ТАЪЛИМДА ҲАМКОРЛИК: НАТИЖАЛАР ВА ИСТИҚБОЛЛИ КЕЛИШУВЛАР
Урал давлат иқтисодиёт университети (УрДИУ) билан тузилган меморандум асосида Тошкент молия институти (ТМИ)нинг “Банк иши” ва “Банкларда бухгалтерия ҳисоби ва аудит” кафедраси УрДИУнинг Молия ва ҳуқуқ институти директори, “Молия бозори ва банк иши” кафедраси профессори, и.ф.д., Россия Федерацияси Олий таълимида хизмат кўрсатган ходим Максим Сергеевич Марамыгин ўзаро тажриба алмашиш ва маъруза дарсларини ўтиш учун 2019 йил 25-30 апрель кунлари Тошкент молия институтига ташриф буюрди.
Ташриф жараёнида УрДИУ ва ТМИнинг тегишли кафедралари ўртасида банк тизими фаолиятига оид халқаро конференциялар ташкил этиш, ҳаммуаллифликда дарсликлар тайёрлаш, мақолалар чоп этиш ва бошка қатор масалаларни амалга ошириш келишиб олинди.
Шу билан бирга, М.С.Марамыгин институтитнинг Банк иши, Молия иқтисод, Бухгалтерия ҳисоби ва аудит факулътети талабаларига замонавий банк тизими, электрон пуллар ва криптовалютага оид мавзуларда маъруза дарсларини ўтди. Маъруза дарслари талабалар ва профессор-ўқитувчилар томонидан катта қизиқиш билан қабул қилинди ҳамда ўзлари қизиққан саволларга тегишли жавобларни олдилар.
Умуман олганда, мазкур ташриф келгусида УрДИУ ва ТМИ таълим тизимини ва илмий тадқиқот ишларини ривожлантириш ҳамда ўқув адабиётлар тайёрлашга хизмат қилади деган умиддамиз.

СОТРУДНИЧЕСТВО В ОБРАЗОВАНИИ: РЕЗУЛЬТАТЫ И ПЕРСПЕКТИВНЫЕ ДОГОВОРА
На основе меморандума, подписанного между Ташкентским Финансовым институтом и Уральским Государственным экономическим университетом, кафедрами «Банковское дело» и «Бухгалтерский учёт и аудит в банках» в рамках взаимного обмена опытом был организован визит директора института Финансов и права ФГБОУ ВО УрГЭУ-СИНХ, профессора кафедры финансов, денежного обращения и кредита, заслуженного деятеля Высшего Образования Российской Федерации д.э.н., профессора, Марамыгина Максима Сергеевича, который провёл лекции с 25 по 30 апреля 2019 года для студентов и преподавателей ТФИ.
В рамках визита были заключены договорённости между соответствующими кафедрами ТФИ и УрГЭУ по совместной организации и проведению международных конференций, касательно деятельности и развитию банковских систем, подготовка в соавторстве учебных пособий, публикаций научных статей и многое другое в сфере развития сотрудничества в образовательном процессе.
Вместе с этим М.С.Марамыгин провёл лекции для студентов факультетов «Банковское дело», «Финансы», «Бухгалтерский учёт и аудит» по темам, касающихся современной банковской системе, электронных денег и криптовалюты, крауд-экономики.
Студенты и профессорско-преподавательский состав с большим энтузиазмом и интересом слушали лекции, активно задавали вопросы и получили удовлетворительные ответы.
В целом, надеемся, что данный визит в будущем будет способствовать глубокому и дальнейшему развитию взаимоотношений УрГЭУ и ТФИ в сфере образования, научно-исследовательской деятельности и подготовки учебной литературы.