“O‘zbekistonda hayot sug‘urtasining salohiyatini oshirish va rivojlantirish yo‘nalishlari” mavzusida xalqaro miqyosdagi ilmiy-amaliy konferensiya
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 23-oktabrdagi PQ-5265-son «Sug‘urta bozorini raqamlashtirish va hayot sug‘urtasi sohasini rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash, hayot sug‘urtasi sohasini rivojlantirish tendensiyalari va istiqbollarini aniqlash maqsadida 2023-yil 3-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan hamkorlikda Toshkent moliya institutida “O‘zbekistonda hayot sug‘urtasining salohiyatini oshirish va rivojlantirish yo‘nalishlari” mavzusida xalqaro miqyosdagi ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazish rejalashtirilgan.
Konferensiyada muhokama qilinadigan mavzular yo‘nalishlar:
1-shuʼba. Hayot sug‘urtasining salohiyatini oshirish va jadal rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari.
2-shuʼba. Milliy sug‘urta bozorida hayot sug‘urta sohasini ommalashtirish va ko‘lamini kengaytirish masalalari.
3-shuʼba. Sug‘urta bozorida raqamlashtirish jarayonlarining kechishi va sohaga ilg‘or axborot texnologiyalarini tatbiq etish masalalari.
4-shuʼba. O‘zbekistonda sug‘urta xizmatlari bozorining moliya tizimida tutgan o‘rni va milliy  iqtisodiyotning rivojlanishiga taʼsiri.
Ilmiy-amaliy konferensiya ishida xorijiy va mahalliy oliy taʼlim, ilmiy tadqiqot muassasalarining professor-o‘qituvchilari, mutaxassislari, doktorantlari, mustaqil izlanuvchilari hamda iqtidorli talabalari, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, sug‘urta kompaniyalari rahbar xodimlari va mutaxassislari ishtirok etishi kutiladi. Konferensiyada ishtirok etish uchun ilmiy maqola va tezislar 2023-yilning 10-oktabrigacha qabul qilinadi.
Taqdim etilayotgan maqola va konferensiya materiallarini rasmiylashtirish tartibi:
Konferensiya materiallari elektron shaklda Word 2003, 2007, 2010 formatida Times New Roman, 14 kegl, sahifalar chapdan 3,0 sm, yuqoridan va pastdan 2 sm va o‘ngdan 1,5 sm qoldirilgan holda bo‘lishi shart. Asosiy matn satrlar oralig‘i 1 sm intervalda, satr boshi – 1 sm, satrlarni eniga to‘g‘rilash, so‘zlarni boshqa qatorga ko‘chirish-avtomatik tarzda bo‘lishi lozim.
Taqdim etilayotgan ilmiy maqola hajmi 5 betgacha hamda tezis hajmi 3 betgacha bo‘lishi mumkin. Maqola va tezislar antiplagiat dasturi orqali tekshiriladi. Konferensiya materiallari o‘zbek, rus va ingliz tillarida qabul qilinadi. Konferensiyaning tashkiliy badali  va materiallar to‘plamini nashr qilish uchun  xarajatlarni qoplash miqdori har bir sahifasi uchun 30 000 so‘m etib belgilandi. Yalpi majlis so‘nggida xulosa va takliflar muhokama qilinib, yakuniy tavsiyalar qabul qilinadi. Tashkiliy qo‘mita tezis va maqolalarni  tanlab olish huquqiga ega. Konferensiya materiallari ekspertizadan o‘tgandan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi OAK ro‘yxatiga kiritilgan jurnallar va xorijiy jurnallarda  (Scopus va Web of Science) chop etishga tavsiya etiladi.

Конференция: Направления развития и повышения потенциала страхования жизни в Узбекистане
3 ноября 2023 года в целях обеспечения реализации задач, указанных в постановлении Президента Республики Узбекистан №ПП-5265 от 23 октября 2021 года «О мерах по цифровизации страхового рынка и развитию отрасли страхования жизни», а также для определения тенденций и перспектив развития отрасли страхования жизни в Узбекистане Ташкентский финансовый институт совместно с Министерством экономики и финансов планирует проведение международной научно-практической конференции на тему: «Направления развития и повышения потенциала страхования жизни в Узбекистане».
Направления, которые будут обсуждаться на конференции:
Секция №1. Приоритетные направления ускоренного развития и повышения потенциала страхования жизни.
Секция №2. Вопросы популяризации и расширения сферы страхования жизни на национальном страховом рынке.
Секция №3. Вопросы процессов цифровизации на страховом рынке и внедрения передовых информационных технологий в сфере страхования.
Секция №4. Роль рынка страховых услуг в финансовой системе Узбекистана и его влияние на развитие национальной экономики.
В конференции ожидается участие министерств и ведомств страны, зарубежных и отечественных высших учебных заведений, научно-исследовательских учреждений, независимых исследователей и талантливых студентов, ведущих сотрудников и специалистов Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан, страховых компаний. Статьи и тезисы для участия в конференции принимаются до 1 сентября 2023 года.
Правила оформления материалов представленной конференции:
Статьи и тезисы должны быть представлены в комиссию конференции в бумажном или электронном виде. Статьи и аннотации должны быть выполнены в формате MS Word, шрифт Times New Roman, кегль 14, межстрочный интервал 1,0 стр. с отступом 2 см слева, справа, сверху и снизу, заголовок должен быть оформлен следующим образом: на первой строке, по центру на странице, прописными и жирными буквами название статьи, фамилия, имя и отчество автора во второй строке, место работы, должность, учёная степень и звание автора в третьей строке. Основной текст: начало строки-1,0 межстрочный интервал-1,0, строки должны быть выровнены, а текстовые слова должны переноситься автоматически.
Объем представляемых статей (тезисов): тезис должен быть до 3 страниц, статья до 5 страниц. Материалы конференции принимаются на узбекском, русском и английском языках. Организационный взнос конференции и возмещение затрат на издание сборника материалов установлен в размере 30 000 сум за каждую страницу представленной статьи. По итогам пленарного заседания обсуждаются выводы и предложения и принимаются окончательные рекомендации. Оргкомитет имеет право отбора тезисов и статей, после рассмотрения материалов конференции рекомендуется опубликовать их в журнале ВАК Республики Узбекистан и зарубежных журналах (Scopus и Web of Science).