AT Aloqabank transformatsiya jarayonlarining ustuvor yoʻnalishlari” mavzusida ilmiy oʻquv seminar
Oʻzbekistonda amalda Toshkent moliya institutining “Bank ishi” fakulteti tomonidan 2022-yil 21-yanvar kuni “Bank ishi” va “Bank hisobi va audit” kafedralari professor-oʻqituvchilari uchun “AT Aloqabank transformatsiya jarayonlarining ustuvor yoʻnalishlari” mavzusida ilmiy oʻquv seminar tashkil etildi.
“Bank hisobi va audit” kafedrasi mudiri Z.Umarov taklif etilgan mehmon Qulliyev Ismat Yangimurodovichni tanishtirdi.
Soʻngra AT Aloqabank "Aktivlar va passivlarni boshqarish" markazi direktori Qulliyev Ismat Yangimurodovich soʻzga chiqdi. Qulliyev bankda transformatsiya jarayoni asosiy yoʻnalishlari, korporativ boshqaruvni takomillashtirish, mijozlarga xizmat koʻrsatish sifatini oshirish, zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy qilish hamda 2022-yilda amalga oshiriladigan transformatsiya jarayonlari haqida juda qiziqarli maʼlumotlarni taqdim etdi.

“Sustainable directions of transformation processes of JSC "Aloqabank”
On January 21, 2022, Banking Faculty organized a scientific seminar-training for the teaching staff of the Departments of “Banking” and “Bank accounting and audit” on the topic “Sustainable directions of transformation processes of JSC "Aloqabank” аt Tashkent Institute of Finance.
Z. Umarov, head of the department "Bank accounting and audit" introduced the invited guest Qulliev Ismat Yangimurodovich.
Then the director of the Asset and Liability Management Center of JSC “Aloqabank” Qulliev Ismat Yangimurodovich made a speech. Qulliev presented very interesting information about the main directions of the transformation process in the bank, improving corporate governance, improving the quality of customer service, introducing modern information technologies and the transformation process in 2022.
After the presentation, the speaker was asked a lot of questions and received detailed answers.
At the end of the scientific seminar, representatives of the dean's office of "Banking" faculty and teaching staff expressed their deep gratitude to the lecturers for the informative and interesting seminar.