“Moliya” kafedrasida maxsus fan uchun elektron darslik tayyorlash bo‘yicha mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
2023-yil 29-dekabr kuni “Moliya” kafedrasi dotsenti Y.Axunova tomonidan kafedra professor-o‘qituvchilari uchun fanlardan elektron darsliklar tayyorlash bo‘yicha mahorat darsi o‘tkazildi.
Y.Axunova tomonidan zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va pedagogik o‘qitish usullaridan foydalanish asosida “Moliya. Modul 1. Nazariy asoslar” (rus tilida) elektron darsligi tayyorlandi.
Elektron darslikda “Moliya” fanining har bir mavzusi bo‘yicha nazariy, tashkiliy va huquqiy asoslar taqdim etilgan; o‘quv va ilmiy adabiyotlar, statistik va amaliy ma’lumotlarni o‘rganish asosida tegishli vazifalari, jumladan, nazorat savollari, keys-studylar, testlar va krossvordlar berilgan.
Taqdimotchi elektron darslik tayyorlash jarayonida o‘quv materiallarini taqdim etish hamda maxsus dasturiy ta’minotdan foydalanishning mavjud imkoniyatlari haqida tushuntirish berdi va ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga javob berdi.

На кафедре «Финансы» проведен мастер-класс по подготовке электронного учебника по специальным дисциплинам
29 декабря 2023 года доцент кафедры «Финансы» Е.Ахунова провела мастер-класс по подготовке электронных учебников по различным дисциплинам для преподавателей кафедры.
Е.Ахунова на основе использования современных информационно-коммуникационных технологий и педагогических методов обучения подготовила электронный учебник «Финансы. Модуль 1. Теоретические основы».
В электронном учебнике по каждой теме дисциплины представлены теоретические, организационные и нормативно-правовые основы, даны задания на основе изучения учебной и научной литературы, статистических и практических данных, включая контрольные вопросы, задания кейс-стади, тесты и кроссворды.
Докладчик рассказала о возможных вариантах представления учебных материалов, а также использовании специального программного обеспечения в процессе подготовки электронного учебника и ответила на вопросы участников мастер-класса.