Коррупция тараққиёт кушандаси
2019 йил 14 ноябрь куни “Иқтисодиёт” кафедраси томонидан “Коррупция тараққиёт кушандаси” мавзусида кафедра хафталиги доирасида тадбир ўтказилди.
Тадбирга Республика Маънавият ва маърифат маркази бўлим бошлиғи Феруза Азимова, Ўзбекистон Жаҳон тиллари университети доценти, сиёсат ф.н. Даврон Муитов, “Кўкалдош” билим юрти фиқҳ ва ақоид илми бўйича катта ўқитувчи Хуршид Бойхўрозов, Республика Маънавият ва маърифат маркази «Маърифат» тарғиботчилар жамиятининг аъзоси Умида Нуриддиновалар ташриф буюрдилар.
Сўзга чиқган тадбир мехмонлари 2017 йилнинг 3 январь куни қабул қилинган “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг қонуни ҳақида атрофлича тўхталиб ўтдилар.

Corruption is the enemy of social development
On November 14, 2019, the Department of Economics organized an event on the theme “Corruption - the enemy of the development of society” as part of the week of the department. The event was attended by Feruza Azimova - the head of the Republican Center for Spirituality and Education, Davron Muitov - associate professor at the Uzbek University of World Languages, Political Science, Khurshid Boykhurozov - senior lecturer at the Kukeldosh School of Law and Religion, Umida Nuriddinova - member of the Marifat Republican Public Educational Center and teachers of the department "Economics".
Corruption is the illegal use of authority. The meeting was dedicated to overcoming the negative consequences of corruption and an event to prevent it. In particular, the Law of the Republic of Uzbekistan “On Combating Corruption”, which was adopted on January 3, 2017, was discussed and strengthened the legal framework for the fight against corruption.