2022-yil 28-dekabr kuni Toshkent moliya instituti Byudjet hisobi va gʻaznachilik fakulteti Oʻzbek va rus tillari kafedrasi professor oʻqituvchilari uchun Innovatsion rivojlanish vazirligi mutaxassisi, filologiya fanlari nomzodi, dotsent Ergasheva Shaxnoza Obidjonovna tomonidan “Ilmiy tadqiqot ishlariga davlat buyurtmasini shakllantirish va amalga oshirish tartibi” mavzusida master-klass tashkillashtirildi.
Master-klass jonli muloqot tarzida oʻtkazilib, professor-oʻqituvchilar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga aniq javob oldilar.

Formation and implementation of the state order for scientific research works
On December 28, 2022, for professors of the Department of Uzbek and Russian Languages of the Tashkent Financial Institute, Department of Budget Accounting and Treasury, a Master's program was held by Ergasheva Shakhnoza Obidjonovna, specialist of the Ministry of Innovative Development, candidate of philological sciences, associate professor on the topic "Formation and implementation of the state order for scientific research works" master-class was organized.
The master class was conducted in the style of live communication, professors and teachers received clear answers to the questions they were interested in.