“Mamlakatda investitsiya muhitini yana-da yaxshilash va uning jozibadorligini oshirish” mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjumani o‘tkazildi
Yangi Oʻzbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyoti investitsiyalarga, shu jumladan, xorijiy sarmoyalarga bevosita bogʻliqdir. Shu munosabat bilan jadal iqtisodiy islohotlar sharoitida mamlakatda qulay va jozibador boʻlgan investitsiyaviy muhitni yaratish, hududlarning investitsiyalarni jalb etish imkoniyatlarini oshirish, investitsiya faoliyatini barqaror rivojlantirish uchun zarur ijtimoiy, moliyaviy-iqtisodiy hamda huquqiy shart-sharoitlarni shakllantirish, respublikaga jalb qilinayotgan investitsiyalarning koʻlamini oshirish, mamlakatda investitsiya muhitini yanada yaxshilash va uning jozibadorligini oshirish borasidagi muammolarni bartaraf etish dolzarb ahamiyat kasb etadi.
“Mamlakatda investitsiya muhitini yanada yaxshilash va uning jozibadorligini oshirish” mavzusida respublika miqyosida ilmiy-amaliy anjumanni tashkil etishdan asosiy maqsad Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 29-oktyabrdagi PF-6097-son “Ilm-fanni 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida” va 2022-yil 28-yanvardagi PF-60-son “Yangi Oʻzbekistonning 2022-2026-yillardagi Taraqqiyot Strategiyasi toʻgʻrisida”gi farmonlari doirasida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash hamda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Anjumanda soha mutaxassislari, professor-oʻqituvchilar, doktorantlar va tadqiqotchilar, iqtidorli talaba va magistrantlar qatnashdi.
Anjumanni oʻtkazishdan asosiy maqsad yetakchi iqtisodchi-olimlar va soha mutaxassislari ishtirokida mamlakatda investitsiya muhitini yanada yaxshilash va uning jozibadorligini oshirish boʻyicha mavjud muammolarni hal etishga qaratilgan ilmiy taklif va amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga qaratilgan.
Anjumanda quyidagi yoʻnalishlarda maʼruzalar qilindi:
1. Iqtisodiy taraqqiyotga erishishda investitsiyalardan samarali foydalanish;
2. “Yashil iqtisodiyotga” investitsiyalarni jalb qilishni faollashtirish;
3. Mamlakatda investitsiya muhitini yanada yaxshilash va iqtisodiyotga xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish;
4. Investitsiya faoliyatini moliyalashtirishni takomillashtirish;
5. Investitsion faoliyatni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashning moliya-kredit mexanizmini takomillashtirish.
Mazkur anjumanda xorijiy va mahalliy investorlarni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash, investorlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar va imkoniyatlar tahlili, hududlarda amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari samaradorligiga taʼsir qiluvchi omillar, investitsiya qonunchiligining bugungi holati, investitsiya faoliyatini moliyalashtirishni takomilashtirish orqali korxonalarning iqtisodiy salohiyatini oshirish kabi muammolarning ilmiy-amaliy yechimlari koʻrsatib berilishi koʻzda tutilgan.
Anjuman yakunida qabul qilingan qarorlar iqtisodiy taraqqiyotga erishishda investitsiyalardan samarali foydalanish, mamlakatda investitsiya muhitini yanada yaxshilash va uning jozibadorligini oshirish, “Yashil iqtisodiyotga” investitsiyalarni jalb qilishni faollashtirish, mamlakatda investitsiya muhitini yanada yaxshilash va iqtisodiyotga xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish, investitsiya faoliyatini moliyalashtirish va davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashni takomillashtirishga xizmat qiladi.

В Ташкентском финансовом институте состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему «Дальнейшее улучшение инвестиционного климата в стране и повышение ее привлекательности»
Социально-экономическое развитие Нового Узбекистана непосредственно связано с привлечением инвестиций, в том числе иностранных. В связи с этим, в современных экономических условиях для создания благоприятной и привлекательной инвестиционной среды в стране необходимо повысить возможности регионов по привлечению инвестиций, сформировать необходимые социальные, финансово-экономические и правовые условия. Для устойчивого развития инвестиционной деятельности, увеличения масштабов инвестиций, привлекаемых в страну, актуальное значение имеет улучшение инвестиционной среды и устранение проблем, связанных с повышением ее привлекательности.
Основной целью организации республиканской научно-практической конференции по теме «Дальнейшее улучшение инвестиционного климата в стране и повышение её привлекательности» является реализация задач, поставленных в рамках указов Президента Республики Узбекистан от 29 октября 2020 года № УП-6097 «Об утверждении концепции развития науки до 2030 года» и от 28 января 2022 года № УП-60 «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» и повышение эффективности экономических реформ, проводимых в нашей стране.
В конференции приняли участие профессора и преподаватели, докторанты, независимые исследователи, магистры, студенты и специалисты отрасли.
Основной целью конференции является разработка научных предложений и практических рекомендаций, направленных по дальнейшему улучшению инвестиционной среды в стране и повышения её привлекательности, а также решение существующих проблем в этой области с участием ведущих экономистов-ученых и экспертов.
На конференции выступили с докладами по следующим направлениям:
1. Эффективное использование инвестиций при достижении экономического прогресса.
2.  Активизация привлечения инвестиций в «зелёную экономику».
3. Дальнейшее улучшение инвестиционного климата в стране и активное привлечение иностранных инвестиций в экономику.
4. Совершенствование финансирования инвестиционной деятельности.
5. Совершенствование финансово-кредитного механизма государственной поддержки инвестиционной деятельности.
На данной конференции рассматривался вопросы, связанные с государственной поддержкой иностранных и отечественных инвесторов, анализом условий и возможностей, созданных для инвесторов, а также факторами, влияющие на эффективность инвестиционных проектов, реализуемых в регионах, современном состоянием инвестиционного законодательства и провели обсуждение научных предложений и практических рекомендаций по решению проблем, связанные с повышением экономического потенциала предприятий за счет улучшения финансирования инвестиционной деятельности.
Решения, принятые по итогам конференции, служат повышению эффективности использования инвестиций, дальнейшему улучшению инвестиционного климата в стране и повышению его привлекательности, активизации привлечения инвестиций в «Зеленую экономику», активному привлечению иностранных инвестиций в республику, совершенствованию финансово-кредитного механизма государственной поддержки и финансирования инвестиционной деятельности.