«Ichki audit» nomli o‘quv qo‘llanma nashr etildi
Toshkent moliya instituti professor-o‘qituvchilari A.Z.Avlokulov va F.Sh.Ochilov tomonidan tayyorlangan «Ichki audit» nomli o‘quv qo‘llanma nashr etildi.
Oliy ta’lim muassasalarida talablarning bilim darajasini mustahkamlash, ularning mustaqil ishlash darajasini oshirishda amaliy mashg‘ulot darslarining o‘quv-uslubiy ta’minoti sifatini oshirish muhim hisoblanadi. Yuqoridagilardan kelib chiqqan holda mualliflar tomonidan «Ichki audit» nomli o‘quv qo‘llanma nashr etildi. Mazkur o‘quv qo‘llanma 70410102-«Audit (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)» magistratura mutaxassisligi talabalari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, u «Ichki audit» fani o‘quv dasturi asosida tayyorlangan.
O‘quv qo‘llanmada moliyaviy nazorat tizimida ichki auditning tutgan o‘rni va ahamiyati, ichki auditning me’yoriy-huquqiy asoslari, ichki audit xizmatini tashkil etish, ichki auditni rejalashtirish, ichki audit usullari, biznes-jarayonlar va risklar ichki auditi, ichki auditning yakuniy bosqichi kabi mavzular yoritilgan.
«Ichki audit» nomli o‘quv qo‘llanma mavzu bo‘yicha masalalar, nazorat savollari, test materiallari, glossariy, foydalanilgan adabiyotlar ro‘yxati va ilovalardan iborat. Mazkur o‘quv qo‘llanma talabalarning mustaqil ishlashi, shuningdek, professor-o‘qituvchilarga amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazishda yordam berish uchun mo‘ljallangan.

ПОДГОТОВЛЕН УЧЕБНОЕ ПОСОБИЕ «ВНУТРЕННИЙ АУДИТ»
Издан учебное пособие «Внутренний аудит», подготовленное преподавателями Ташкентского финансового института А.З.Авлокуловым и Ф.Ш.Очиловым.
Важно усилить уровень знаний требований в высших учебных заведениях, повысить качество учебно-методического обеспечения практических занятий с целью повышения уровня их самостоятельной работы. На основании вышеизложенного авторами опубликовано учебное пособие под названием «Внутренний аудит». Настоящее учебное пособие предназначено для студентов магистратуры специальности 70410102-«Аудит (по отраслям и сферам)», оно подготовлено на основе учебной программы предмета «Внутренний аудит».
В учебном пособие освещены такие темы, как роль и значение внутреннего аудита в системе финансового контроля, нормативно-правовые основы внутреннего аудита, организация службы внутреннего аудита, планирование внутреннего аудита, методы внутреннего аудита, внутренний аудит бизнес-процессов и рисков, итоговый этап внутреннего аудита.
Учебное пособие «Внутренний аудит» состоит из задачи по теме, контрольных вопросов, тестовых материалов, глоссарии, список использованной литературы и приложений. Данное учебное пособие предназначен для самостоятельной работы студентов, а также в помощь профессорам и преподавателям при проведении практических занятий.