Avval xabar qilganimizdek, 2022-yilning 10-iyulidan Rossiya Federatsiyasi Krasnoyarsk shahrida “Yozgi Universitet-2022” loyihasi doirasida rejalashtirilgan tadbirlar o‘z faoliyatini boshlagan edi va unda Toshkent moliya instituti talabalari va professor-o‘qituvchilari ham ishtirok etmoqda. “Real va virtual dunyoda global tadbirkorlik: ESG-iqtisodiy transformatsiya” mavzu doirasida Sibir Federal Universitetida tashkil etilgan “Yozgi Universitet-2022” loyihasi doirasida tashkil etilgan amaliy mashg‘ulotlar ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish obyektlarida tashkil etilib, talabalar amaliyot obyektlarining o‘zida jarayonlar amaliyoti bilan tanishishdi.
Xususan, Toshkent moliya instituti talabalari V.N. Gulidova nomidagi Krasnoyarsk rangli metal zavodida, “Rusal” Krasnoyarsk alyumin zavodida va boshqa amaliyot obyektlarida ish jarayonlari bilan tanishishdi. Amaliyot obyektlarida talabalar ushbu korxonalarning mamlakat iqtisodiyoti uchun ahamiyati, ulardagi ish jarayonlarning bosqichma-bosqich amalga oshirilishi, moliyaviy natijalari kabi masalalari bilan tanishib, o‘zlari uchun zarur bo‘lgan ushbu korxonalarning strategik rejalari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni olishdi.

Students of the Tashkent Institute of Finance got acquainted with the production processes on practical bases as part of “The Summer University-2022” project organized at the Siberian Federal University
As we reported earlier, on July 10, 2022, events planned as part of the Summer University 2022 project began in the city of Krasnoyarsk, Russian Federation, in which the students and teachers of the Tashkent Institute of Finance also take part. As part of the theme of the project "Global Entrepreneurship in the Real and Virtual World: ESG-Economic Transformation" organized at the Siberian Federal University, practical sessions were organized in production and service facilities and the students got acquainted with the practice of production and service processes at these practice facilities.
In particular, the students of the Tashkent Institute of Finance got acquainted with the production processes at the Krasnoyarsk plant of non-ferrous metals named after V.N. Gulidov, at the Krasnoyarsk aluminum plant "Rusal" and at other production facilities. At these production facilities, students got acquainted with the importance of these enterprises for the country's economy, the step-by-step implementation of work processes at them, and they learned information about the financial results of business entities, and also received the necessary information for themselves about the strategic directions for the development of these entities.