Institut vakillari “Malayziya va O‘zbekiston: oliy ta’lim sohasidagi xalqaro hamkorlik istiqbollari” mavzusidagi xalqaro tadbirda ishtirok etishdi
Jori yil 14-sentabr kuni Malayziya va O‘zbekiston OTMlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish maqsadida bir qator nufuzli Malayziya OTMlari delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Mazkur uchrashuvda institutning Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori A.Islamkulov hamda Xalqaro hamkorlik bo‘limi jamoasi ishtirok etishdi.
Dastlab, Malayziya OTMlarining taqdimotlari ishtirokchilariga havola qilindi, so‘ngra ikki mamlakat OTMlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini muhokama qilish uchun “B2B” ko‘rinishida uchrashuvlari  o‘tkaziladi.
Institut vakillari mazkur uchrashuv davomida Malayziyaning Utara universiteti rasmiy vakillar bilan ikki oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida Toshkent moliya institutida Islom moliyasi qo‘shma ta’lim dasturini yo‘lga qo‘yish hamda ikki oliy ta’im muassasalari talaba va professor-o’qituvchilari uchun akademik mobillik dasturlarini yo‘lga qo‘yish va buning imkoniyatlari muhokama qilindi. Hozirda, Malayziyaning Utara unversiteti nufuzli xalqaro reytingda (Times higher education)  401-500 pog‘onalarni egallab turibdi.
Institut vakillarini keyingi uchrashuvi Osiyo Tinch okeani texnologiyalar va innovatsiyalar universiteti hamda Kuala Lumpur unversiteti vakillari bilan bo‘lib o‘tdi.
Mazkur unversitetlar vakillari Toshken moliya instituti talabalar uchun “Summer school”, “Winter school” va turli xildagi qisa muddatli almashinuv dasturlarida ishtirok etishi bo‘yicha to‘liq ma’lumot berdi va kelgusidagi hamkorlik bo‘yicha tayyorliklarini ma’lum qildi.
Malayziyaning Osiyo Tinch okeani texnologiyalar va innovatsiyalar universiteti nufuzli xalqaro reytingda (QS) 621-630-pog‘onada turibdi.
Shuningdek, institutning amaldagi xorijiy hamkor oliy ta’lim muassasi, UCSI universiteti vakillari bilan amaldagi anglashinuv memorandumiga muvofiq ikki oliy ta’lim muassasalar o‘rtasida “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqish kelishib olindi. Ma’lumot uchun, Malayziyaning UCSI universiteti nufuzli xalqaro reytingda (QS) 300-pog‘onada turibdi.
Uchrashuvlar so‘ngida, Malayziyaning Islom fanlari universiteti vakillari institut vakillari bilan bakalavr qo‘shma ta’lim yo‘nalishi bo’yicha imkoniyatlar muhokoma qilindi va kelgusida bu masala bo‘yicha zoom orqali uchrashuv o‘tkazilishi belgilandi. Ma’lumot uchun, Malayziyaning Islom fanlari universiteti nufuzli xalqaro reytingda (QS) 1201-1400 pog‘onalarni egallab turibdi.

Representatives of the institute participated in the international event “Malaysia and Uzbekistan: prospects for international cooperation in the field of higher education”
On September 14, meeting was held with a number of influential delegations from Malaysian universities with the aim of further expanding cooperation between universities in Malaysia and Uzbekistan. The Institute’s Vice-Rector for International Cooperation A. Islamkulov and the staff of the International Cooperation Department attended to the meeting. First, participants were presented with presentations from Malaysian universities, and then “B2B” meetings took place between universities of the two countries to discuss cooperation.
During the meeting, representatives of the institute discussed a joint master’s program of Islamic finance between two higher educational institutions of the Tashkent Institute of Finance with official representatives of the Universiti Utara Malaysia, and also discussed the possibility of creating academic mobility programs for students and teachers of two higher educational institutions. Currently, the University of Utara Malaysia ranks 401-500 in the prestigious international ranking (Times Higher Education).
The next meeting of representatives of the institute took place with representatives of the Asia Pacific University of Technology & Innovation and the University of Kuala Lumpur. Representatives of these universities provided full information about the participation of the Tashkent Institute of Finance in the “Summer School”, “Winter School” and various short-term student exchange programs and expressed their readiness for further cooperation. Asia-Pacific University of Technology and Innovation Malaysia ranks 621-630 in the prestigious international ranking (QS).
An agreement was also reached to develop a “Road Map” between the two higher education institutions in accordance with the existing memorandum of understanding with representatives of the institute’s current foreign partner university -  UCSI University. For information, UCSI University Malaysia is ranked 300th in the prestigious international rankings (QS).
Following the meetings, representatives from the Universiti Sains Islam Malaysia and institute officials discussed the possibility of a joint undergraduate course, and it was decided to hold a meeting on this issue via Zoom in the future. For information, the University of Islamic Sciences Malaysia is ranked 1201-1400 in the prestigious international ranking (QS).