Joriy yilning 24-yanvar kuni Toshkent moliya instituti, Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi tomonidan doktorantlar uchun “Buxgalteriya hisobi” kafedrasi mudiri, i.f.d., professor Pardayev Abdunabi Xoliqovich tomonidan “Ilmiy-tadqiqot faoliyatini to‘g‘ri tashkil etish” mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Ushbu seminar-treningdan ko‘zlangan asosiy maqsad – doktorantlarning ilmiy rahbar bilan birgalikda yakka tartibdagi rejasini hamda nazariy-metodologik dasturini ishlab chiqish va tayyorlashda yordam berishga mo‘ljallangan.
Seminar-trening davomida O‘zbekiston Respublikasining 2019-yil 29-oktyabrdagi “Ilm-fan va ilmiy faoliyat to‘g‘risida”gi qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 16-fevraldagi PF-4958-son “Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi, Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 22-maydagi 304-son “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi, 2019-yil 19-iyuldagi 606-son “Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarni maqsadli tayyorlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi, 2020-yil 6-noyabrdagi 696-son “Ilmiy darajali kadrlarni tayyorlash jarayonlarining shaffofligini ta’minlash va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hamda 2021-yil 27-avgustdagi 545-son “Ilmiy va innovatsion faoliyatni boshqarish tizimini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlarida belgilangan vazifalar atroflicha va batafsil tushuntirib o‘tildi.

A seminar-training on the topic "Correct organization of scientific research activities"
On January 24, 2024 a seminar-training was organized by head of the "Accounting" department, professor Pardayev Abdunabi Khaliqovich on the topic "Correct organization of scientific research activities" at the Department of Research, Innovation and Scientific and Pedagogical Staff Training of the Tashkent Institute of Finance.
The main goal of this seminar-training is to help doctoral students in developing and preparing their individual plan and theoretical-methodological program together with the scientific supervisor.
The tasks specified in the Law of the Republic of Uzbekistan dated October 29, 2019 LRU-576 "On Science and Scientific Activities", decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 16, 2017 No. PD-4958 "On further improvement of the post-secondary education system", resolutions of the Cabinet of Ministers dated May 22, 2017 No. 304 "On measures to further improve the post-higher education system", No. 606 of July 19, 2019 "On improving the system of targeted training of highly qualified scientific and scientific-pedagogical personnel", No. 696 of November 6, 2020 "On measures to ensure transparency and increase the efficiency of scientific personnel training processes" and No. 545 of August 27, 2021 "On measures to establish a management system for scientific and innovative activities" were explained in detail during the seminar-training.