Huquqiy va moliyaviy imkoniyatlar eksportning barqaror o‘sishida rag‘batlantiruvchi omildir
Tashqi iqtisodiy faoliyatning samarali tashkil etilishi iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida raqobatlashuvning ortishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatish bilan birga, mamlakatning jahon bozoridagi o‘rnini mustahkamlaydi.
Xo‘sh, tashqi iqtisodiy faoliyatdagi asosiy strategiya nimalardan iborat? Mamlakat eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha qanday choralar ko‘rilyapti? Umuman, moliyaviy imkoniyatlarni kengaytirishdagi ta’sirchan choralar eksport ravnaqida qanday rol o‘ynaydi?
Avvalo, mamlakatimizning tashqi iqtisodiy faoliyatidagi asosiy strategiyasi import o‘rnini bosuvchi ishlab chiqarishni tashkil qilish bilan birga, eksportga yo‘naltirilgan mahsulot ishlab chiqarishni rivojlantirish va o‘zining jahon bozoridagi raqobatbardoshligini kuchaytirishi lozim. O‘z navbatida, bu jarayonlar O‘zbekiston Respublikasining jahon xo‘jaligiga integratsiyalashuvida uning hududiy va global darajadagi raqobatbardoshligi bo‘yicha qiyosiy ustunligi, tashqi iqtisodiy siyosatni ishlab chiqish va uni amalga oshirish bilan ko‘p jihatdan bog‘liq.
Amalga oshirilayotgan tarkibiy islohotlar bo‘yicha qizg‘in munozaralarning mavjudligiga qaramasdan, tashqi iqtisodiy siyosatni ishlab chiqishda mamlakatning geografik, ishlab chiqarish va texnologik, mehnat resurslaridan foydalanish samarasini inobatga olish muhim o‘rin tutadi. Chunki xalqaro mehnat taqsimotining kuchayishi xalqaro moliyaviy munosabatlar ishtirokchilaridan yuqori darajadagi raqobatbardoshlikni talab etadi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda tashqi iqtisodiy faoliyatni rivojlantirish, xorijiy mamlakatlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni kuchaytirish, shuningdek, yuqori sifatli raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish asosida jahon bozorlaridan mustahkam o‘rin egallash va shu orqali milliy iqtisodiyotning eksport salohiyatini oshirishga qaratilgan iqtisodiy islohotlar faol ravishda amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimizning jahon bozorlarida mustahkam o‘rin egallashi va uning tashqi iqtisodiy salohiyatining ortishi ko‘p jihatdan milliy iqtisodiyotning eksport imkoniyatlariga bog‘liqdir. Shu bilan birgalikda, so‘nggi yillarda O‘zbekiston iqtisodiyotining rivojlanishi uchun tashqi savdoning roli, ayniqsa, uning eksport salohiyatini oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Mazkur holatni quyidagi dolzarb masalalar bilan izohlash mumkin: birinchidan, eksport xorijiy valyuta kirib kelishining asosiy manbasi bo‘lib, xorijdan import tovarlarini xarid qilish, mamlakat valyuta zaxirasini to‘ldirish va moliyaviy barqarorligini ta’minlash uchun zarur hisoblanadi.
Ikkinchidan, jahon bozoridagi keskin raqobatlashuv sharoitida milliy ishlab chiqaruvchilarning yuqori sifatli va raqobatbardosh mahsulotlar bilan jahon bozorlariga chiqishini faollashtirish zaruriyati, uchinchidan esa, xalqaro kapital bozorining jahon savdosiga nisbatan jadal sur’atlar bilan o‘sish tendensiyasining namoyon bo‘lishi va shunga muvofiq tarzda mamlakatlarning moliyaviy o‘zaro bog‘liqligining tez sur’atlarda o‘sishi, moliya va valyuta tizimi barqarorligini ta’minlash mamlakat tashqi iqtisodiy siyosatini mintaqaviy va jahon miqyosida doimiy ravishda muvofiqlashtirishni talab qiladi.
Ahamiyatlisi, yurtimiz ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotining hozirgi bosqichida eksport hajmlarini ko‘paytirish orqali makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, tayyor mahsulot yetkazib beruvchilarni qo‘shimcha moliyaviy va tashkiliy rag‘batlantirish yuzasidan huquqiy-me’yoriy asoslarning yaratilayotganidadir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 21 oktyabrdagi “Eksport faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni fikrimizga yaqqol dalil bo‘ladi. Mazkur farmonga muvofiq mamlakat eksport salohiyatini oshirish maqsadida eksport qiluvchilarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qator imtiyozli tartiblar joriy etildi. Xususan, Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi eksport qiluvchilarga, eksportoldi moliyalashtirish, shu jumladan, aylanma mablag‘lar uchun ajratiladigan kreditlar bo‘yicha tijorat banki tomonidan belgilangan kredit foiz stavkasi va miqdoridan qat’i nazar milliy va xorijiy valyutadagi kreditlar bo‘yicha foiz xarajatlariga kompensatsiyalar taqdim etishi hamda shu yo‘nalishda ajratiladigan kreditlar bo‘yicha kafillik berishi eksport salohiyatini oshirishdagi moliyaviy imkoniyatlarni kengaytirishda muhim rol o‘ynamoqda.
Mamlakat eksport salohiyatini oshirish, eksport qiluvchi korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni yanada kuchaytirishga qaratilgan ta’sirchan chora-tadbirlarni joriy etishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 13 iyuldagi “Eksport faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni yanada kuchaytirish to‘g‘risida”gi qarorining qabul qilinishi muhim ahamiyat kasb etdi. Unga ko‘ra, eksport qiluvchilarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlarini yanada kengaytirish maqsadida Eksportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga 5 yil muddatga 1 foiz stavkasida 100 million dollar miqdorida mablag‘ ajratilishi belgilandi. Bu holat mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan eksport qiluvchi korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, ularni imtiyozli moliyaviy resurslar bilan ta’minlash orqali faoliyat samaradorligini oshirishga qulay sharoit yaratdi.
Fikrimizcha, istiqbolda eksport salohiyatini rivojlantirish va uning mahsulot tarkibini diversifikatsiya qilish ikkita o‘zaro aloqador bo‘lgan omillar guruhi orqali belgilanadi. Bir tomondan bu tabiiy resurslar sohasidagi qiyosiy ustunliklar bilan tavsiflangan statik omillar bo‘lib, ularning ta’siri natijasida keyinchalik yuqori texnologik va yuqori darajada qayta ishlangan mahsulotlarga e’tiborni kuchaytirishga imkon yaratiladi. Boshqa tomondan bu innovatsiyalar va ilmiy-texnik yutuqlar bilan bog‘liq bo‘lgan dinamik ravishda o‘zgarib turadigan raqobat ustunligi omillari hisoblanadi.
Mazkur omillarning birgalikda uzviy harakati natijasida milliy iqtisodiyot raqobatbardoshligini oshirish, eksportning barqaror o‘sishi va umuman, iqtisodiyot rivojida rag‘batlantiruvchi ta’sirni ta’minlashga erishiladi.
Qayd etish lozimki, mamlakatimizning tashqi iqtisodiy faoliyati va jahon xo‘jaligiga integratsiyasi majmui aniq belgilangan maqsadlar hamda ularni amalga oshirishga qaratilgan asosiy tadbirlarni o‘z ichiga oladi. Buning uchun avvalo, milliy iqtisodiyotning kuchli eksport bo‘g‘inini tashkil etuvchi va uning jahon bozorida munosib o‘rinni egallashini ta’minlovchi tarmoqlarni aniqlash, shuningdek, iqtisodiyotning eksport sohasida davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash usullaridan keng foydalanish lozim.
Mazkur jarayonda eksport qiluvchi korxonalar faoliyatini rivojlantirish uchun ishlab chiqarishni kengaytirishga imtiyozli foizlar bo‘yicha uzoq muddatli kreditlar ajratish, eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarishlarni tashkil etishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishga investitsiyalarni keng jalb etish, eksportchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida rag‘batlantiruvchi chora-tadbirlarni yanada faollashtirish maqsadga muvofiq.
Globallashuv sharoitida milliy xo‘jaliklarning umumjahon mehnat taqsimotida faol ishtirok etishi ularning muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatishining muhim shartiga aylanib bormoqda.
Yuqorida tashqi iqtisodiy faoliyatdagi asosiy strategiya nimalardan iborat degan savolga javob shuki, mazkur jarayonda mamlakatimizda tashqi iqtisodiy faoliyatni rivojlantirish hamda eksport salohiyatini oshirishdagi asosiy strategik maqsadlar – milliy iqtisodiyotning jahon iqtisodiy tizimi integratsiyasiga qo‘shilib borishini ta’minlash, yuqori ilmiy sig‘imli mahsulotlar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan loyihalarni joriy etishga xorijiy kapitalni keng jalb etish orqali mamlakatning eksport salohiyatini oshirish, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan loyihalarni amalga oshirish orqali milliy iqtisodiyotning import mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyojini imkon qadar qondirish, eksportga mo‘ljallangan mahsulotlar ishlab chiqarish va xorijiy kapitalni jalb etishda erkin iqtisodiy hududlarda yaratilgan shart-sharoit va imkoniyatlardan keng foydalanish va tashqi iqtisodiy faoliyat infratuzilmasini yanada rivojlantirish talab etiladi.
Xulosa o‘rnida ta’kidlash lozimki, milliy iqtisodiyotda eksport qiluvchi korxonalarni rag‘batlantirish va raqobatbardosh mahsulotlarning eksport qilinishini kengaytirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el investitsiyalarini jalb qilish hamda jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuvni kuchaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar ushbu yo‘nalishda barqaror iqtisodiy o‘sishga erishishning muhim omili bo‘lib xizmat qiladi.

Юридические и финансовые возможности как обнадеживающий фактор устойчивого роста экспорта
Одним из важнейших вопросов обеспечения устойчивого развития национальной экономики в условиях глобализации является эффективная организация внешнеэкономической деятельности.
Эффективная организация внешнеэкономической деятельности положительно влияет на рост конкуренции во всех отраслях экономики и укрепляет позиции страны на мировом рынке.
Так какова же основная стратегия во внешнеэкономической деятельности? Какие меры принимаются для увеличения экспортного потенциала страны? В целом, какую роль играют эффективные меры в развитии финансовых возможностей для процветания экспорта?
Прежде всего, основной стратегией внешнеэкономической деятельности нашей страны, наряду с организацией импортозамещающего производства, должно стать развитие производства экспортно-ориентированной продукции и ее конкурентоспособность на мировом рынке. В свою очередь, эти процессы во многом обусловлены сравнительными преимуществами Республики Узбекистан в ее интеграции в мировую экономику над ее территориальной и глобальной конкурентоспособностью, разработкой и реализацией внешнеэкономической политики.
Несмотря на существование интенсивных дискуссий по реализуемым структурным реформам, важно учитывать влияние географического, производственно-технологического, использования трудовых ресурсов страны при разработке внешнеэкономической политики. Потому что увеличение международного распределения рабочей силы требует от участников международных финансовых отношений высокого уровня конкурентоспособности.
В последние годы в нашей стране активно реализуются экономические реформы, направленные на развитие внешнеэкономической деятельности, ведение торгово-экономических отношений с зарубежными странами, а также на то, чтобы занять прочное место на мировых рынках на основе производства высококачественной конкурентоспособной продукции и тем самым повысить экспортный потенциал национальной экономики.
Прочные позиции нашей страны на мировых рынках и увеличение ее внешнеэкономического потенциала во многом зависят от экспортных возможностей национальной экономики. В то же время в последние годы особое внимание уделяется роли внешней торговли в развитии экономики Узбекистана, в частности, в повышении его экспортного потенциала. Такую ситуацию можно объяснить следующими насущными проблемами: во-первых, экспорт является основным источником проникновения иностранной валюты, и необходимо закупать импортные товары из-за рубежа, пополнять валютные резервы страны и обеспечивать финансовую стабильность.
Во-вторых, в условиях острой конкуренции на мировом рынке необходимо активизировать выход национальных производителей на мировые рынки с высококачественной и конкурентоспособной продукцией, и, в-третьих, проявление тенденции быстрого роста международного рынка капитала по отношению к мировой торговле и, соответственно, быстрый рост финансовой взаимозависимости стран, обеспечивающий стабильность мировой экономики.
Важно, что на современном этапе социально-экономического развития нашей страны создаются нормативно-правовые базы по обеспечению макроэкономической стабильности за счет увеличения объемов экспорта, дополнительного финансового и организационного стимулирования поставщиков готовой продукции.
Указ президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему расширению финансовой поддержки экспортной деятельности» от 21 октября 2020 года стало наглядным доказательством нашего мнения. В соответствии с этим указом в целях повышения экспортного потенциала страны был введен ряд льготных процедур, направленных на финансовую поддержку экспортеров. В частности, государственный фонд поддержки предпринимательской деятельности играет важную роль в повышении финансовых возможностей экспортеров, обеспечивая компенсацию процентных расходов по кредитам в национальной и иностранной валюте, независимо от процентной ставки и суммы кредита, установленной Коммерческим банком по кредитам, выделенным на пред экспортное финансирование, включая оборотный капитал, а также гарантирование по кредитам, предоставленным на экспорт.
Принятие 13 июля 2021 года постановления Президента Республики Узбекистан «О дальнейшем развитии финансовой поддержки экспортной деятельности» имело большое значение в реализации эффективных мер, направленных на повышение экспортного потенциала страны и дальнейшее усиление финансовой поддержки предприятий-экспортеров. По его словам, в целях дальнейшего расширения возможностей финансовой поддержки экспортеров был создан Фонд поддержки экспорта в размере 100 миллионов долларов по ставке 1 процент сроком на 5 лет. Такая ситуация создала благоприятные условия для повышения эффективности деятельности за счет оказания финансовой поддержки предприятиям-экспортерам, работающим в нашей стране, предоставления им льготных финансовых ресурсов.
На наш взгляд, развитие экспортного потенциала в будущем и диверсификация его товарного состава определяются двумя взаимосвязанными группами факторов. С одной стороны, это статические факторы, которые характеризуются сравнительными преимуществами в области природных ресурсов, и в результате их воздействия впоследствии уделяется внимание высокотехнологичным и высоко перерабатываемым продуктам. С другой стороны, это факторы конкурентного преимущества, которые динамично меняются в связи с инновациями и научно-техническими достижениями.
В результате совместного действия этих факторов будет достигнуто повышение конкурентоспособности национальной экономики, устойчивый рост экспорта и, в целом, обеспечение стимулирующего эффекта в развитии экономики.
Следует отметить, что внешнеэкономическая деятельность нашей страны и комплекс ее интеграции в мировую экономику включают четко определенные цели и основные мероприятия, направленные на их реализацию. Для этого, прежде всего, необходимо определить отрасли, составляющие прочное экспортное звено национальной экономики и обеспечивающие ее достойное место на мировом рынке, а также широко использовать методы государственной поддержки в экспортном секторе экономики.
В этом процессе расширение производства для развития деятельности экспортных предприятий направлено на выделение долгосрочных кредитов по льготным процентным ставкам, привлечение широкого спектра инвестиций в реализацию проектов, направленных на организацию экспорт ориентированных производств, дальнейшую активизацию мер, направленных на стимулирование поддержки экспорта.
В глобальных условиях активное участие национальных хозяйств во всеобщем распределении рабочей силы становится важным условием их успешной работы.
Ответ на поставленный выше вопрос заключается в том, какова основная стратегия во внешнеэкономической деятельности: основные стратегические цели этого процесса в развитии внешнеэкономической деятельности и повышении экспортного потенциала в нашей стране – обеспечение интеграции национальной экономики в мировую экономическую систему, повышение экспортного потенциала страны за счет привлечения иностранного капитала к реализации проектов, направленных на производство продукции с высоким научным потенциалом, обеспечение в максимально возможной степени потребности национальной экономики в импортной продукции за счет реализации проектов, направленных на производство высокотехнологичной продукции., производство экспортно-ориентированной продукции и привлечение иностранного капитала требуют широкого использования условий и возможностей, созданных в свободных экономических зонах, и дальнейшего развития инфраструктуры внешнеэкономической деятельности.
Подводя итог, следует отметить, что дополнительные меры, направленные на стимулирование экспортных предприятий в национальной экономике и расширение экспорта конкурентоспособной продукции, привлечение прямых иностранных инвестиций и интеграцию в мировую экономику, послужат важным фактором достижения устойчивого экономического роста в этом направлении.