Joriy yilning 24-yanvar kuni Toshkent moliya instituti, Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi tomonidan doktorantlar uchun “Buxgalteriya hisobi” kafedrasi mudiri, i.f.d., professor Pardayev Abdunabi Xoliqovich tomonidan “Ilmiy-tadqiqot faoliyatini to‘g‘ri tashkil etish” mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Ushbu seminar-treningdan ko‘zlangan asosiy maqsad – doktorantlarning ilmiy rahbar bilan birgalikda yakka tartibdagi rejasini hamda nazariy-metodologik dasturini ishlab chiqish va tayyorlashda yordam berishga mo‘ljallangan.
Seminar-trening davomida O‘zbekiston Respublikasining 2019-yil 29-oktyabrdagi “Ilm-fan va ilmiy faoliyat to‘g‘risida”gi qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 16-fevraldagi PF-4958-son “Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi, Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 22-maydagi 304-son “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi, 2019-yil 19-iyuldagi 606-son “Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarni maqsadli tayyorlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi, 2020-yil 6-noyabrdagi 696-son “Ilmiy darajali kadrlarni tayyorlash jarayonlarining shaffofligini ta’minlash va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hamda 2021-yil 27-avgustdagi 545-son “Ilmiy va innovatsion faoliyatni boshqarish tizimini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlarida belgilangan vazifalar atroflicha va batafsil tushuntirib o‘tildi.

Семинар-тренинг «Организация научно-исследовательской деятельности»
24 января текущего года в Ташкентском финансовом институте отделом научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров был организован и проведён семинар-тренинг, для докторантов института, заведующим кафедрой, профессором А.Х.Пардаевым на тему:«Организация научно-исследовательской деятельности».
Основной целью проведения семинар-тренинга является оказание, совместно с научным руководителем, практической помощи докторантам в разработке и подготовке индивидуального плана и теоретико-методической программы.
В ходе семинара-тренинга была проведена разъяснительная работа по задачам поставленным в Законе Республики Узбекистан «О науке и научной деятельности» ЗРУ-№ 576 от 29.10.2019 г., Указа Президента Республики Узбекистан № 4958 от 16.02.2017 г., «О дальнейшем совершенствовании системы послевузовского образования», Постановления Кабинета министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы послевузовского образования № 304 от 22.05.2017 г., Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О совершенствовании системы целевой подготовки научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации» № 606 от 19.07.2019 г., Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению прозрачности и повышению эффективности процесса подготовки научных кадров» № 696 от 06.10.2020 г., а также Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации системы управления научной и инновационной деятельностью» № 545 от 27.08.2021 года.