Konferensiyada "Xalqaro moliya-kredit" kafedrasining Jean Monnet Actions grant moduli doirasida "Yevropa raqamli moliya strategiyasi: O‘zbekiston uchun ilg‘or amaliyotlar masalalari" muhokama qilindi
2023-yil 10-noyabr kuni “Xalqaro moliya-kredit” kafedrasi va “Yevropa raqamli moliya strategiyasi: O‘zbekiston uchun ilg‘or amaliyotlar” bo‘yicha Jean Monnet Actions grant moduli doirasida “O‘zbekistonda xalqaro moliya munosabatlarini rivojlantirishning strategik yo‘nalishlari” mavzusida xalqaro miqyosdagi ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida “Xalqaro moliya-kredit” kafedrasi o‘qituvchisi, “Yevropa raqamli moliya strategiyasi: O‘zbekiston uchun ilg‘or amaliyotlar” Jean Monnet Actions granti a’zosi Jahongir Yakubovning “Yevropa Ittifoqining raqamli moliya strategiyasi: O‘zbekiston uchun ilg‘or tajribalar Jan Monne akademik modulining asosiy yo‘nalishlari” mavzusidagi ma’ruzasi tinglandi.
Ma’ruza davomida “Yevropa Ittifoqida raqamli moliya strategiyasi” modulining maqsadi, Yevropa Ittifoqining moliyaviy va bank tizimi, xususan, undagi raqamli moliyani rivojlanish holati Yevropa Ittifoqida raqamlashtirish bilan bog‘liq imkoniyatlar va muammolar, shuningdek, raqamli yagona bozorni shakllantirish shartlari, raqamli moliya bilan bog‘liq risklarni boshqarish, moliyaviy xizmatlar va toʻlovlarda yangi raqamli imkoniyatlardan foydalanish va Oʻzbekistonda raqamli moliyani rivojlantirish boʻyicha Yevropa Ittifoqi davlatlarining tajribasidan foydalanish jarayoniga eʼtibor qaratildi.

European Digital Finance Strategy: Best Practices for Uzbekistan Discussed at the international Conference
On November 10, 2023, the Department of International Finance and Credit at the Tashkent Institute of Finance hosted an international scientific seminar on "The Strategic Path for the Development of International Financial Relations in Uzbekistan" as part of the Jean Monnet Modules grant "European Digital Finance Strategy: Best Practices for Uzbekistan."
During the seminar, Jakhongir Yakubov, a lecturer at the Department of International Finance and Credit and a member of the Jean Monnet Actions grant "European Digital Finance Strategy: Best Practices for Uzbekistan," delivered a lecture on "European Digital Finance Strategy: Best Practices for Uzbekistan."
The lecture covered the following topics:
Mr. Yakubov noted that the European Union has a well-developed strategy for the development of digital finance. This strategy is based on the following principles:
He also discussed the opportunities and challenges associated with the development of digital finance in Uzbekistan. He noted that Uzbekistan has the potential to benefit from the development of digital finance, but there are also some challenges that need to be addressed.
These challenges include:
Mr. Yakubov concluded by calling for the government of Uzbekistan to take steps to address these challenges and to adopt a strategy for the development of digital finance.
The seminar was attended by over 100 people, including representatives from Uzbekistan, the European Union, and other countries. The seminar was a valuable opportunity for participants to learn about the European Union's digital finance strategy and to discuss the challenges and opportunities associated with the development of digital finance in Uzbekistan.