Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligi
Xalqimizning ongi va tafakkuri, adabiyoti tarixida alohida o‘rin tutgan, buyuk shaxs, milliy adabiyotimizning tengsiz namoyondasi, millatimiz faxri hazrat Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligi fevral oyida yurtimiz bo‘ylab keng nishonlanayapti.
Xususan, Toshkent moliya institutida ham turkum tadbirlar bo’lib o’tdi. Jumladan:
* 2021-yil 5-fevral kuni institutida O’zbekiston Yozuvchilar uyushmasi hamda O’zbekiston Davlat san’at va madaniyat instituti hamkorligida mumtoz she’riyatning ikki darg‘asi Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligi va Zaxiriddin Muxammad Boburning 538 yilligi munosabati bilan “Nazm va navo” mavzusida adabiy-badiiy tadbir o‘tkazildi. Tadbirda O’zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, yozuvchi va shoir Xabib Abdunazar hamda “O’zbek va xorijiy tillar” kafedrasi professori Nishonboy Husanovlar o‘zbek adabiy tilining asoschisi, ulug‘ mutafakkir shoir Alisher Navoiy va o‘z she’rlarida betakror jozibani kuylagan shoir va davlat arbobi Zahiriddin Muhammad Boburning bebaho ijodiy-ilmiy merosi haqida ma’ruza qilgan bo’lsalar, O’zbekiston xalq artisti Xayrulla Lutfullayev va O’zbekiston xalq hofizi Orolmirza Safarovlar “Sayqal” ashula va raqs ansambli sozandalari ishtirokida mumtoz qo‘shiqlardan iborat konsert dasturini namoyish etdilar.
* Qutlug’ sana munosabati bilan magistratura va bank ishi fakulteti xotin-qizlar qo’mitasi tashabbusi ostida 2021-yil 8-fevral kuni insitutida “Navoiy ziyosi” deb nomlangan she'riyat kechasi bo’lib o’tdi. Tadbirda Oliy Majlis deputati, “Doʼstlik” ordeni sohibasi, Oʼzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi Farida Afruz, uyushmaning yana bir a’zosi Zilola Xujaniyozova, Oliy majlis deputati Navruz Rizayev, institut pedagoglari va talabalari ishtirok etishdi. Kechada Alisher Navoiy xayoti va ijodi to’g’risida so’z yuritildi, g’azal va ruboiylari tinglandi.
* 9-fevral sanasida Adiblar xiyoboni maskanida “Navoiy va uning izdoshlari” deb nomlangan bayram tadbiri tashkil etildi. Tadbir davomida Alisher Navoiy va uning izdoshi bo’lgan o‘zbek adabiyotining jonkuyari, yosh qalamkashlarning qattiqqo‘l, talabchan va g‘amxo‘r murabbiyi, dono maslahatgo‘yi, hamisha xalq bilan hamnafas bo‘lgan adib sifatida Abdulla Qahhor yod etildi.

580th anniversary of the great poet Alisher Navoi
On February 5, 2021, a literary and artistic event on the theme "Poetry and Melody" was held at the Tashkent Institute of Finance, together with the Writers' Union of Uzbekistan and the Uzbek State Institute of Art and Culture, on the occasion of the 580th anniversary of the birth of Alisher Navoi and the 538th anniversary of Zakhiriddin Muhammad Babur.
The event was attended by a member of the Union of Writers of Uzbekistan, writer and poet Khabib Abdunazar, People's Artist of Uzbekistan Khairulla Lutfullaev, People's Artist of Uzbekistan Orolmirza Safarov, Vice-Rector for Youth Affairs Uktam Norboev, Umrzak Rajabov, Chairman of the Women's Council of the Institute Barno Nurmukhamedova and teachers of the department and Uzbek student youth of the institute.
In the artistic part of the event, a concert program of classical songs was presented with the participation of Artist of Uzbekistan Khairulla Lutfullaev and People's Artist of Uzbekistan Orolmirza Safarov and musicians of the song and dance ensemble "Saikal".
At the end of the event, the most active students who took part in the "Poetry and Melody" competition held at the institute recited poems by Navoi and Bobur. The high-level event made a huge impression on everyone.
_______________________________
On February 8, 2021, a poetry evening was organized dedicated to Alisher Navoi, a great figure of the consciousness and thinking of our people, a great figure in the history of art culture, an unparalleled representative of our national literature, the pride of our nation by  the initiative of the Women's Committee of the Master’s department and the Faculty of Banking in order to fulfill the tasks set by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PD-4865 on the wide celebration of the 580th anniversary of the great poet Alisher Navoi, The participants of the event were Farida Afruz, the Deputy of Oliy Majlis of Uzbekistan, holder of the Order of Friendship and the member of the Union of Writers of Uzbekistan. Zilola Khujaniyozova (the member of the Union of Writers of Uzbekistan), Navruz Rizayev (Deputy of Oliy Majlis of Uzbekistan), professors, teachers and students of the Institute. The evening focused on the life and work of Alisher Navoi, listened to his ghazals and rubais. Overall, the poetry evening was informative and impressed all the participants.