“Ўзбекистонда халқаро молия муносабатларини ривожлантиришнинг стратегик йўналишлари” мавзусида халқаро миқёсдаги илмий-амалий конференсия бўлиб ўтди
Тошкент молия институтида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 11 сентябрдаги ПФ-158-сон “Ўзбекистон-2030” стратегияси тўғрисида”ги ва 2022 йил 28 январдаги ПФ-60-сон “2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги Фармонларида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, мамлакатимизнинг хорижий мамлакатлар ва халқаро молия институтлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш орқали миллий иқтисодиётнинг экспорт, инвеститсия салоҳиятини оширишнинг устувор йўналишларини аниқлаш мақсадида “Ўзбекистонда халқаро молия муносабатларини ривожлантиришнинг стратегик йўналишлари”га бағишланган халқаро миқёсдаги илмий-амалий конференсия ўтказилди.
Мазкур халқаро илмий-амалий конференсия халқаро иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумладан, ташқи савдо муносабатларини янада фаоллаштириш, ташқи савдони божхона тўловлар билан тартибга солиш жараёнларини либераллаштириш, халқаро молия институтлари билан алоқаларни кенгайтириш, ислом молиясини ривожлантириш, “яшил иқтисодиёт”ни молиялаштириш, жалб қилинган хорижий инвеститсия ва кредитлардан самарали фойдаланиш билан боғлиқ долзарб масалалар бўйича фикр алмашиш асосида илмий асосланган, амалий аҳамиятга эга бўлган таклифлар ишлаб чиқишга хизмат қилди.

International Scientific and Practical Conference on the Strategic Directions of Development of International Financial Relations in Uzbekistan
The purpose of the conference was to determine the directions of the PF-158 of September 11, 2023 "On the Strategy of Uzbekistan-2030" and PF-60 of January 28, 2022 "2022-2026" of the President of the Republic of Uzbekistan, as well as to increase the priority of increasing exports and investment potential of the national economy by further developing mutually beneficial cooperation with foreign countries and international financial institutions. The international scientific and practical conference on "Strategic Directions of Development of International Financial Relations in Uzbekistan" was held at the Tashkent Financial Institute. The conference was attended by representatives of government agencies, academic institutions, and businesses from Uzbekistan and abroad.
The conference discussed a wide range of topics related to the development of international financial relations in Uzbekistan, including further activation of foreign trade ties, liberalization of foreign trade regulation processes with customs duties, expansion of ties with international financial institutions, development of Islamic finance and financing of "green" economy.
The conference also served to develop evidence-based proposals with practical significance, based on the exchange of views on topical issues related to the efficient use of foreign investment and loans.