Yunusobod tumani hokimligi moliya bo‘limida qo’shma amaliyot darsi tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 27-iyuldagi “Oliy ma’lumotli mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot sohalari va tarmoqlarining ishtirokini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3151-sonli qarorining ijrosini, shuningdek talabalarning dars mashg‘ulotlarida olgan nazariy bilimlarini amaliyot jarayonida mustahkamlash, amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lishlarini ta’minlash maqsadida institutning  “Moliya” fakulteti 4-bosqich MM-96i guruhi talabalari uchun “Davlatiy moliya” kafedrasi katta o‘qituvchi M.Sharapova boshchiligida Yunusobod tuman moliya bo‘limida qo’shma amaliyot darsi o‘tkazildi.
Qo’shma amaliyot darsida Moliya bo‘limi mudiri o‘rinbosari A.To‘laganov tomonidan “Davlat byudjeti” mavzusi doirasida amaliyotga tatbiq etilayotgan qator yangiliklar talabalarga yetkazildi.

Joint practical lesson was organized in the financial department of Yunusabad district
In order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 27, 2017 No. PP-3151 “On measures to further expand the participation of industries and industries in improving the quality of higher education specialists”, as well as consolidating the theoretical knowledge of students acquired in the classroom and the acquisition of practical skills, under the leadership of the senior lecturer of the Department of "Public Finance" M.A.Sharapova, a joint program was held for students of the 4-year MM-96i group of the "Finance" faculty of the Tashkent Financial Institute Practical activity in the Finance Division Yunusobod district.
During a joint practical lesson under the theme “State Budget”, Deputy Head of the Finance Department A. Tulaganov presented information on innovations planned for implementation in the country.
During the lesson, students received answers to the questions. We believe that the organization of such joint practical exercises will have a positive effect in the future. |