“УПРАВЛЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННЫМИ ФИНАНСАМИ” INNOVATSION WEB-DARSLIGI TAYYORLANDI
«Moliya» kafedrasi professor-oʼqituvchilari professor Jiyanova Nargiza Esanboevna va dotsent v.b. Isaev Xusan Mansurovich tomonidan elektron darslikning yangi modernizatsiyalashgan shakli boʼlgan «Upravlenie gosudarstvennыmi finansami» nomli rus tilida innovatsion web-darslik tayyorlandi.
Innovatsion web-darslik 70410401 – “Davlat moliyasi va halqaro moliya” magistratura mutaxassisligi talabalari uchun moʼljallangan boʼlib, fanning oʼquv rejalari, fan dasturi va sillabusga muvofiq ravishda tayorlangan. «Управление государственными финансами» innovatsion web-darsligi qolgan elektron darsliklardan ustunliklari - moslashuvchanlik, qurilma tanlamaslik, yaʼni android, IOS, Windows, MacOS, Linux operatsion tizimlarda ishlay oladi, uyali aloqa vosita, planshet, noutbuk, smart TV, avto Monitor va boshqa har qanday internet tarmogʼiga ulana oluvchi qurilmada va uni ekraniga moslashib koʼrinadi.
«Управление государственными финансами» innovatsion web-darslikda davlat moliyasini boshqarishning ilmiy va huquqiy asoslari: funktsiyalari va tashkil etishning xususiyatlari, iqtisodiyotni davlat tomonidan moliyaviy tartibga solish masalalari, davlat-xususiy sherikchilik asoslari, davlat ulushi mavjud boʼlgan korhonalar moliyaviy resurslarini boshqarish: shakllanishi va foydalanilishi, Oʼzbekiston byudjet tuzilmasi va byudjet jarayonini tashkil etishdagi dolzarb vazifalar, Respublika va mahalliy byudjet daromadlari barqarorligini taʼminlash masalalari va boshqa mavzular yuzasidan nazariy va amaliy jihatlari keltirib oʼtilgan.
Innovatsion web-darslikda bilimlarni mustahkam egallash uchun maʼruza mantlari, taqdimotlar, amaliy topshiriqlar, nazorat savollari, keyslar, testlar va video maʼruzalarni oʼz ichiga jamlab olib, talabaning yonida hohlagan joyida hohlagan vaqtida fanga taʼluqli boʼlgan maʼlumotni, bilimni oʼzlashtirishiga yordam beradi.
«Управление государственными финансами» innovatsion web-darsligi davlat moliyasini boshqarish sohasida zarur bilim va koʼnikmalarga ega boʼlgan zamonaviy talablarga javob beradigan yuqori malakali mutaxassislarni tayorlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

ПОДГОТОВЛЕН ИННОВАЦИОННЫЙ WEB-УЧЕБНИК «УПРАВЛЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННЫМИ ФИНАНСАМИ»
Профессорами-преподавателями кафедры «Финансы» профессором Жияновой Наргизой Эсанбоевной и и.о. доцентом Исаевым Хусаном Мансуровичом разработан инновационный web-учебник «Управление государственными финансами», представляющий собой новый модернизированный формат электронного учебника.
Инновационный веб-учебник предназначен для студентов магистратуры по специальности 70410401 - «Государственные финансы и международные финансы» и подготовлен в соответствии с учебными планами предмета, учебной программой и силлабусом дисциплины. Преимуществами инновационного веб-учебника «Управление государственными финансами» перед другими электронными учебниками являются гибкость, неприспособленность к выбору, т.е. он может работать на операционных системах Android, IOS, Windows, MacOS, Linux, мобильном устройствах связи, планшете, ноутбуке, Smart TV, автомобильный монитор и любое другое устройство на любом устройстве, которое может подключаться к Интернету и соответствует его экрану.
В инновационном веб-учебнике «Управление государственными финансами» включает в себя теоретические основы и практические аспекты научно-правовые основах управления государственными финансами: функции и особенности организации”, вопросов финансового регулирования экономики со стороны государства, основ государственно-частного партнерства, управления финансовыми ресурсами предприятий. с государственной долей: формирование и использование, бюджетного устройства Узбекистана и организации бюджетного процесса, вопросов обеспечения стабильности доходов республиканского и местных бюджетов и других тем .
Инновационный веб-учебник включает в себя лекции, презентации, практические задания, контрольные вопросы, кейсы, тесты и видеолекции, которые помогут студенту получить информацию и знания, связанные с дисциплиной, где он хочет и когда хочет.
Инновационный веб-учебник «Управление государственными финансами» играет важную роль в подготовке высококвалифицированных специалистов, соответствующих современным требованиям, обладающих необходимыми знаниями и навыками в области управления государственными финансами.