Huquqiy va moliyaviy imkoniyatlar eksportning barqaror o‘sishida rag‘batlantiruvchi omildir
Tashqi iqtisodiy faoliyatning samarali tashkil etilishi iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida raqobatlashuvning ortishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatish bilan birga, mamlakatning jahon bozoridagi o‘rnini mustahkamlaydi.
Xo‘sh, tashqi iqtisodiy faoliyatdagi asosiy strategiya nimalardan iborat? Mamlakat eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha qanday choralar ko‘rilyapti? Umuman, moliyaviy imkoniyatlarni kengaytirishdagi ta’sirchan choralar eksport ravnaqida qanday rol o‘ynaydi?
Avvalo, mamlakatimizning tashqi iqtisodiy faoliyatidagi asosiy strategiyasi import o‘rnini bosuvchi ishlab chiqarishni tashkil qilish bilan birga, eksportga yo‘naltirilgan mahsulot ishlab chiqarishni rivojlantirish va o‘zining jahon bozoridagi raqobatbardoshligini kuchaytirishi lozim. O‘z navbatida, bu jarayonlar O‘zbekiston Respublikasining jahon xo‘jaligiga integratsiyalashuvida uning hududiy va global darajadagi raqobatbardoshligi bo‘yicha qiyosiy ustunligi, tashqi iqtisodiy siyosatni ishlab chiqish va uni amalga oshirish bilan ko‘p jihatdan bog‘liq.
Amalga oshirilayotgan tarkibiy islohotlar bo‘yicha qizg‘in munozaralarning mavjudligiga qaramasdan, tashqi iqtisodiy siyosatni ishlab chiqishda mamlakatning geografik, ishlab chiqarish va texnologik, mehnat resurslaridan foydalanish samarasini inobatga olish muhim o‘rin tutadi. Chunki xalqaro mehnat taqsimotining kuchayishi xalqaro moliyaviy munosabatlar ishtirokchilaridan yuqori darajadagi raqobatbardoshlikni talab etadi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda tashqi iqtisodiy faoliyatni rivojlantirish, xorijiy mamlakatlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni kuchaytirish, shuningdek, yuqori sifatli raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish asosida jahon bozorlaridan mustahkam o‘rin egallash va shu orqali milliy iqtisodiyotning eksport salohiyatini oshirishga qaratilgan iqtisodiy islohotlar faol ravishda amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimizning jahon bozorlarida mustahkam o‘rin egallashi va uning tashqi iqtisodiy salohiyatining ortishi ko‘p jihatdan milliy iqtisodiyotning eksport imkoniyatlariga bog‘liqdir. Shu bilan birgalikda, so‘nggi yillarda O‘zbekiston iqtisodiyotining rivojlanishi uchun tashqi savdoning roli, ayniqsa, uning eksport salohiyatini oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Mazkur holatni quyidagi dolzarb masalalar bilan izohlash mumkin: birinchidan, eksport xorijiy valyuta kirib kelishining asosiy manbasi bo‘lib, xorijdan import tovarlarini xarid qilish, mamlakat valyuta zaxirasini to‘ldirish va moliyaviy barqarorligini ta’minlash uchun zarur hisoblanadi.
Ikkinchidan, jahon bozoridagi keskin raqobatlashuv sharoitida milliy ishlab chiqaruvchilarning yuqori sifatli va raqobatbardosh mahsulotlar bilan jahon bozorlariga chiqishini faollashtirish zaruriyati, uchinchidan esa, xalqaro kapital bozorining jahon savdosiga nisbatan jadal sur’atlar bilan o‘sish tendensiyasining namoyon bo‘lishi va shunga muvofiq tarzda mamlakatlarning moliyaviy o‘zaro bog‘liqligining tez sur’atlarda o‘sishi, moliya va valyuta tizimi barqarorligini ta’minlash mamlakat tashqi iqtisodiy siyosatini mintaqaviy va jahon miqyosida doimiy ravishda muvofiqlashtirishni talab qiladi.
Ahamiyatlisi, yurtimiz ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotining hozirgi bosqichida eksport hajmlarini ko‘paytirish orqali makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, tayyor mahsulot yetkazib beruvchilarni qo‘shimcha moliyaviy va tashkiliy rag‘batlantirish yuzasidan huquqiy-me’yoriy asoslarning yaratilayotganidadir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 21 oktyabrdagi “Eksport faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni fikrimizga yaqqol dalil bo‘ladi. Mazkur farmonga muvofiq mamlakat eksport salohiyatini oshirish maqsadida eksport qiluvchilarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qator imtiyozli tartiblar joriy etildi. Xususan, Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi eksport qiluvchilarga, eksportoldi moliyalashtirish, shu jumladan, aylanma mablag‘lar uchun ajratiladigan kreditlar bo‘yicha tijorat banki tomonidan belgilangan kredit foiz stavkasi va miqdoridan qat’i nazar milliy va xorijiy valyutadagi kreditlar bo‘yicha foiz xarajatlariga kompensatsiyalar taqdim etishi hamda shu yo‘nalishda ajratiladigan kreditlar bo‘yicha kafillik berishi eksport salohiyatini oshirishdagi moliyaviy imkoniyatlarni kengaytirishda muhim rol o‘ynamoqda.
Mamlakat eksport salohiyatini oshirish, eksport qiluvchi korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni yanada kuchaytirishga qaratilgan ta’sirchan chora-tadbirlarni joriy etishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 13 iyuldagi “Eksport faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni yanada kuchaytirish to‘g‘risida”gi qarorining qabul qilinishi muhim ahamiyat kasb etdi. Unga ko‘ra, eksport qiluvchilarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlarini yanada kengaytirish maqsadida Eksportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga 5 yil muddatga 1 foiz stavkasida 100 million dollar miqdorida mablag‘ ajratilishi belgilandi. Bu holat mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan eksport qiluvchi korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, ularni imtiyozli moliyaviy resurslar bilan ta’minlash orqali faoliyat samaradorligini oshirishga qulay sharoit yaratdi.
Fikrimizcha, istiqbolda eksport salohiyatini rivojlantirish va uning mahsulot tarkibini diversifikatsiya qilish ikkita o‘zaro aloqador bo‘lgan omillar guruhi orqali belgilanadi. Bir tomondan bu tabiiy resurslar sohasidagi qiyosiy ustunliklar bilan tavsiflangan statik omillar bo‘lib, ularning ta’siri natijasida keyinchalik yuqori texnologik va yuqori darajada qayta ishlangan mahsulotlarga e’tiborni kuchaytirishga imkon yaratiladi. Boshqa tomondan bu innovatsiyalar va ilmiy-texnik yutuqlar bilan bog‘liq bo‘lgan dinamik ravishda o‘zgarib turadigan raqobat ustunligi omillari hisoblanadi.
Mazkur omillarning birgalikda uzviy harakati natijasida milliy iqtisodiyot raqobatbardoshligini oshirish, eksportning barqaror o‘sishi va umuman, iqtisodiyot rivojida rag‘batlantiruvchi ta’sirni ta’minlashga erishiladi.
Qayd etish lozimki, mamlakatimizning tashqi iqtisodiy faoliyati va jahon xo‘jaligiga integratsiyasi majmui aniq belgilangan maqsadlar hamda ularni amalga oshirishga qaratilgan asosiy tadbirlarni o‘z ichiga oladi. Buning uchun avvalo, milliy iqtisodiyotning kuchli eksport bo‘g‘inini tashkil etuvchi va uning jahon bozorida munosib o‘rinni egallashini ta’minlovchi tarmoqlarni aniqlash, shuningdek, iqtisodiyotning eksport sohasida davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash usullaridan keng foydalanish lozim.
Mazkur jarayonda eksport qiluvchi korxonalar faoliyatini rivojlantirish uchun ishlab chiqarishni kengaytirishga imtiyozli foizlar bo‘yicha uzoq muddatli kreditlar ajratish, eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarishlarni tashkil etishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishga investitsiyalarni keng jalb etish, eksportchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida rag‘batlantiruvchi chora-tadbirlarni yanada faollashtirish maqsadga muvofiq.
Globallashuv sharoitida milliy xo‘jaliklarning umumjahon mehnat taqsimotida faol ishtirok etishi ularning muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatishining muhim shartiga aylanib bormoqda.
Yuqorida tashqi iqtisodiy faoliyatdagi asosiy strategiya nimalardan iborat degan savolga javob shuki, mazkur jarayonda mamlakatimizda tashqi iqtisodiy faoliyatni rivojlantirish hamda eksport salohiyatini oshirishdagi asosiy strategik maqsadlar – milliy iqtisodiyotning jahon iqtisodiy tizimi integratsiyasiga qo‘shilib borishini ta’minlash, yuqori ilmiy sig‘imli mahsulotlar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan loyihalarni joriy etishga xorijiy kapitalni keng jalb etish orqali mamlakatning eksport salohiyatini oshirish, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan loyihalarni amalga oshirish orqali milliy iqtisodiyotning import mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyojini imkon qadar qondirish, eksportga mo‘ljallangan mahsulotlar ishlab chiqarish va xorijiy kapitalni jalb etishda erkin iqtisodiy hududlarda yaratilgan shart-sharoit va imkoniyatlardan keng foydalanish va tashqi iqtisodiy faoliyat infratuzilmasini yanada rivojlantirish talab etiladi.
Xulosa o‘rnida ta’kidlash lozimki, milliy iqtisodiyotda eksport qiluvchi korxonalarni rag‘batlantirish va raqobatbardosh mahsulotlarning eksport qilinishini kengaytirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el investitsiyalarini jalb qilish hamda jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuvni kuchaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar ushbu yo‘nalishda barqaror iqtisodiy o‘sishga erishishning muhim omili bo‘lib xizmat qiladi.

Legal and financial opportunities as an encouraging factor of sustainable export growth
One of the most important issues of ensuring the sustainable development of the national economy in the context of globalization is the effective organization of foreign economic activity.
Effective organization of foreign economic activity has a positive effect on the growth of competition in all sectors of the economy and strengthens the country's position in the world market.
So what is the main strategy in foreign economic activity? What measures are being taken to increase the country's export potential? In general, what role do effective measures play in developing financial opportunities for export prosperity?
First of all, the main strategy of our country's foreign economic activity, along with the organization of import-substituting production, should be the development of export-oriented products and their competitiveness on the world market. In turn, these processes are largely due to the comparative advantages of the Republic of Uzbekistan in its integration into the world economy over its territorial and global competitiveness, the development and implementation of foreign economic policy.
Despite the existence of intensive discussions on the structural reforms being implemented, it is important to take into account the influence of geographical, industrial, technological, and the use of the country's labor resources when developing foreign economic policy. Because an increase in the international distribution of labor requires a high level of competitiveness from participants in international financial relations.
In recent years, our country has been actively implementing economic reforms aimed at developing foreign economic activity, conducting trade and economic relations with foreign countries, as well as taking a strong place in world markets based on the production of high-quality competitive products and thereby increasing the export potential of the national economy.
The strong position of our country in the world markets and the increase in its foreign economic potential largely depend on the export capabilities of the national economy. At the same time, in recent years, special attention has been paid to the role of foreign trade in the development of the economy of Uzbekistan, in particular, in increasing its export potential. This situation can be explained by the following pressing problems: firstly, exports are the main source of foreign currency penetration, and it is necessary to purchase imported goods from abroad, replenish the country's foreign exchange reserves and ensure financial stability.
Secondly, in conditions of intense competition on the world market, it is necessary to intensify the entry of national producers into world markets with high-quality and competitive products, and, thirdly, the manifestation of the trend of rapid growth of the international capital market in relation to world trade and, accordingly, the rapid growth of financial interdependence of countries, ensuring the stability of the world economy.
It is important that at the present stage of socio-economic development of our country, regulatory and legal frameworks are being created to ensure macroeconomic stability by increasing export volumes, additional financial and organizational incentives for suppliers of finished products.
The decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to further expand financial support for export activities” dated October 21, 2020 was a clear proof of our opinion. In accordance with this decree, in order to increase the export potential of the country, a number of preferential procedures aimed at financial support of exporters were introduced. In particular, the State Business Support Fund plays an important role in increasing the financial capabilities of exporters, providing compensation for interest costs on loans in national and foreign currency, regardless of the interest rate and loan amount established by a Commercial Bank on loans allocated for pre-export financing, including working capital, as well as guarantees on loans granted for export.
The adoption on July 13, 2021 of the decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On the further development of financial support for export activities” was of great importance in the implementation of effective measures aimed at increasing the export potential of the country and further strengthening financial support for exporting enterprises. According to him, in order to further expand the possibilities of financial support for exporters, an Export Support Fund of $ 100 million was created at a rate of 1 percent for a period of 5 years. This situation has created favorable conditions for improving the efficiency of activities by providing financial support to exporting enterprises operating in our country, providing them with preferential financial resources.
In our opinion, the development of export potential in the future and the diversification of its commodity composition are determined by two interrelated groups of factors. On the one hand, these are static factors that are characterized by comparative advantages in the field of natural resources, and as a result of their impact, attention is subsequently paid to high-tech and highly recyclable products. On the other hand, these are factors of competitive advantage that are dynamically changing due to innovations and scientific and technical achievements.
As a result of the combined action of these factors, an increase in the competitiveness of the national economy, a steady increase in exports and, in general, a stimulating effect in the development of the economy will be achieved.
It should be noted that the foreign economic activity of our country and the complex of its integration into the world economy include clearly defined goals and main measures aimed at their implementation. To do this, first of all, it is necessary to identify the industries that make up a strong export link of the national economy and ensure its worthy place in the world market, as well as widely use methods of state support in the export sector of the economy.
In this process, the expansion of production for the development of the activities of export enterprises is aimed at allocating long-term loans at preferential interest rates, attracting a wide range of investments in the implementation of projects aimed at organizing export-oriented industries, further intensification of measures aimed at stimulating export support.
In global conditions, the active participation of national farms in the universal distribution of labor becomes an important condition for their successful work.
The answer to the above question is what is the main strategy in foreign economic activity: the main strategic goals of this process are to develop foreign economic activity and increase export potential in our country – ensuring the integration of the national economy into the world economic system, increasing the export potential of the country by attracting foreign capital to the implementation of projects aimed at the production of products with high scientific potential, ensuring to the maximum extent possible the needs of the national economy in imported products through the implementation of projects aimed at the production of high-tech products, the production of export-oriented products and the attraction of foreign capital require extensive use of conditions and opportunities, created in free economic zones, and further development of the infrastructure of foreign economic activity.
Summing up, it should be noted that additional measures aimed at stimulating export enterprises in the national economy and expanding exports of competitive products, attracting foreign direct investment and integration into the world economy will serve as an important factor in achieving sustainable economic growth in this direction.