Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan e’lon qilingan “25-noyabr – Xotin-qizlarga nisbatan zo’ravonlikka barham berish xalqaro kuni” munosabati bilan mamlakatimizda o’tkazilayotgan “Biz zo’ravonlikka qarshimiz!” aksiyalari doirasida Toshkent moliya institutida “Xotin-qizlarni tazyiq va zo’ravonlikdan himoya qilish tarafdorimiz” mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Unda Toshkent davlat yuridik universiteti “Jinoyat huquqi, kriminologiya va korrupsiyaga qarshi kurashish” kafedrasi professorlari, yuridik fanlari doktorlari Niyozova Salomat Saparovna va To’laganova Gulchehra Zahitovna, universitet Xotin-qizlar kengashi raisi Xaydarova Umida Pulatovna talabalarning xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo’ravonlikning har qanday shakl va turlaridan himoya qilish hamda gender tenglik masalalarida huquqiy savodxonligini oshirishga xizmat qiladigan mazmunli ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Seminar-trening institut Xotin-qizlar kengashi tashabbusi bilan Iqtisodiyot fakulteti rahbariyati, Xotin-qizlar tashkiloti faollari, tyutorlarining hamkorligida hamda ushbu fakultet 1-2-bosqich talabalari ishtirokida o’tkazildi.

В связи с провозглашением Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций “25 ноября – Международным днем борьбы за ликвидацию насилия в отношении женщин”, в нашей стране проводятся акции “Мы – против насилия”. В рамках этих акций в Ташкентском финансовом институте Женсоветом института организован семинар-тренинг на тему “Мы – сторонники защиты женщин от притеснения и насилия!”.
На семинар-тренинге со своими содержательными выступлениями участвовали доктора юридических наук, профессора кафедры «Уголовное право, криминология и борьба с коррупцией» Ташкентского государственного юридического университета Ниёзова Саломат Сапаровна и Тулаганова Гулчехра Захитовна, а также своим интерактивным тренингом приняла участие председатель Женсовета университета Хайдарова Умида Пулатовна, чьи выступления послужили повышению юридической грамотности студентов в борьбе против притеснения и насилия по отношению к женщинам и вопросах гендерного равенства
Семинар-тренинг организован по инициативе Женсовета института в тесном сотрудничестве с руководством факультета Экономики, факультетским Женсоветом, тьюторами при активном участии студентов 1-2-курсов факультета, который, несомненно, послужит повышению юридической грамотности в вопросах защиты женщин от всех форм и видов притеснения и насилия и гердерного равенства.