Shu bilan bir qatorda, Monash universiteti “Biznes” fakulteti dekani professor Avvari V.Moxan va “Buxgalteriya hisobi va moliya” kafedrasi professori Norita Moxid bilan Toshkent moliya institutining “Buxgalteriya hisobi” kafedrasi bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri ilmiy aloqalarni o‘rnatish, hammualliflikda maqolalar tayyorlash va ularni institutning “Xalqaro moliya va hisob” ilmiy jurnalida nashr etish imkoniyatlari, ikki tomonlama o‘zaro almashinuv dasturlarini tashkil qilish hamda mutaxassislik yo‘nalishini CPA (A Certified Public Accountant) xalqaro professional assotsiatsiya akkreditatsiyasidan o‘tkazish tartibi haqida suhbat olib borildi.
Ma'lumot uchun, Malayziyaning Monash universiteti QS (Quacquarelli Symonds ) reytingida dunyo bo‘yicha 42 o‘rinni, THE (Times Higher Education) reytingida dunyo bo‘yicha 44 o‘rinni qayd etgan.

Доцент кафедры «Бухгалтерский учёт» Ташкентского финансового института, PhD Халилов Ш.А. по приглашению Университета Монаш в Малайзии проходит курсы повышения квалификации на кафедре «Бухгалтерский учёт и финансы».
20 декабря Халиловым Шерзодом Ахматовичем на “Бизнес” факультете университета Монаш проведено лекционное занятие по теме «Green Accounting in Uzbekistan: A Pathway to Sustainable Development».
Кроме того, с деканом “Бизнес” факультета университета Монаш профессором Аввари В.Мохан и профессором кафедры «Бухгалтерский учёт и финансы» Норита Мохид проведены переговоры об установлении прямых академических связей с кафедрой «Бухгалтерский учёт» Ташкентского финансового института, о подготовке статей в соавторстве и возможностях их опубликования в научном журнале «Международные финансы и учёт» нашего института, организации двусторонних программ взаимообмена и порядке проведения аккредитации направления специальности в международной профессиональной ассоциации CPA (A Certified Public Accountant).
Для сведения, Университет Монаш Малайзии занимает 42-е место в мире по рейтингу QS (Quacquarelli Symonds) и 44-е место в мире по рейтингу THE (Times Higher Education).