 913 ўринни эгаллаб турибди.

Доцент института проходит стажировку в Эгейском университете в рамках "Проекта  расширения взаимодействия в интеграции тюркского мира"
1 июня 2023 года в Эгейском университете(г.Измир. Турция) стартовала 21-я образовательная программа в рамках "Проекта  расширения взаимодействия в интеграции тюркского мира" (TDEABP 2021-2025). Проект осуществляется с целью углубления совместной мобильности тюркских республик по всем направлениям образования, направлен на подготовку педагогов нового поколения. Благодаря данному проекту тысячи специалистов в области образования проходят специальные программы. Обучающие проекты разработаны совместно Эгейским университетом г.Измир и проектным отделом  IKSAD (Институт экономического развития  и социальных исследований), реализуются высшими образовательными учреждениями и университетами с целью объединения братских народов в сфере образования, науки и культуры.
С 1 июня 2023 года в рамках  программы, подготовленной в сотрудничестве с Эгейским университетом и институтом IKSAD, на педагогическом факультете Эгейского университета проходят повышение квалификации профессорско-преподавательский состав (43 педагога) из 10 Вузов Республики Узбекистан.
Выражаем благодарность ректору Эгейского университета  Yardimcisi Prof. Dr. Mehmet Ersan и Проректору Эгейского университета проф., д-р.Мехмет Ерджану, Генеральному секретарю ИКСАД- Калдыгуль Адильбековой, руководителю образовательных проектов института экономического развития и социальных исследований - İKSAD Адилхану Шорабеку, а также сотрудникам Международного департамента Эгейского университета  за высокую организацию мероприятий.
Для справки: ARWU - Академический рейтинг университетов мира, топ-1000, 913-место Эгейский Университет (Турция).