Toshkent moliya institutining zamonaviy shart-sharoitlarga ega yangi oʻquv binosining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi
Joriy yilning 29-sentyabr kuni Toshkent moliya institutining zamonaviy shart-sharoitlarga ega yangi oʻquv binosining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Mazkur tadbirda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri Abduqodir Toshkulov, Yunusobod tuman hokimi Bahodir Abduvaliyev, institut rahbariyati, professor-oʻqituvchilar, talaba-yoshlar hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Institut oʻz mablagʻlari hisobidan bunyod etilgan 11,6 mlrd. soʻmlik 1 200 oʻrinli ushbu oʻquv binosi oliygohning asosiy hududida joylashgan. 4 qavatli ushbu oʻquv bino auditoriyalari bugungi zamon taʼlim jarayoni va tendensiyalariga mos innovatsion axborot texnologiyalari bilan, xususan, smart monitorlar, koʻp funksiyali 75 dyumdagi elektron panel, tezkor internet, wi-fi qurilmalari bilan jihozlangan.
Bundan tashqari yangi oʻquv binosida axborot-resurs markazi ham oʻrin olgan boʻlib, ARM zamonaviy, avtomatlashtirilgan RFID texnologiyasi bilan jihozlangan. Axborot resurs markazida doimiy ravishda maʼlumot-axborot xizmatini koʻrsatuvchi maxsus boʻlim (reception), ortiqcha navbatlarni oldini olish, foydalanuvchilar uchun kutubxona xizmatlari sifatini yanada yaxshilash maqsadida mustaqil kitob olish va qaytarish qurilmalari, kutubxona faoliyati va fondidagi adabiyotlar haqida batafsil maʼlumot beruvchi info-kiosk, talabalar va professor-oʻqituvchilarni maxsus ID-karta orqali roʻyxatga olish uchun moʻljallangan qurilma, adabiyotlarni fonddan besabab chiqib ketishi (yoʻqolishi)ni oldini olish uchun moʻljallangan koʻp funksiyali himoya tizimi, adabiyotlarni inventarizatsiyadan oʻtkazish uchun maxsus tayoqcha hamda adabiyotlarni elektron shaklga oʻtkazish uchun moʻljallangan maxsus skaner qurilmasi kabi texnik vositalar bilan jihozlangan.
Maʼlumot oʻrnida aytish kerakki, Toshkent moliya instituti milliy reytingda respublika oliy oʻquv yurtlari oʻrtasida oʻtgan yilgi 5-oʻrindan joriy yilda 2 pogʻona koʻtarilib 3-oʻrinni egalladi. 2022-yil 27-aprelda THE Impact Rankings reytingida dunyoning Top-1000+ universitetlari qatoridan oʻrin olgan. Bugungi kunda, institutda jami - 15 274 nafar talaba: shundan kunduzgi taʼlim - 5 366 nafar, sirtqi taʼlim - 8 948 nafar, magistraturada - 372 nafar, qoʻshma fakultetida 286 nafar tahsil olishmoqda. Institutning asosiy korpusida 6 ta, Chimboy koʻchasida 1 ta oʻquv binosi mavjud boʻlib, umumiy sigʻim 6400 nafar. Oʻquv jarayoni 2 smenada olib borilmoqda.

Opening ceremony was held of the new educational building with modern conditions of Tashkent Institute of FinanceOn September 29, 2022 the opening ceremony of the new educational building with modern conditions of Tashkent Institute of Finance was held.
On September 29, 2022 the opening ceremony of the new educational building with modern conditions of Tashkent Institute of Finance was held.
Minister of Higher and Secondary Special Education Abduqadir Tashkulov, Governor of Yunusabad district Bahadir Abduvaliyev, administration of the institute, professors and teachers, students and media representatives took part in this event.
This educational building with 1,200 seats, built at the expense of the institute's own funds and worth 11.6 billion soums, is located in the main area of the university. Auditoriums of this 4-story educational building are equipped with innovative information technologies, in particular, smart monitors, multi-function 75-inch electronic panel, high-speed Internet, Wi-Fi devices, in line with the current educational process and trends.
In addition, the new educational building houses an information resource center, equipped with modern, automated RFID technology. In the information resource center, there is a special department (reception) that continuously provides information and information services, in order to prevent excessive queues, independent book pick-up and return devices for the purpose of further improving the quality of library services for users, an info-kiosk that provides detailed information about the library's activities and literature, students and a device designed for registration of professors and teachers through a special ID card, a multifunctional protection system designed to prevent the literature from being lost (disappeared) for no reason, a special wand for inventorying literature, and a special scanner device designed for converting literature into electronic form equipped with technical means.
For information, it should be said that Tashkent Institute of Finance took the 3rd place in the national rating among higher education institutions of the republic, rising by 2 places from last year's 5th place. On April 27, 2022, it was ranked among the Top-1000+ universities in the world by THE Impact Rankings. Today, the institute has a total of 15,274 students: 5,366 full-time students, 8,948 part-time students, 372 master's students, and 286 joint faculty students. There are 6 educational buildings in the main campus of the institute and 1 on Chimboy street, with a total capacity of 6400 students. The educational process is conducted in 2 sessions.