“O‘RTA MUDDATLI DAVR UCHUN BYUDJET-SOLIQ SIYOSATINING USTUVOR YO‘NALISHLARI, BYUDJET MA’LUMOTLARINING OCHIQLIGINI TA’MINLASH” MAVZUSIDAGI DAVRA SUHBATI
“2020-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonunning qabul qilinishi munosabati bilan Toshkent moliya institutida “Davlatiy moliya” kafedrasining tashabbusi bilan 2019-yil 21-dekabr kuni “O‘rta muddatli davr uchun byudjet-soliq siyosatining ustuvor yo‘nalishlari, byudjet ma’lumotlarining ochiqligini ta’minlash” mavzusida professor-o‘qituvchilar, ilmiy izlanuvchilar hamda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining mutaxassislari ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbatini moderator sifatida “Davlatiy moliya” kafedrasi mudiri, i.f.d. professor T.S.Malikov olib bordi. Tadbirda ishtirok etgan mutaxassislar yangilanayotgan O‘zbekistonning o‘rta muddatli davr uchun davlat fiskal strategiyasi va davlat byudjeti haqida, 2020-2022-yillarga mo‘ljallangan soliq siyosatining o‘ziga xos xususiyatlari va ustuvor yo‘nalishlari haqida, byudjet jarayonidagi o‘zgarishlar, uni samarali tashkil qilish mexanizmlari va kutilayotgan natijalar xususida, 2020-yil uchun davlat byudjeti to‘g‘risidagi qonunning qabul qilinishi munosabati bilan byudjet qonunchiligidagi o‘zgarishlar haqida, “Fuqarolar uchun byudjet” axborot-tahliliy nashrining tayyorlanishi va uning ommaviy elektron axborot vositalari orqali keng jamoatchilikka yetkazilishi, “Ochiq byudjet” portalining ishga tushirilganligi va unda byudjet tizimi byudjetlarining ijrosi bilan bog‘liq ma’lumotlarning foydalanuvchilar uchun ochiq-oydin keltirilganligi haqida ma’lumot berdilar.
Shuningdek, tadbirda ishtirok etgan professor-o‘qituvchilar va ilmiy tadqiqotchilar byudjet-soliq islohotlari davrida oliy ta’lim tizimida malakali kadrlar tayyorlashdagi ustuvorliklar va zamonaviy talablar to‘g‘risida fikr almashdilar. Muhokama qilingan masalalar yuzasidan byudjet-soliq siyosatini takomillashtirish bo‘yicha takliflar va amaliy tavsiyalar ishlab chiqish, bu borada Moliya vazirligining yetakchi mutaxassislari bilan yaqindan hamkorlik qilishga kelishib olindi.

КРУГЛЫЙ СТОЛ НА ТЕМУ “ПРИОРИТЕТНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ БЮДЖЕТНО-НАЛОГОВОЙ ПОЛИТИКИ НА СРЕДНЕСРОЧНУЮ ПЕРСПЕКТИВУ, ОБЕСПЕЧЕНИЕ ОТКРЫТОСТИ БЮДЖЕТНЫХ ДАННЫХ”
По случаю принятия Закона «О государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год» 21 декабря 2019 года по инициативе кафедры «Государственные финансы» Ташкентского финансового института проведён круглый стол на тему “Приоритетные направления бюджетно-налоговой политики на среднесрочную перспективу, обеспечение открытости бюджетных данных” при активном участии преподавателей, научных исследователей и специалистов Министерства финансов Республики Узбекистан.
На мероприятии, где председательствовал заведующий кафедрой Т.Маликов, специалисты Министерства финансов выступили с информацией о фискальной стратегии государства на среднесрочную перспективу, особенностях налоговой политики на 2020-2022 годы, совершенствовании бюджетного процесса, механизмах реализации и ожидаемых результатах, изменениях в бюджетном законодательстве в связи с принятием «Закона о государственном бюджете на 2020 год», подготовке информационно-аналитической публикации «Бюджет для граждан» и его доведения до широкой общественности посредством средств массовой информации, об открытии портала «Открытый бюджет» и освещения в нем данных об исполнении бюджетов бюджетной системы. Кроме того, педагоги, научные исследователи и специалисты Министерства финансов обменялись мнениями о приоритетах и современных требованиях к подготовке квалифицированных кадров в системе высшего образования в условиях бюджетно-налоговых реформ.
В завершении стороны договорились о тесном сотрудничестве с ведущими специалистами Министерства финансов для разработки предложений и практических рекомендаций по обсуждаемым вопросам и совершенствованию бюджетно-налоговой политики государства.