“Ёшлар - соғлом турмуш тарафдори” мавзусидаги маънавий-маърифий тадбир
Институтнинг “Иқтисодиёт” факультети тасарруфидаги “Иқтисодиёт” кафедраси томонидан “Ёшлар соғлом турмуш тарафдори” мавзусида кафедра хафталиги доирасида маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди. Тадбирда Президентимиз Ш.Мирзиёев томонидан илгари сурилган ёшлар маънавиятини юксалтириш ва уларни бўш вақтини мазмунли ташкил этиш бўйича 5 та муҳим ташаббуснинг иккинчи ташаббуси бўлган “Ёшларни жисмоний чиниқтириш, уларнинг спорт соҳасида қобилиятини намоён қилишлари учун зарур шароитлар яратиш”га бағишланди.
Мазкур тадбирни мураббийлар кенгашининг раиси У.Ражабов очиб бергач соғлом турмуш тарзининг асосий қоидалари ҳақида тўхталиб ўтди. “…ёшлар ўртасида жисмоний тарбия ва спортни кенг оммалаштириш, айниқса, қизларнинг спорт билан мунтазам шуғулланиши учун имкониятни яратиш муҳимдир. Бу ўринда институтимизда янги қурилган спорт объекти аҳамиятлидир. У замонавий спорт анжомлари ва ускуналари билан жиҳозланган, ёшлар учун спортнинг бир неча турлари бўйича шуғулланиш имкониятлари мавжуд” дея таькидлади мураббийлар кенгаши раиси .
Тадбирда бокс ва эркин кураш бўйича жаҳон чемпионлари Фазлиддин Ғойибназаров, Шохжахон Эрназаровлар қатнашиб, ўз тажрибалари ва фикр-мулоҳазаларини тадбир иштирокчилари билан ўртоқлашдилар.
Шунингдек, тадбир меҳмонлари бўлган Муқимий номидаги Ўзбек давлат мусиқий театри актёрлари Малика Қаюмова ва Хайрулла Иноғомовлар ҳам ўз ижод намуналари билан иштирокчиларни ҳушнуд этдилар.

Spiritual and educational event on the theme "Youth vote for a healthy lifestyle"
Spiritual and educational event on the theme “Youth vote for a healthy lifestyle” was held at the Department of Economics facility of Economics. At this event, the second initiative of five initiatives of President Sh.Mirziyoyev to increase the spirituality of youth was considered. It contains a proposal to create the necessary conditions for the development of youth sports skills.
The event was opened by Chairman of the Board of Curators U.Rajapov. The event raised many issues, such as the basic principles of a healthy lifestyle, maintaining it, requiring considerable effort, patience and will. The development of physical education and sports among girls was also considered. The new sports facility built at our institute in this sense is important. It was equipped with modern sports equipment that allows youth to engage in several sports.
The event was attended by freestyle wrestlers, world champion Fazliddin Goybnazarov and Olympic champion Shohjahon Ernazarov, who shared their experience and ideas with the participants of the event.
The guests of the event, the artists of the Uzbek State Musical Theater named Mukimi Malik Kayumov and Khayrulla Inogomov welcomed the students and staged an excerpt from the play on youth education.
Participants of the event asked questions, the atmosphere of the meeting was positive and had an educational and enlightening character.