“Ўзбекистонда халқаро молия муносабатларини ривожлантиришнинг стратегик йўналишлари” мавзусида халқаро миқёсдаги илмий-амалий конференсия бўлиб ўтди
Тошкент молия институтида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 11 сентябрдаги ПФ-158-сон “Ўзбекистон-2030” стратегияси тўғрисида”ги ва 2022 йил 28 январдаги ПФ-60-сон “2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги Фармонларида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, мамлакатимизнинг хорижий мамлакатлар ва халқаро молия институтлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш орқали миллий иқтисодиётнинг экспорт, инвеститсия салоҳиятини оширишнинг устувор йўналишларини аниқлаш мақсадида “Ўзбекистонда халқаро молия муносабатларини ривожлантиришнинг стратегик йўналишлари”га бағишланган халқаро миқёсдаги илмий-амалий конференсия ўтказилди.
Мазкур халқаро илмий-амалий конференсия халқаро иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумладан, ташқи савдо муносабатларини янада фаоллаштириш, ташқи савдони божхона тўловлар билан тартибга солиш жараёнларини либераллаштириш, халқаро молия институтлари билан алоқаларни кенгайтириш, ислом молиясини ривожлантириш, “яшил иқтисодиёт”ни молиялаштириш, жалб қилинган хорижий инвеститсия ва кредитлардан самарали фойдаланиш билан боғлиқ долзарб масалалар бўйича фикр алмашиш асосида илмий асосланган, амалий аҳамиятга эга бўлган таклифлар ишлаб чиқишга хизмат қилди.

Состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Стратегические направления развития международных финансовых отношений в Узбекистане»
С целью определения направлений ПФ-158 от 11 сентября 2023 года «О стратегии Узбекистана-2030» и ПФ-60 от 28 января 2022 года «2022-2026 годы» Президента Республики Узбекистан, а также в целях повышения приоритета увеличения экспорта и инвестиционного потенциала национальной экономики путем дальнейшего развития отношений взаимовыгодного сотрудничества с зарубежными странами и международными финансовыми институтами в Ташкентском финансовом институте проведена международная научно-практическая конференция, посвященная «Стратегическим направлениям развития международных финансовых отношений в Узбекистане».
Данная международная научно-практическая конференция направлена ​​на дальнейшее развитие международного экономического сотрудничества, включая дальнейшую активизацию внешнеторговых связей, либерализацию процессов регулирования внешней торговли таможенными пошлинами, расширение связей с международными финансовыми институтами, развитие исламских финансов, финансирование «зеленых» экономики», а также послужила выработке научно обоснованных предложений, имеющих практическое значение, на основе обмена мнениями по актуальным вопросам, связанным с эффективным использованием иностранных инвестиций и кредитов.