Joriy yilning 25 oktyabridan 14 noyabriga qadar Xitoy Xalq Respublikasi Kommersiya vazirligi hamda Shenyan pedagogika universiteti tomonidan “Rivojlangan davlatlar rektorlari seminari” onlayn tarzda tashkil etildi. Unda O‘zbekiston, Tojikiston hamda Qozog‘iston Respublikalari OTMlaridan rahbar xodimlar hamda professor-o‘qituvchilar qatnashishdi.
Uch haftalik seminar o‘nlab qiziqarli mavzularni o‘z ichiga oldi. Seminar yuqori malakali ma’ruzachilar tomonidan aniq va professional tarzda olib borildi.
Seminarning yopilish marosimida O‘zbekiston hamda Tojikiston Respublikasi ishtirokchilariga so‘z berildi. Toshkent moliya institutining “Axborot tizimlari va raqamli texnologiyalar” kafedrasining professor-o‘qituvchilari to‘liq tarkibda ishtirok etib, Toshkent moliya institute nomidan kafedra mudiri, PhD, dotsent Mirzayev Dilshod Aminovich nutq so‘zladi. D.Mirzayevning chiqishi seminar tashkilotchilari, mutaxassislar hamda ishtirokchilar tomonidan yuqori baholandi.
Seminar 2019 yildan bo‘yon yilda bir marotaba an’anaviy tarzda o‘tkazilib kelinadi. Unda asosan MDH tarkibidagi rusiyzabon mamlakatlar, jumladan O‘zbekiston, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Rossiya, Belarus davlatlaridan uchun tashkil etib boriladi.
Seminar so‘ngida Toshkent moliya instituti hamda Shenyan pedagogika universiteti o‘rtasida hamkotlik shartnomasi imzolandi.
Seminar ishtirokchilarini keyingi yilda tashkil etiladigan oflayin seminarga, Shenyan pedagogika universitetiga taklif qilishdi.
O‘tkazilgan seminar to‘g‘risida Shenyan pedagogika universiteti tomonidan internet saytlariga (https://cie.synu.edu.cn/2022/1115/c2593a84928/page.htm) ma’lumot joylashtirildi.

СЕМИНАР РЕКТОРОВ ИЗ РАЗВИВАЮЩИХСЯ СТРАН (КНР, Шэньянский педагогический университет)
С 25 октября по 14 ноября текущего года Министерством коммерции Китайской Народной Республики и Шеньянским педагогическим университетом было организовано «Семинар ректоров из развивающих стран». В нём приняли участие руководящие сотрудники и преподаватели вузов Республики Узбекистан, Таджикистана и Казахстана.
Трёхнедельный семинар включал в себя десятки интересных тем. Семинар был проведён высококвалифицированными спикерами чётко и профессионально.
На церемонии закрытия семинара выступили участники из Республики Узбекистан и Таджикистана. В полном составе участвовали преподаватели кафедры «Информационные системы и цифровые технологии» Ташкентского финансового института, от имени института выступил заведующий кафедрой, PhD, доцент Мирзаев Дилшод Аминович. Выступление Д.Мирзаева было высоко оценено организаторами, экспертами и участниками семинара.
Семинар традиционно проводится один раз в год с 2019 года. В основном семинар организовывается для русскоязычных стран СНГ, из них участники из Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Киргизии, России и Беларуси.
По окончании семинара было подписано договор о сотрудничестве между Ташкентским финансовым институтом и Шэньянским педагогическим университетом.
Участники семинара были приглашены на офлайн-семинар, состоящей в следующем году в Шэньянском педагогическом университете.
Шэньянский педагогический университет разместил информацию о семинаре на своем сайте (https://cie.synu.edu.cn/2022/1115/c2593a84928/page.htm).