Konferensiyada "Xalqaro moliya-kredit" kafedrasining Jean Monnet Actions grant moduli doirasida "Yevropa raqamli moliya strategiyasi: O‘zbekiston uchun ilg‘or amaliyotlar masalalari" muhokama qilindi
2023-yil 10-noyabr kuni “Xalqaro moliya-kredit” kafedrasi va “Yevropa raqamli moliya strategiyasi: O‘zbekiston uchun ilg‘or amaliyotlar” bo‘yicha Jean Monnet Actions grant moduli doirasida “O‘zbekistonda xalqaro moliya munosabatlarini rivojlantirishning strategik yo‘nalishlari” mavzusida xalqaro miqyosdagi ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida “Xalqaro moliya-kredit” kafedrasi o‘qituvchisi, “Yevropa raqamli moliya strategiyasi: O‘zbekiston uchun ilg‘or amaliyotlar” Jean Monnet Actions granti a’zosi Jahongir Yakubovning “Yevropa Ittifoqining raqamli moliya strategiyasi: O‘zbekiston uchun ilg‘or tajribalar Jan Monne akademik modulining asosiy yo‘nalishlari” mavzusidagi ma’ruzasi tinglandi.
Ma’ruza davomida “Yevropa Ittifoqida raqamli moliya strategiyasi” modulining maqsadi, Yevropa Ittifoqining moliyaviy va bank tizimi, xususan, undagi raqamli moliyani rivojlanish holati Yevropa Ittifoqida raqamlashtirish bilan bog‘liq imkoniyatlar va muammolar, shuningdek, raqamli yagona bozorni shakllantirish shartlari, raqamli moliya bilan bog‘liq risklarni boshqarish, moliyaviy xizmatlar va toʻlovlarda yangi raqamli imkoniyatlardan foydalanish va Oʻzbekistonda raqamli moliyani rivojlantirish boʻyicha Yevropa Ittifoqi davlatlarining tajribasidan foydalanish jarayoniga eʼtibor qaratildi.

«Европейская стратегия цифровых финансов: лучшие практики для Узбекистана» обсуждалась на конференции в рамках грантового модуля Jean Monnet Actions кафедры «Международные финансы и кредит»
10 ноября 2023 года кафедрой «Международные финансы и кредит» в рамках гранта Jean Monnet Modules «Европейская стратегия цифровых финансов: лучшие практики для Узбекистана» состоялся международный научный семинар на тему «Стратегический путь развития международных финансовых отношений в Узбекистане».
В рамках международной научно-практической конференции Джахангир Якубов, преподаватель кафедры «Международные финансы и кредит», член гранта Jean Monnet Actions «Европейская стратегия цифровых финансов: лучшие практики для Узбекистана» выступил с докладом «Европейская стратегия цифровых финансов: лучшие практики для Узбекистана». Стратегия Союза в области цифровых финансов: «Лучшие практики для Узбекистана, основные направления академического модуля Жана Монне».
В ходе лекции были рассмотрены цели модуля «Стратегия цифровых финансов в Европейском Союзе», финансовая и банковская система Европейского Союза, в частности, состояние развития цифровых финансов в ней, возможности и проблемы, связанные с цифровизацией в Евросоюзе, а также условия формирования единого цифрового рынка цифровых финансов, внимание было уделено процессу использования опыта стран ЕС по развитию цифровых финансов в Узбекистане, использованию новых цифровых возможностей в сфере финансовых услуг и платежей, а также управлению сопутствующих рисков.